بی حوصلگی: علت، درمان / بی حوصلگی دائم و عصبی بودن در مردان، و در بارداری

روانشناسی و روانپزشکی ۱۶ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

بی حوصلگی: علت و درمان / برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم / دلایل بی حوصلگی مردان / بی حوصلگی و عصبی بودن و خستگی / بی حوصلگی در بارداری / هورمون بی حوصلگی

بی حوصلگی : در این مقاله از بخش روانشناسی در وب سایت نایریکا به بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی می پردازیم.

با ما همراه باشید.

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینکهای زیر استفاده کنید:

اگر درباره این مقاله اطلاعات مفید یا تجربه ای دارید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی


بی حوصلگی چیست

بی حوصلگی هنگامی روی می دهد که ما دیگر به اطرافیان، اشیای پیرامون خود وفعالیتهای روزمره خود علاقه مند نبوده و از آنها لذت نمی بریم.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

بی حوصلگی چیست

بی حوصلگی در واقع فقدان تنوع و انگیزش در زندگیست.


علت بی حوصلگی دائمی

تیروئید شما از کنترل خارج شده است

پرکاری تیروئید hyperthyroidism که در بین خانم ها رایج است، زمانی بروز می کند که غده پروانه ای شکل در گلو بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند و باعث بروز بدخلقی در فرد می شود.

مقاله ای در روزنامه پزشکی Medical Daily بیان می کند: ” این مسئله می تواند علت فریاد زدن های مداوم شما بر سر فرزندانتان یا همسرتان باشد.

” طبق گفته دکتر نیل گیتوس Neil Gittoes، متخصص غدد درون ریز در بیمارستان دانشگاه بیرمنگام Birmingham،”هورمون تیروئید بر روی هر چیزی مرتبط با متابولیسم (سوخت و ساز) بدن تاثیر می گذارد.

این هورمون همچنین می تواند باعث افزایش بیقراری، عصبانیت و بروز مشکل در تمرکز شما شود.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

علت بی حوصلگی دائمی

دیابت و عدم تعادل قند خون

مقاله Medical Daily ذکر می کند که عدم دریافت قند خون کافی هم باعث افزایش خشم افراد می شود.

عدم تعادل در سطح قند خون باعث بروز عدم تعادل مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین serotonin می شود.

این امر منجر به خشم، عصبانیت، سردرگمی و حتی حملات پانیک یا حملات هراس panic attack می شود.

مبارزه با درد مزمن

بیماری های مزمن پزشکی ممکن است منجر به تحریک پذیری شوند.

آنیتا گادیا اسمیت Anita Gadhia-Smith، روانپزشکی که در منطقه کلمبیا Columbia و بتسدا Bethesda در مریلند فعالیت می کند، به US News & World Report گفت: “افرادی که با درد مزمن زندگی می کنند،

همیشه احساس ناراحتی می کنند.

برخی داروها، از جمله ضد دردهای مخدر یا اپیوئید* opioid painkillers هم، دارای عوارض جانبی مانند تحریک پذیری هستند.

این مسئله فرد را هر چه بیشتر منزوی می کند که برای آنها بسیار دشوار است.

* ضد دردهای اپیوئید یا اپیویید یا مخدر opioid painkillers : به مجموعه مواد طبیعی و شیمیایی مسکن شبیه به مرفین یا مواد افیونی گفته می‌شود که در سیناپس (محل اتصال پایانه یک سلول عصبی به سلول عصبی دیگر) به گیرنده های عصبی اپیویید می‌چسبند.

عملکرد همگی آن‌ها در بدن همانند کار انتقال‌دهنده‌های عصبی ضد درد (اندورفین‌ها) است که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوند.

قرار گرفتن در شرایط سخت

عوامل فیزیکی زیادی هستند که ممکن است باعث بد اخلاق شدن فرد شوند.

دکتر کارن دویر تسوریرو Karen A. Dwyer-Tesoriero، کارمند اجتماعی پزشکی دارای مجوز و روان درمانگر مستقر در نیویورک می گوید: ” درد یا ناراحتی فیزیکی و قرار گرفتن در شرایط سخت می تواند منجر به تحریک پذیری و کج خلقی شود، از جمله مواردی مانند عدم خواب کافی، گرسنه بودن یا تغذیه ناسالم.

“سعی کنید میان وعده بخورید و استفاده از بعضی دستگاه ها مانند گوشی و تبلت را قبل از خواب کنار بگذارید و بیشتر ورزش کنید تا خلق و خوی خود را بهبود بخشید.

سندروم پیش از قاعدگی PMS

تهاجمی شدن اخلاق خانم ها و بی حوصلگی آنها مربوط به مشکل وحشتناک سندروم پیش از قاعدگی premenstrual syndrome (PMS) است.

مقاله مذکور در Medical Daily می گوید به خاطر عدم تعادل هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون در این دوران خانم ها تحریک پذیرتر شده و عصبانیت آنها افزایش پیدا می کند.

طبق گفته کالج امریکایی زنان و زایمان According to the American College of Obstetrics and Gynecology، طی دو هفته آخر چرخه قاعدگی و همچنین دو هفته قبل از پریودی خلق و خوی خانم ها تغییر می کند.

مشکل روحی و روانی

دویر تسوریرو می گوید یک مشکل روانی یا عاطفی اغلب بر روی خلق و خو تاثیر می گذارد.

افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی، اختلال دو قطبی bi-polar disorder یا اختلال اضطراب پس از سانحه* post-traumatic stress disorder (PTSD) یا یک اختلال شخصیتی احتمالی همه عواملی هستند که منجر به بد اخلاق شدن می شود.

اغلب زمانی که یک فرد احساس عصبانیت می کند، به یک محرک خارجی واکنش نشان می دهد که منجر به بروز یک حس گناه یا شرمندگی درونی می شود.

زمانی که گفته می شود فردی همیشه بدخلق و عصبانی است، لازم است که مشکل بررسی شود.

اگر خلق و خوی فرد بر روی زندگی روزانه وی و روابط فردی او با اعضای خانواده، دوستان یا همکاران تاثیر بگذارند، زمان آن رسیده که به دنبال بررسی های تخصصی برای سلامت روحی باشد.”

* اختلال اضطراب پس از سانحه post-traumatic stress disorder (PTSD) : نوعی اختلال یا مشکل روحی است که بعضی افراد پس از تجربه یا مشاهده یک رویداد ناگوار مانند جنگ یا مرگ عزیز، به آن دچار می شوند.

بی تحرکی و ورزش نکردن

آیا به اندازه کافی ورزش می کنید؟ دویر تسوریرو می گوید: پاکسازی ذهن و یک پیاده روی کوتاه می تواند باعث کاهش اضطراب و افسردگی و بهبود خلق و خو شود.

ورزش کردن بهآزادسازی هورمون های حس خوب در مغز کمک می کند که این هورمون ها به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کنند.

همچنین بخوانید:  وسواس: علت، علائم، انواع، درمان / درمان وسواس از نظر اسلام و با قرآن

ورزش کردن می تواند پیاده روی در اطراف محل سکونت یا پارک نزدیک منزلتان باشد و رفتن به طبیعت نیز تاثیرات مثبت روی خلق و خو دارد.

عدم دریافت نور خورشید و کمبود ویتامین D

اسکات شریبر Scott Schreiber ، متخصص کایروپرکتیک* chiropractic در نیوآرک Newark ، Delaware ، که بیش از ۱۳ سال است در این زمینه فعالیت می کند، می گوید: اگر در طول روز در خانه بمانید و فقط شب ها بیرون بیایید، به احتمال خیلی زیاد در معرض کمبود ویتامین D هستید.

کمبود ویتامین D بسیار رایج است و در بروز بسیاری از بیماری های مزمن مانند افسردگی دخیل است.

به علاوه بیدار ماندن تا اواخر شب می تواند ریتم شبانه روزی شما را مختل کند و این امر منجر به خواب آلودگی مزمن شده و باعث می شود اکثر اوقات آدم بد اخلاقی باشید.

کایروپرکتیک یا کایروپراکتیکchiropractic : یکی از انواع درمان های جایگزین است.

در کایروپرکتیک با استفاده از تکنیک ها و روش هایی خاص، نیرو و فشار در ناحیه ستون فقرات اعمال می شود و هدف از این روش تصحیح هماهنگی و همترازی ساختار بدن و بهبود عملکرد فیزیکی است.


برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم

نوشیدن آب سیب‌زمینی

شاید حتی فکرِ خوردنِ یک لیوان آب سیب‌ زمینی چندان خوشایند نباشد، اما آب سیب‌زمینی یک درمان خانگی عالی برای درمان بی حالی و کسالت است.

انداختن چند برش سیب‌زمینی در لیوان آب، آن را به یک نوشیدنی سرشار از پتاسیم تبدیل می‌کند که باعث می‌شود کمتر احساس خستگی و تنبلی کنید، زیرا این نوشیدنی یک ماده‌ی معدنی را وارد بدن می‌کند که بسیاری از افراد، مقادیر کافی از آن را دریافت نمی‌کنند.

بدن، پتاسیم را نیز مانند منیزیم تولید نمی‌کند و ما باید آن را از منابع خارجی دریافت کنیم.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم

از آنجا که رژیم غذاییِ این روزها به لحاظ مواد مغذی، کم‌مایه است، تعجبی ندارد که بدن‌مان دچار کمبود پتاسیم باشد.

پتاسیم به تنهایی به شما انرژی نمی‌دهد، اما همراه با منیزیم (همین‌طور کلر و کلسیم)، الکترولیتی را ایجاد می‌کند که برای عملکرد درست سلول‌ها و آزادسازی انرژی و هدایت الکتریسیته، حیاتی است. بدون پتاسیم، عضلات ما به درستی حرکت نخواهند کرد و تکانه‌های عصبی ما به درستی فعال نمی‌شوند.

با دریافت مقدار مناسبی پتاسیم، می‌توانید احساس بی حالی و کسالت همیشگی خود را از بین ببرید.

مواد لازم:

۱ عدد سیب‌زمینی با پوست؛

۱ لیوان آب تازه.

دستورالعمل:

سیب‌زمینی را قطعه قطعه کنید (نیازی به کندن پوست آن نیست) و آن را داخل لیوان آب بریزید و یک شب تا صبح در یخچال بگذارید و صبح قبل از خوردن هر چیز دیگری، آن را بنوشید.

تقویت گلبول‌های قرمز

آهن عنصر ضروری و مورد نیاز بدن است و بدون آن، بدن نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی، گلبول‌های قرمز تولید کند.

گلبول‌های قرمز حاوی هموگلوبین هستند.

هموگلوبین در ساختارِ خودِ عنصر آهن قرار دارد و نقش آن انتقال اکسیژن به سرتاسر بدن است.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند مصرف اکسیژن با ورود آن به ریه‌ها، پایان می‌یابد، اما اکسیژن باید کل بدن را طی کند و به تمام سلول‌ها و اندام‌های بدن برسد تا به آنها توانایی کار کردن بدهد.

همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، کمبود اکسیژن منجر به کاهش عملکرد بدن می‌شود و در نهایت، خستگی را به همراه دارد.

به این وضعیت، کم‌خونیِ ناشی از فقر آهن می‌گویند.

برای مقابله با آن، با برگ‌های گزنه (ترجیحا برگ‌های تازه، اما برگ‌های خشک هم مؤثر هستند) چای درست کنید.

گزنه سرشار از آهن و ویتامین C است.

وجود ویتامین C در این گیاه ضروری است، زیرا ثابت شده است که ویتامین C به افزایش جذبِ آهنِ غیرِ-هِم (ناخون‌آهن) که همیشه به راحتیِ خون‌آهن جذب نمی‌شود، کمک می‌کند.

افزودنِ مقداری قاصدک، محتوای آهن این چای را بیشتر می‌کند، اما یادتان باشد طعم این چای تلخ است، بنابراین بهتر است آن را با عسل میل کنید.

مواد لازم:

۱ فنجان قاصدک و گزنه‌ی تازه یا ۲ قاشق چای‌خوری قاصدک و گزنه‌ی خشک؛

۱ فنجان آب جوش تازه؛

لیوان مورد علاقه؛

عسل.

دستورالعمل:

قاصدک و گزنه را داخل لیوان بریزید، سپس آب جوش را به آن اضافه کنید و روی لیوان را بپوشانید.

پس از ده دقیقه، چای گیاهی شما آماده است.

قبل از نوشیدن، گیاهان را از داخل لیوان خارج کنید، مقداری عسل به آن اضافه کنید و این چای را دو بار در روز بنوشید.

مصرف جینسینگ

احتمالا معروف‌ترین گیاه علفی چینی، جینسینگ است؛ نام ثقیلی که با در نظر گرفتن طب گیاهان سنتی چینی، قدمتِ آن به صدها هزار سال قبل باز می‌گردد.

این گیاه سرشار از گونه‌های همیشه‌سبز و حاوی ترکیبات طبیعی است.

جینسینگ جایگاه ویژه‌ای در تاریخ دارد، اگرچه گونه‌های زیاد آن، شاید شما را گیج کند.

جنسینگ به هر یک از ۱۱ گونه‌‌ی همیشه‌سبز از طبقه‌ی پاناکس اشاره دارد.

این گیاه در آمریکای شمالی، همین‌طور آسیای شرقی پیدا شده است

جینسنگ اغلب به عنوان یک گیاه «آداپتوژن» در نظر گرفته می‌شود، به این معنا که به سازگاری بدن با استرس کمک می‌کند، خواه این استرس ناشی از قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای شدید باشد، خواه به خاطر گرسنگی یا خستگی.

تصور می‌شود این گیاه با بهبود بخشیدن عملکرد سیستم آدرنال، به رویارویی بدن با استرس کمک می‌کند.

وقتی صحبت از واکنش هورمونی به استرس می‌شود، سیستم آدرنال، مرکز فرماندهی بدن است.

کورتیزول، هورمون «استرس» می‌تواند بر کیفیت خواب ما اثر بگذارد و تعیین‌کننده‌ی به خواب رفتنِ دوباره‌ی ما در شب باشد، زیرا با ترشح هورمون کورتیزول،
ملاتونین سرکوب می‌شود.

ما برای داشتنِ چرخه‌ی منظم خواب و بیداری به ملاتونین نیاز داریم.

اگر سطح کورتیزول بالا باشد، حتی پس از استراحت کامل، احساس خستگی مزمن می‌کنیم.

صبح‌ها، سطح کورتیزول بدن ما در نقطه‌ی اوج خود قرار دارد و سپس به تدریج در طول روز، کم می‌شود، اما اگر سطح آن بالا باقی بماند، این ریتم روزانه، همین‌طور خواب باارزشی که برای سرحال شدن به آن نیاز داریم، مختل می‌شوند.

دریافت مقدار کمی جینسنگ ممکن است به تنظیم کورتیزول و عملکرد درست بدن، کمک کند.

مواد لازم:

۱ قاشق چای‌خوری ریشه‌ی خشک جینسنگ یا ۲٫۵۴ سانتی‌متر ریشه‌ی تازه‌ی جینسنگ؛

۱ فنجان آب تازه؛

عسل یا آبلیمو در صورت تمایل.

دستورالعمل:

۲٫۵۴ سانتی‌متر از ریشه‌ی جینسنگ را به قطعات کوچک برش بدهید یا یک قاشق چای‌خوری ریشه‌ی خشک آن را داخل صافیِ چای در فنجان قرار دهید.

همچنین بخوانید:  حمله پانیک: دارو، درمان قطعی و سنتی، تست تشخیص / حمله هراس در خواب

آب جوش را به آن اضافه کنید و رویِ فنجان را بپوشانید.

پس از ده دقیقه، آن را به جای قهوه یا چای صبحانه، به همراه عسل یا آبلیمو بنوشید.

برای اینکه شاهد اثرات جینسنگ باشید، باید این نوشیدنی را هر روز بنوشید.

مصرف بیشتر مرکبات

تقریبا تمام انواع مرکبات دوست‌داشتنی هستند.

از آب لیمو شیرین گرفته تا آب پرتقال و تمام آب‌میوه‌های دیگر که همیشه به عنوان درمان‌های خانگی مورد استفاده‌ی ما بوده‌اند.

برای درمان بی حالی و کسالت توصیه می‌کنیم روز خود را با یک لیوان آب لیموترش آغاز کنید.

عطر لیموی ترش تازه درون لیوان آب به تنهایی می‌تواند شما را سرحال ‌کند و جذبِ آب، شما را برای یک روز عالی آماده ‌کند.

خواص لیموترش بی‌شمار است.

آب لیموترش به بهبود شماری از بیماری‌ها کمک می‌کند، مثلا از یبوست پیشگیری می‌کند، اما خاصیت دیگرش این است که به یک بدن خسته، جان تازه‌ای می‌دهد.

اگر احساس می‌کنید در اواسط روز بی‌حال هستید، یک لیوان دیگر آب لیموترش درمان بی حالی و کسالت شماست.

نمی‌توان همه‌ی عناصر شیمیایی و مولکولی آب لیموترش را که با خستگی مبارزه می‌کنند، برشمرد، فقط می‌توان گفت که در میان تمام مرکبات، انرژی‌بخش بودن و خواص درمانی این نوشیدنی اثبات شده است.

نکته: فرق میان آب لیموترش و لیموناد در این است که لیموناد حاوی شکر است اما آب لیموترش حاوی شکر نیست.

دستورالعمل:

آب نصف یک لیموترش تازه را بگیرید و به یک لیوان آب اضافه کنید.

اگر زمستان است، از آب گرم و اگر تابستان است، از آب سرد و یخ استفاده کنید.

دو بار در روز این نوشیدنی را بنوشید و یک لیوانِ آن را به اواسط روز که احساس خستگی می‌کنید، اختصاص بدهید.


دلایل بی حوصلگی مردان

تحقیقات نشان داده است که زنان از نظر روحی عموما بیشتر از مردان دچار بی حوصلگی می شوند.

همچنین رابطه مثبت بین میزان تحصیلات و حس بی حوصلگی و خستگی وجود دارد.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

دلایل بی حوصلگی مردان

معمولا به دنبال حس بی حوصلگی، حس خستگی، تنهایی، خشم، ناراحتی و نگرانی هم مشاهده می شود.

بی حوصلگی یک نیروی انگیزشی است که فرد را در حالتی ناخوشایند قرار می دهد.

افراد بی حوصله به طور معمول بیشتر در معرض خطر اعتیاد به مواد مخدر، الکل و دیگر کارهای ناخوشایند هستند.


علت بی حوصلگی و عصبی بودن

دلیل اصلی خشم، یک محیط شخصی است.

استرس، مسائل و مشکلات مالی، سوء استفاده موقعیت های ضعیف اجتماعی یا خانوادگی و برنامه ریزی های غلط بر روی زمان و انرژی که می تواند موجب خشم شما شود.

همانند اعتیاد به نوشیدن الکل مسائل خشم ممکن است در افرادی که والدینشان مبتلا هستند، بیشتر باشد.

ژنتیک و توانایی بدن شما برای مقابله با برخی از مواد شیمیایی و هورمون ها نیز نقش مهمی در برخورد با خشم دارد.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

علت بی حوصلگی و عصبی بودن

اگر مغز شما به طور معمول به سروتونین واکنش نشان دهد،ممکن است که بتوانید احساسات خود را کنترل کنید.

تحریک پذیری های ثابت و مداوم خشم و اضطراب احتمال علائم مشکلات عاطفی است.

اگر احساس خستگی مفرط دارید، در سازماندهی یا مدیریت افکار خود مشکل دارید یا به خود و دیگران آسیب می زنید، می تواند نشان دهنده اختلال خشم یا سایر مشکلات باشد.

حتما منتظر بروز چنین مسائلی نباشید تا آن زمان زندگی خود را کنترل کنید.

علت بی حوصلگی می‌تواند به تغذیه و خواب نامناسب، استرس، افسردگی، روابط اجتماعی نامطلوب، عدم فعالیت بدنی و یا نگرش منفی ما به زندگی بازگردد.

بی حوصله شدن همان دردی است که هر از گاهی به سراغ همه ما می‌آید.

این بی حوصلگی علل مختلفی دارد.

برخی از آنها قابل رفع هستند، ریشه‌ برخی به خود ما باز می‌گردند و با برخی دیگر باید کنار بیاییم و به دنبال راهکارهایی باشیم که روحیه ما را بهبود ببخشد.


درمان بی حوصلگی

– قبل از هر چیز با توجه به توانایی‌ها و استعدادهای خویش هدفی معقول و قابل دسترسی و مطابق با شرایط و امکانات موجود برای خود ترسیم کنید.

– برای رفع بی حوصلگی اجتماعی باشید ، بیرون بروید و با برخی از دوستانتان ملاقات کنید، یا دوستان جدیدی پیدا کنید.

ملالت و بی حوصلگی اغلب می تواند انرژی شما را کم کند.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

درمان بی حوصلگی

– به منظور رسیدن به هدف مورد نظر از یک برنامه مدون و جدول زمان بندی شده‌ای استفاده کنید و خود را مقید به انجام آن کنید.

– از خودتان غفلت نکنید و به خودتان برسید.

به آرایشگاه بروید، لباس‌های دیگری بپوشید و در کل سعی کنید کمی در خود تفاوت ایجاد کنید.

– اگر افکار منفی و احساس ضعف و خودکم بینی باعث کم حوصلگی شما شده است، با به خاطر آوردن توانایی‌ها و استعدادها و موفقیت‌های گذشته خویش و توجه به نقاط قوت زندگی، یاس و نا امیدی نسبت به آینده را به امیدواری و خوشبینی نسبت به آینده تبدیل کنید.

– چیزی که در بسیاری از فرهنگ‌ها به یک افراد بی حوصله توصیه می‌کنند، مسافرت است.

مسافرت یا حتی یک گردش کوتاه می‌تواند از آدمی بی‌حوصله یک آدم شاد و پرنشاط بسازد.

– یاد خدا و توجه و توکل به ذات مقدس لایزال الهی و طلب کمک و یاری از او نقش موثری در ایجاد آرامش و امید به آینده دارد، بنابراین یاد و توجه و توکل به خداوند را در انجام کارها فراموش نکنید.

– باید علل و عوامل ضعف اراده خویش را بشناسید.

توجّه کنید ضعف اراده غالبا در عدم اعتماد به بینش و تفکر، عدم شناخت خویش، با ارزش تلقى نکردن خود، عدم امنیت روانى، عدم تدبیر عقلانى در تشخیص امور و تمیز دادن امور از هم، شکست‏هاى گذشته و عوامل باز دارنده رشد و قوت نفس مانند محرومیت، سرزنش و رنج‏هاى مستمر ریشه دارد.

زدودن هر یک از این عوامل در پرتو سرمایه گزارى و برنامه ریزى ممکن است.

– باید باور کنید مانند دیگر انسان‏ها از توانمندى‏هاى بسیار برخوردارید.

فراموش نکنید نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیش‏تر است.

تصمیم خوب در پرتو تکیه بر قوت‏ها، جبران ضعف‏ها و احساس توانمندى شکل مى‏گیرد.

– بکوشید براى هر رفتارى انگیزه‏اى قوى داشته باشید و به ویژه از آثار مثبت تصمیم ‏گیرى‏ها و رفتارهاى خاص خویش به طور کامل آگاه شوید.

همچنین بخوانید:  پنج گام موثر برای تقویت حافظه

– چیز جدیدی یاد بگیرید، شاید چیزی که نیاز دارید یک محرک ذهنی باشد.

در اینجا چند چیز وجود دارد که می توانید انجام دهید تا چیز جدیدی یاد بگیرید.

– در برابر اراده پولادین انسان همه سختى‏ها آسان مى‏شود.

به استقبال کارهاى به ظاهر دشوار بروید و به خود تلقین کنید مى‏توانید در این امور درست تصمیم بگیرید و افتخار موفقیت در انجام آن‏ها را به دست آورید.

– از خواب زیاد، پرخورى و دیگر اسباب تنبلى و سستى اراده بپرهیزید.

– توجه کردن را تمرین کنید.

بسیاری از ما زمانی برای بوییدن گل‌ها نمی‌گذاریم.

با ولع غذا می‌خوریم تنها برای این که سراغ دسر برویدم، یا صرفاً سیرشده و بخوابیم.

همیشه به جای این که به زمان حال فکر کنیم، به مرحله بعدی کار فکر می‌کنