نسکافه: خواص، مضرات، طبع، / خواص نسکافه برای پوست، مو، و بدنسازی

خوراکی ها و گیاهان ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

نسکافه: خواص، مضرات، طبع، میزان مصرف در روز، ترکیبات / خواص نسکافه برای پوست، مو، و بدنسازی / مضرات کاپوچینو و نسکافه / نسکافه در بارداری

نسکافه : در این مقاله از بخش خواص خوراکی ها و گیاهان در وب سایت نایریکا به نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه می پردازیم.

با ما همراه باشید.

اگر درباره این مقاله اطلاعات مفید یا تجربه ای دارید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینکهای زیر استفاده کنید:


نسکافه چیست

امروزه قهوه فوری (نسکافه) در بین کشورهای دنیا بسیار مرسوم شده است .

به طوریکه که ۵۰ درصد از مصرف قهوه‌ بیشتر کشورهای دنیا را در برگرفته است .

تهیه و آماده کردن قهوه‌ی فوری نسبت به قهوه‌ی معمولی بسیار آسان‌تر ، ارزان‌تر و ساده‌تر است.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

نسکافه چیست

قهوه فوری یا نسکافه چیست ؟

نسکافه یا همان قهوه فوری در سال ۱۹۰۷ اختراع شد .

اولین شرکت سازنده آن شرکت نستله ( Nestle ) است که محصول خود را با نام تجاری نسکافه ( Nescafe ) تولید و به بازار ارائه کرد و به سرعت به یکی از پرطرفدارترین محصولات غذایی تبدیل شد و دقیقاً به همین دلیل مردم بجای استفاده از واژه‌ی قهوه فوری از نسکافه استفاده می کنند.

نسکافه در واقع همان قهوه‌ی دم شده است که طی فرآیندی به شکل پودر در می آید و برای آماده شدن نیازی به قهوه جوش ندارد و با حل کردن کمی از آن در یک فنجان آب جوش،آماده نوشیدن است .

قهوه فوری بیشتر برای آن دسته از مصرف کنندگان است که فرصت کافی برای آماده سازی قهوه را ندارند .

این نوع قهوه در آغاز مخالفان جدی در میان طرفداران قهوه داشت، چراکه قهوه نوشان حرفه ای معتقد بودند طعم و عطر واقعی این نوشیدنی در بسته بندی های قهوه فوری از دست می‌رود ، اما امروز با پیشرفت فن آوری تولید قهوه فوری ، دیگر فاصله میان‌ کیفیت این دو نوع قهوه به کلی از میان رفته و حتی قهوه فوری طرفداران بیشتری پیدا کرده است ، چراکه این نوع قهوه معمولا پس از آسیاب ، پروسه تولید را طی می‌کند و در حقیقت به نوعی پرورده و خوش طعم می‌ شود .

قهوه فوری یا نسکافه به دو حالت کلاسیک و گلد تولید می‌شود که قهوه‌ی کلاسیک به جهت طعم سنگین‌تر از گلد است .

در واقع قهوه فوری ( نسکافه ) نوعی قهوه است که از عصاره‌ی قهوه‌ی خشک شده تهیه می‌شود .

عصاره‌ی قهوه به وسیله‌ی دم کردن پودر قهوه به دست می‌آید .

درست شبیه زمانی که قهوه‌ی معمولی دم می‌شود اما با کمی غلظت بیشتر .

بعد از دم شدن قهوه ، آب و پودرهای آن از یکدیگر جدا می‌شوند . در کل دو راه برای تهیه‌ی قهوه‌ی فوری وجود دارد .

خشک کردن افشانی ( Spray-drying ) :

در این روش قهوه به داخل هوای داغ پاشیده می‌شود .

این کار باعث خشک شدن سریع قطرات می‌شود و آنها را به پودر یا تکه‌های کوچکتر تبدیل می‌نماید .

خشک کردن انجمادی ( Spray-drying ) :

قهوه در این حالت بعد از منجمد شدن به تکه‌های کوچکتر تبدیل می‌شود .سپس در دمای پایین و در خلاً خشک می‌شوند .

در هردو روش عطر و طعم و کیفیت قهوه حفظ می‌شود .

مرسوم ترین روش درست کردن قهوه‌ی فوری برای نوشیدن ، اضافه کردن دو قاشق چای‌خوری از آن به یک فنجان آب داغ است .

میزان غلظت آن نیز به راحتی با اضافه کردن مقادیر آن قابل تنظیم است .


خواص نسکافه

در نیمه قرن شانزدهم میلادی درانگلستان، مصرف قهوه به طور کامل رواج یافته بود، به گونه ای که در روزنامه تایمز، بارها این آگهی به چاپ رسید: « قهوه ، شما را سالم نگه می دارد ، به هضم غذا کمک می کند ، چشم درد، سردرد، سرماخوردگی، سرفه و آبریزش بینی را برطرف می کند

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

خواص نسکافه

همچنین مطالعات نشان می دهد که مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود، خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می کند ، اشتها را کاهش می دهد (که این خود مانع از بروز چاقی می شود)، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می کند( که باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمکاری عضلات چشم می افزاید (مهارت و دقت در کارها را افزایش می دهد)، مرکز تفکر را تحریک می کند (لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریک قوای شهوانی می شود


مضرات نسکافه

نسکافه همان قهوه فوری است. آنچه در مورد نسکافه باید بدانید آن است که:

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

مضرات نسکافه

* کافئین موجود در یک فنجان قهوه ، برابر ۱۵۰ سی سی است.

* قهوه ای که با آب جوش قطره ای تهیه شود( Brewed Drip Method) دارای ۶۰ تا ۱۸۰ میلی گرم کافئین و میانگین کافئین ۱۲۰ میلی گرم است .

* قهوه بدون کافئین که به طریقه بالا تهیه می شود، دارای ۳ تا ۵ میلی گرم کافئین ، و میانگین کافئین ۴ میلی گرم است .

* قهوه ترک دارای ۴۰ تا ۱۷۰ میلی گرم کافئین و میانگین کافئین ۱۰۰ میلی گرم است .

* نسکافه فرانسوی ( قهوه آماده = Instant) دارای ۳۰ تا ۱۲۰ میلی گرم کافئین و میانگین کافئین ۷۵ میلی گرم است .

* نسکافه فرانسوی بدون کافئین دارای ۱ تا ۵ میلی گرم کافئین و میانگین کافئین ۳ میلی گرم است .

کافئین را نمی توان به صورت صد درصد از قهوه خارج نمود . از این رو حتی قهوه های بدون کافئین نیز مقدار اندکی از این ماده را دارند.

در نیمه قرن شانزدهم میلادی درانگلستان، مصرف قهوه به طور کامل رواج یافته بود، به گونه ای که در روزنامه تایمز، بارها این آگهی به چاپ رسید:« قهوه ، شما را سالم نگه می دارد ، به هضم غذا کمک می کند ، چشم درد، سردرد، سرما خوردگی، سرفه و آب ریزش بینی را برطرف می کند و در درمان بیماری هایی مانند سل، نقرس و خون ریزی لثه، دارویی مؤثر به شمار می آید.»

درج این آگهی گویای آن است که در آن زمان ، مردم باور داشته اند که قهوه بسیاری از دردها را تسکین می دهد و بعضی بیماری ها را نیز درمان می کند.

بررسی و پژوهش های علمی در عصر ما، افزون بر موارد یاد شده ثابت کرده است که مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود،خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می کند، اشتها را کاهش می دهد ( که این خود مانع از بروز چاقی می شود )، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می کند( که باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمکاری عضلات چشم می افزاید( مهارت و دقت در کارها را افزایش می دهد)، مرکز تفکر را تحریک می کند( لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریک قوای شهوانی می شود.

با این همه مصرف نامناسب قهوه ، زیان هایی را نیز در پی دارد که وقوع اتفاقات و رویدادهای زیر را می توان ناشی از آن دانست:

گروهی از پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که قهوه موجب پیدایش سرطان در انسان می شود و گروهی نیزمعتقدند که کافئین ، باعث تحریک بیماران روانی می شود.

اما واقعیت این است که هیچیک از این پژوهش ها را نباید به عنوان یک اصل اثبات شده علمی پذیرفت، زیرا گستره این تحقیقات اغلب محدود است و در مقابل، فرضیه های مخالف نیز توانایی اثبات را دارند، چنان که در سال ۱۹۹۸ میلادی یک نشریه پزشکی مدعی شد که بر اساس آزمون های صورت گرفته ، این نتیجه به دست آمده است که قهوه، برخی از سلول های سرطانی را تحت تأثیر قرار می دهد و آن ها را از رشد باز می دارد یا کوچک می کند، اما بر روی سلول های معمولی تأثیری ندارد.

بعضی از افراد نسبت به کافئین به شدت حساسیت دارند، به طوری که مقدار اندکی از آن ، اشخاص را گرفتار هیجان می کند، ضربان قلبشان را افزایش می دهد و دچار بی خوابی می کند.
تأثیر کافئین بر اندام بدن

واکنش های متفاوت بدن در برابر کافئین ، به آستانه تحمل افراد بستگی دارد اما به طور کلی تأثیر آن ها را می توان چنین بیان کرد:

فشار خون:

کافئین ، فشار خون را افزایش می دهد. اگر کسی ۲۵۰ میلی گرم قهوه مصرف کند، فشار خونش در یک ساعت ، ۱۰ میلی متر بالا می رود.

قلب:

پس از مصرف قهوه، ضربان قلب کاهش می یابد اما پس از مدتی بر تعداد آن افزوده می شود و تا هنگامی که کافئین از بدن خارج نشده باشد به همان صورت باقی می ماند.

چنانچه میزان کافئین مصرفی ، بالا باشد نه فقط تپش قلب ایجاد می کند بلکه حالت (Fibrilation) یعنی حرکت نامنظم ماهیچه های قلب نیز پدید می آید که گاه ممکن است منجر به مرگ شود.

بر اساس آمارهای به دست آمده، نوشیدن بیش از ۵ فنجان قهوه در روز ، احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد.

هورمون ها:

کافئین بر تولید برخی از هورمون های بدن می افزاید، مانند : اپی نفرین(Epinephrine) که منقبض کننده عروق است ، نوراپی نفرین (Norepinephrine) که بر میزان فشار خون می افزاید، رنین (Renin) که به علت کم خونی کلیه ها و بر اثر کاهش فشار نبض در سرخرگ کلیوی ، از کلیه ها ترشح می شود و پس از فعل و انفعالاتی ، باعث فشار خون می گردد و کاتکولامین (Catecholamine) که باعث تحریک اعصاب قلب شده و حرارت بدن را افزایش می دهد.

معده:

کافئین بر ترشح اسید معده و میزان پپسین (Pepsin) که نوعی آنزیم معدی است می افزاید.

خانم های باردار:

اداره نظارت بر غذا و دارو در آمریکا (FDR) در سال ۱۹۸۰ میلادی اعلام کرده است که کافئین باعث زایمان زودرس می شود و ممکن است در نوزدان ناراحتی ایجاد کند.

اگر چه از آن تاریخ ، پژوهش ها و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفت اما تا کنون مشخص نشده است که چه مقدار کافئین می تواند عامل زایمان زودرس شود.

کافئین برای نوزادان دو عارضه ایجاد می کند:

۱- از طریق شیر مادر وارد دستگاه گوارش کودک می شود و او را در وضعیت استفراغ قرار می دهد.

۲- مدت زیادی در بدن نوزاد می ماند تا متابولیزه شود، زیرا کبد نوزاد به اندازه کافی آنزیم ندارد.

در صورتی که مادری دو فنجان قهوه تند بنوشد و سپس به نوزاد خود شیر بدهد چون بخشی از کافئین ، همراه شیر مادر وارد بدن نوزاد می شود ، امکان دارد عوارض زیر در نوزاد به وجود آید: ناآرامی، لرزش دست ها، پاها و لب ها، سفت یا شل شدن عضلات و ماهیچه های بدن، بی خوابی، جیغ زدن، حساسیت نشان دادن به صدا، به گونه ای که با کمترین صدایی کودک از خواب می پرد.

از این رو به مادرانی که فرزند خود را شیر می دهند توصیه می شود که از مصرف قهوه یا مواد کافئین دار پرهیز کنند.

مغز و اعصاب:

تأثیر کافئین بر مغز و اعصاب، می تواند به پیدایش عوارض زیر منجر شود:

اضطراب، هیجان، ناآرامی، فراموشی و افسردگی .

کسانی که گرفتار عارضه افسردگی هستند ، نباید بیش از یک گرم کافئین در روز مصرف کنند ؛ زیرا سبب شدت یافتن افسردگی آن ها می شود.

خون:

کافئین باعث می شود که مقدار قابل ملاحظه ای از سدیم و پتاسیم بدن از طریق کلیه ها دفع شود، همچنین مقدار مصرف قند را نیز کاهش می دهد که نتیجه آن ، افزایش قند خون خواهد بود.

از این رو به کسانی که مبتلا به بیماری قند ( دیابت) هستند توصیه می شود از مصرف مواد کافئین دار، اجتناب ورزند.

کافئین ، جذب آهن را در روده ها کم می کند و لذا با توجه به نیاز ضروری بدن به آهن، که کار خونسازی را بر عهده دارد، توصیه می شود که از مصرف کافئین همراه با غذا و تا یک ساعت پس از آن، به طور جدی پرهیز شود.

لاغری:

کافئین میزان سوخت و ساز بدن را بالا می برد و در نتیجه مصرف کالری نیز افزایش پیدا می کند.

برای مثال ، چنان چه کسی یک فنجان قهوه حاوی ۱۰۰ میلی گرم کافئین بنوشد میزان متابولیسم بدن وی تا ۴ درصد افزوده شده و درنتیجه باعث لاغری او می شود.

فیبروکیستیک (Fibrocystic) :

زنانی که در سینه خود غده فیبروکیستیک دارند ، نباید به میزان زیاد کافئین مصرف کنند، زیرا به بزرگ شدن این غده کمک می کند.

پس اگر در حد اعتدال مصرف شود مفید است اما مصرف بی رویه ی آن مشکل زا است


طبع نسکافه

در مصرف نسکافه، خوب است که اطلاعاتی در خصوص اینکه طبع این نوشیدنی گرم است یا سرد داشته باشید.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

طبع نسکافه

نسکافه ها از جمله نوشیدنی های مورد انتخاب از سوی اکثر افراد برای رفع خستگی های روزانه و رسیدن به آرامش می باشد که در این میان آگاهی از ترکیبات و ویژگی های این نسکافه ها از جمله مواردی است که می تواند سبب شود تا یک برنامه مشخص و منظم را برای استفاده از آن تعیین نمود.

نسکافه ها بر اساس اطلاعات جمع آوری شده، از طبع گرم برخوردار هستند و از همین رو افرادی که از این طبع برخوردار هستند باید توجه زیادی به مصرف آن داشته باشند.


خواص نسکافه برای پوست

کافئین موجود در نسکافه به پوست مزایای خوبی از جمله کاهش قرمزی و التهاب را می بخشد.

همچنین با اضافه کردن کافئین به یک کرم ضد التهابی اثر آن را در مراقبت از پوست افزایش می دهد.

علاوه بر این نسکافه خاصیت روشن کردن پوست را نیز دارد و با استفاده از ماسک های نسکافه مناسب با هر پوستی، می توانید شادابی و نشاط همراه با روشنی و درخشانی را به پوست خود هدیه دهید.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

خواص نسکافه برای پوست

لایه برداری از قهوه، بلغور جوی دوسر و ماست

قهوه و جوی دو سر خاصیت لایه برداری دارند و ماست و جوی دو سر نیز پوست را نرم می کنند. یک قاشق قهوه را به یک قاشق ماست و جوی دو سر پودر شده اضافه کنید. می توانید عسل هم اضافه کنید .آن را روی صورت و گردن تان بمالید و بعد از نیم ساعت با آب بشویید.

مخلوطی از پودر قهوه و کاکائو برای دوباره جوان کردن پوست

هر دو پودر برای پوست مفید هستند و خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و آسیب هایی که به پوست وارد شده را درمان می کنند. پودر قهوه و کاکائو را به یک میزان میکس کنید. می توانید عسل هم اضافه کنید تا خمیری شود. روی پوست تان بگذارید و هرچقدر که می خواهید بگذارید بماند و سپس آب بکشید.

مخلوطی از قهوه و لیمو و عسل برای پوستی درخشان

این ماسک برای پوست عالی است چون لیمو ویتامین C پوست را تامین می کند. یک قاشق پودر قهوه را با همان مقدارعسل مخلوط کنید و چند قطره لیمو داخل آن بچکانید. خوب میکس کنید و روی صورت و گردن تان بمالید. ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب بشویید.

جلوگیری از پیری پوست با قهوه

از شاتوت و انار به عنوان موادی که آنتی اکسیدان هایی قوی دارند یاد می کنیم، قهوه نیز دارای آنتی اکسیدان های قوی است و همان اثر را روی سلامت پوست می گذارد. یک فنجان قهوه با پیری زودرس پوست که بر اثر آلودگی ،گرما و نور بوجود می آید، مبارزه می کند.


مضرات کاپوچینو و نسکافه

عوارض جانبی که با مصرف زیاد قهوه مرتبط است مانند بی قراری، تنش، بی خوابی، اضطراب شدید، مشکلات قلبی، مشکل هضم و سردردهای شدید دارد.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

مضرات کاپوچینو و نسکافه

همچنین ممکن است سطح فشار خون را افزایش دهد و توصیه می شود کسانی که فشار خون بالایی دارند در کاپوچینوی شان از قهوه بدون کافئین استفاده نمایند


خواص نسکافه برای مو

نسکافه علاوه بر خاصیت درمانی مو به عنوان یک رنگ مو نیز استفاده می شود و درخشش زیبا و طبیعی به پوست می دهد.

ترکیب رنگ مو با نسکافه، به مو هیچ آسیبی نمی رساند و باعث تقویت مو نیز می شود.

نسکافه یک محصول کاملا طبیعی برای رشد مو است.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

خواص نسکافه برای مو

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده در ارتباط با علت ریزش مو، اظهارداشت: معمولا عمده‌ترین علت ریزش مو جنبه ژنتیک دارد.

آندروژنیک آلوپسیا یا طاسی آندروژنیک هم در بین زنان و مردان ممکن است اتفاق بیفتد و سعی شده برای درمان و پیشگیری از محصولات مختلف مانند لوسیون‌ها و کرم‌ها استفاده شود.

وی در مورد محصولات حاوی کافئین ، گفت: فولیکول مو در درون غلاف محافظی قرار دارد که این غلاف مانعی برای نفوذ مولکول‌های آب‌رسان مثل کافئین نیست و بنابراین کافئین می‌تواند از طریق غلاف مو جذب و نفوذ پیدا کند.

این متخصص پوست و مو، ادامه داد: در ریزش موی آندروژنیک تستوسترون به دی هیدورتستوسترون تبدیل و باعث می شود فولیکول مو در اثر این ماده دی هیدروتستوسترون نازک و مینیاتوری شود و بعد بریزد.

وی در مورد کافئین که یکی از عوامل مهار این آنزیم است، اظهارداشت: مهم ترین عاملی که می تواند این آنزیم را مهار کند کافئین است که همین عامل به رشد بهتر مو نیز کمک می‌کند.

رئیس کارگروه پوست، ترمیم و سلول های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری، اضافه کرد: چند مکانسیم بر رشد مو و نفوذ پذیری پوست تاثیرگذار است که طبق مطالعه و بررسی‌های انجام شده ، کافئین اصلی‌ترین آنهاست.

این ترکیب باعث تحریک رشد مو می شود.

به این ترتیب که شامپوها یا لیکوئیدهای حاوی کافئین در فولیکول موها نفوذ می‌کنند و از این طریق وارد جریان خون می شود و در غلظت‌های کم با کاهش آنزیم سوپراکسید دیسموتاز باعث رشد مو می شود.

وی گفت: همچنین، مکانیسم دیگر کافئین در افزایش رشد مو اثر مهاری آن است که می تواند در درمان بیماری طاسی آندروژنیک مفید واقع شود.

نیلفروش زاده افزود: البته منظور از کافئین، همان کافئین خوراکی که با نوشیدن قهوه وارد بدن می‌شود، نیست.

چراکه خوردن همزمان ۵۰ فنجان قهوه نیز نمی تواند جایگزین محلول حاوی کافئینی شود که مستقیما به ریشه موهایتان نفوذ می‌کند.

در مورد نقش کافئین بر اثر هورمون‌ها، افزود: سرکوب رشد فولیکول مو تحت درمان با تستوسترون به صورت قابل ملاحظه با استفاده از کافئین در غلظت یک هزارم درصد و ۵ هزارم درصد خنثی می شود.

کافئین به تنهایی قادر به تحریک قابل توجه رشد فولیکول مو می شود و مطالعات نشان داده کافئین باعث رشد ساقه مو خواهد شد.

نیلفروش زاده با اشاره به تحقیقاتی که در مورد اثر بخشی کمپلکس کافئین انجام شده است، اظهار داشت: این ماده در پیشگیری از ریزش مو موثر است و باعث افزایش قطر انتهایی موهای پوست سر که به صورت قابل توجهی بین ۲ تا ۵ میکرومتر افزایش پیدا می‌کند و به عنوان یک روش جدید برای مقابله با کاهش قطر فولیکول مو می تواند مطرح شود.

وی ادامه داد: خاصیت دیگر این ماده آن است که ضمن افزایش سطح مقطع مو، قابلیت انعطاف نرمی و مقاومت در برابر نیروی کشش را هم برای موهای سر به ارمغان آورد.

همه ما قهوه این نوشیدنی پر طرفدار را با شبهای امتحان بیشتر به یاد می آوریم .

شبهایی که قرار است کمتر بخوابیم و قهوه به کمکمان می آید .

اما قهوه نوشیدنی پر طرفداری است که هزازان خاصیت برای پوست و مو دارد .

از درخشندگی موها و رنگ کردن آنها با رنگ طبیعی قهوه تا محافظت از پوست برای پیشگیری از پیری و هزارویک خاصیت دیگر .

با استفاده از قهوه قادر خواهید بود در افزایش سلامتی و زیبایی پوست و موی خود قدم بردارید.

از قهوه در زمینه جلوگیری از پیری پوست، محافظت از موها ,کاهش حلقه تیره دور چشم، روشن کننده پوست و رنگ کردن مو می توانید استفاده کنید این دانه سرشار از خاصیت برای پوست و موی شماست.

بسیاری قهوه را تنها برای رفع خواب مصرف می کنند، در حالی که این خوردنی خوشمزه معجونی هزار رمز برای پوست و مو است.

وقتی با خوردن یک فنجان قهوه داغ روزمان با انرژی آغاز می شود، آیا قهوه روی زیبایی هم تاثیر دارد؟ بله دارد.

قهوه به شکل های مختلفی است و می تواند روی پوست و مو تاثیرات خوبی داشته باشد.

محافظت از موها با قهوه

آنتی اکسیدان های موجود در قهوه موهای تان را نیز براق می کند.

ماسک قهوه از شکستن موها جلوگیری کرده و آن را درخشان می کند و موهای تان خوشبو می شود.

همه مراکز زیبایی در سراسر دنیا از قهوه برای موها استفاده می کنند.

قهوه همچنین آسیب هایی که بر اثر مواد شیمیایی ایجاد شده را برطرف می کند.

می توانید آن را در خانه دم کنید و روی موهای تان بگذارید.

رنگ موی طبیعی با قهوه

قهوه برای رنگ کردن مو هم استفاده می شود.

آن را براق و خوشرنگ می کند. بگذارید قهوه زیاد دم بکشد و و آن راروی موهای تان بگذارید.

از پودر کاکائو هم می توانید استفاده کنید تا رنگ تیره تر شود.

آن را با رنگ حنا هم می توانید مخلوط کنید.


خواص نسکافه در بدنسازی

کافئین، یک مکمل ارزان و مؤثر برای بدنسازان و ورزشکاران استقامتی است.

کافئین در اشکال مختلفی وجود دارد و با کمال تعجب، قهوه بهترین شکل آن نیست.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کافئین بدون آب به شکل قرص در بهبود عملکرد مؤثرتر از کافئین موجود در قهوه است.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

خواص نسکافه در بدنسازی

اگر می‌خواهید کارایی‌تان را به حداکثر برسانید، باید قرص آن را مصرف کنید.

دو مزیت دیگر استفاده از قرص های کافئین: اول اینکه قرصهای کافئین به مراتب ارزان‌ترند.

با پولی که به ازای خرید یک قهوه استار باکس می‌دهید، می‌توانید یک بطری حاوی ۱۰۰ دوز کافئین در آن بخرید.

دومین مزیت استفاده از کافئین به شکل قرص این است که شما می دانید دقیقا چه دوزی مصرف می‌کنید.

صحبت از دوز مصرف شد، اجازه دهید در مورد مقدار آن بحث کنیم.

عجیب است اما مقدار بیشتر کافئین، بهتر نیست.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که اگر شما بیشتر ازمقدار توصیه شده کافئین مصرف کنید، هیچ افزایشی در قدرت یا استقامت به وجود نمی‌آید.

این باعث می‌شود که کافئین با بسیاری از مکمل‌های دیگر متفاوت شود.

با این اوصاف، چه مقدار از آن را باید مصرف کنید؟ تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف بیش از ۶ میلی گرم بر کیلوگرم، قبل از فعالیت ورزشی هیچ فایده‌ای ندارد.

من توصیه می‌کنم که با نصف این مقدار یعنی ۳ میلی گرم بر کیلوگرم شروع کنید.

بنابراین این مقدار برای یک شخص ۷۰ کیلوگرمی، ۲۰۰ میلی گرم می‌شود.

کافئین‌تان را حدود یک ساعت قبل از جلسه تمرینی با وزنه مصرف کنید و حداکثر یک‌بار در روز از آن استفاده کنید.

اگر نمی‌خواهید که کافئین در خواب‌تان اختلال ایجاد کند، بهترین توصیه این است که تمرین‌تان را در صبح انجام دهید تا کافئین بتواند تا موقع خواب از بدن‌تان بیرون رود.

تحمل کافئین در اینجا یک مسئله مهم است.

شما به سرعت نسبت به کافئین مقاوم می‌شوید که از ارزش آن برای بهبود عملکرد ورزشی می‌کاهد.

اگر می‌خواهید از کافئین به عنوان یک مکمل استفاده کنید، دیگر نباید آن را به شکل نوشیدنی بنوشید.

تنها کافئینی که شما در یک روز مصرف می‌کنید، باید همان مکمل کافئینی باشد که یک ساعت قبل از تمرین با وزنه می‌خورید.

در روزهایی که با وزنه تمرین نمی‌کنید، نباید کافئین مصرف کنید.

اگر یک مسابقه یا رویداد مهم در پیش دارید، باید یک هفته قبل از آن تمام کافئین مصرفی‌تان را قطع کنید تا بتوانید در آن روز مهم از اثرات کامل آن بهره مند شوید.

حال اجازه دهید در مورد تحقیق صحبت کنیم.

تحقیقات برای ورزش‌های استقامتی، تقریبا متفق القول هستند که کافئین عملکرد را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد اما برای بدنسازی، تحقیقات متنوع‌اند.

بعضی مطالعات بهبود عملکرد ورزشی را نشان می‌دهند و باقی مطالعات نه. من با توجه به تجربه شخصی‌ام می‌توانم به شما بگویم که کافئین کمک زیادی به بدنسازی می‌کند.

اما چرا تحقیقات به روشنی از این مسئله پشتیبانی نمی‌کنند؟ ما تجارب و برداشت‌های شخصی‌مان را نیز به این تحقیق اضافه کرده‌ایم و دلایل احتمالی را حدس زده‌ایم.

این، نظریه‌ی من است: در مطالعات پژوهشی به افراد برای شرکت در مطالعه، پول پرداخت می‌شود، شبیه کار کردن! آن‌ها در یک زمان برنامه ریزی شده در محل پژوهش حاضر می‌شوند و یک محقق آن‌ها را در سراسر تمرین راهنمایی می‌کند.

اما در دنیای واقعی اینگونه نیست.

شما اگر بخواهید می‌توانید دست از تمرین بکشید یا اگر خسته باشید، می‌توانی کل تمرین‌تان را ضایع کنید.

به نظر من بدنسازی به یک نسبت هم جسمی است و هم روانی و اثربخشی کافئین در قلمروی روانی، بلامنازع است.

شما برای به دست آوردن توده‌ی عضلانی، باید محدودیت‌هایتان را پشت سر بگذارید و برای انجام این کار شما یک محرک باورنکردنی دارید.

در اینجاست که کافئین باعث تفاوت زیادی می‌شود.

اگر در حال خمیازه کشیدن باشید و به کندی تمرین کنید، تمرین بدی خواهید داشت.

اما اگر کافئین بخورید روی آن نیمکت پرس می‌پرید و به سرعت مشغول تمرین می‌شوید تا رکورد شخصی‌تان را بهبود ببخشید.

حدس من این است که در این یک مورد، یک تحقیق نه چندان دقیق در واقع ممکن است بتواند داده‌های واقعی‌تری ارائه دهد.

به نظر من باید یک مطالعه یکساله روی ۲ گروه افراد انجام شود تا معلوم گردد کدام گروه، بیشترین افزایش قدرت و بیشتری توده‌ی عضلانی را به دست می‌آورد.

به گروه دارونما گفته شود که یک ساعت قبل از هر تمرین، یک قرص بخورند و هیچ نوع کافئین دیگری مصرف نکنند.

اگرچه یک مطالعه بی پایه مانند این باعث می‌شود که هر محقق خوبی، احساس خجالت کند اما آنچه که واقعا می‌خواهیم بدانیم را به ما می‌گوید یعنی کافئین از نظر افزایش قدرت و توده‌ی عضلانی در جهان واقعی، چقدر مفید است.

حدس من این است که پژوهش‌های ذکر شده در منابع زیر که هیچ گونه افزایش قدرتی را نشان ندادند، تنها به مزایای فیزیولوژیک کافئین توجه کردند، نه مزایای روانی.

حرف آخر! به نظر من با وجود یافته‌های گوناگون این تحقیقات، کافئین یک مکمل عالی برای ورزش‌های استقامتی و همچنین بدنسازی است .


نسکافه در بارداری

طی مطالعه‌ای که در مرکز مطالعات کایسر در آمریکا انجام شده، مشخص شده مصرف بیش از ۲۰۰ میلی ‌گرم کافئین در روز، در ماه‌های اول بارداری، می ‌تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد.

این مطالعه تنها به نقش قهوه اشاره ندارد، بلکه میزان کافئین مصرفی روزانه را مورد بررسی قرار داده است.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

نسکافه در بارداری

کافئین می‌ تواند در نوشیدنی‌های مختلف وجود داشته باشد، از جمله در چای, نوشابه‌های کولادار ،, نوشابه‌های موسوم به ” نوشابه های انرژی ‌زا” و همچنین شکلات.

بنابراین نتایج این بررسی، باید در مورد همه این نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها، تعمیم داده شود.

هم ‌اکنون مراکز ارائه استانداردهای غذایی، مانند اداره استاندارد تغذیه‌ای انگلستان، میزان کافئین مجاز مصرفی برای زنان باردار را، ۳۰۰ میلی‌ گرم اعلام کرده‌اند و تصریح شده که مقادیر کمتر از این برای زنان باردار هیچگونه خطری ندارد.

این میزان کافئین تقریباً معادل ۴ فنجان متوسط قهوه معمولی است.

از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه‌های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می‌ شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار اجتناب کنند.

در مطالعه جدید مقادیر کمتر هم خطرناک توصیف شده، چنانکه مجریان آن می‌ گویند مطالعاتشان نشان داده احتمال سقط جنین در بین زنانی که تا هفته بیستم بارداری، ۲۰۰ میلی ‌گرم کافئین دریافت می ‌کردند، ۱۵ درصد بود، در حالی که این رقم در بین سایرین، ۱۲ درصد بود و با افزایش میزان کافئین دریافتی، احتمال سقط جنین نیز تا ۲۵ درصد بیشتر می‌ شد.

بر اساس مطالعات گوناگونی که پیش از این انجام شده بود، مشخص شده که کافئین از جفت عبور می ‌کند و به جنین می ‌رسد.

با این حال اثر آن در کاهش رشد جنین هنوز اثبات نشده و حتی در برخی مطالعات رد شده بود، به عنوان مثال، مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۳ در مؤسسه تحقیقاتی کارولینسکای سوئد و با همکاری دانشگاه “اوپسالا” انجام شده بود، تأثیر کافئین و قهوه را بر کاهش رشد جنین رد کرده بود.

با وجود دقت و جامعیت این مطالعه خاص، باز هم اداره استانداردهای تغذیه‌ای انگلستان اعلام کرده که قصد ندارد در محدوده مجاز مصرف کافئین برای زنان باردار تجدید نظر کند.

به گفته کارشناسان این اداره، برای تعیین استانداردهای تغذیه‌ای، باید مطالعات متعدد صورت بگیرد تا فایده محدودیت‌های بیشتر، روشن‌تر شود.

اما همان‌طور که اشاره شد، این مطالعه جدید، که در آخرین شماره نشریه “بیماری‌های زنان و زایمان آمریکا” منتشر شده، هشدارهای جدی‌ می ‌دهد.

به گفته این محققان، از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه‌های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می‌ شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار اجتناب کنند.


میزان مصرف نسکافه در روز

یک متخصص تغذیه گفت: مصرف نوشیدنی‌ هایی مانند قهوه و چای به صورت رقیق موجب کاهش ناراحتی در سیستم گوارش می‌شود.

مجید کاراندیش اظهار کرد: چای و قهوه پر مصرف‌ترین نوشیدنی‌ها در سطح دنیا هستند و بخشی از آثاری که این نوشیدنی‌ها دارند، به دلیل ترکیبات موثری که در آنها وجود درد؛ یکی از مهم‌ترین این ترکیبات کافیین است.

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

میزان مصرف نسکافه در روز

وی ادامه داد: ترکیبات کافیین آثار مختلفی روی سیستم عصبی بدن از جمله سیستم اعصاب مرکزی، دستگاه گوارش و سایر دستگاه‌ها دارند.

این متخصص تغدیه با بیان این‌که مقالات و منابع علمی منتشر شده که نتایج ضد و نقیضی درباره آثار این نوشیدنی‌ها در سلامت و بیماری گفت: نکته مهم این است که نوشیدنی‌ها باید به صورت درست مصرف شوند، شرایط مصرف صحیح هر نوشیدنی این است که نخست باید میانه‌روی حفظ شود و از نظر مقدار و همچنین ترکیبی که همراه نوشیدنی مصرف می‌شود تعادل برقرار باشد، برخی افراد این نوشیدنی‌ها را به صورت شیرین یا خیلی شیرین استفاده می‌کنند.

کاراندیش افزود: نوشیدنی قهوه را نباید فقط مضر دانست زیرا گاهی آثار مفیدی نیز دارد که موجب افزایش هوشیاری و کاهش خواب آلودگی می‌شود اما مصرف مقدار زیادی شیرینی به همراه قهوه و نسکافه توصیه نمی‌شود.

وی عنوان کرد: هرچند نمی توان درباره شیوه زندگی افراد تصمیم گرفت و در توصیه رژیم غذایی باید نخست، عادات غذایی افراد را در نظر بگیریم.

این متخصص تغدیه گفت: به طور معمول برای هر روز، ۲ تا ۳ فنجان نسکافه توصیه می‌شود.

کاراندیش ادامه داد: برخی افراد پس از مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، نسکافه و چای دچار مشکلات گوارشی می‌شوند که به آنان توصیه می‌شود تا حد امکان این نوشیدنی‌ها را به صورت رقیق استفاده کنند، زیرا مصرف غلیظ قهوه و نسکافه با توجه به ترکیب‌های موثر این نوشیدنی‌ها، می‌تواند موجب آزار سیستم گوارش شود.

وی افزود: مصرف متعادل و متعارف این نوشیدنی‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند.


ترکیبات نسکافه

نسکافه, نسکافه چیست, خواص نسکافه, مضرات نسکافه, طبع نسکافه, خواص نسکافه برای پوست, مضرات کاپوچینو و نسکافه, خواص نسکافه برای مو, خواص نسکافه در بدنسازی, نسکافه در بارداری, میزان مصرف نسکافه در روز, ترکیبات نسکافه

ترکیبات نسکافه

  • یک قاشق مربا خوری نسکافه ( قهوه فوری )
  • یک فنجان کوچک آب جوش
  • شکر به میزان دلخواه
  • یک فنجان کوچک شیر یا ۲ قاشق مربا خوری کافی میت
  • پودر کارامل یا وانیل یا شکلات در صورت دلخواه
توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments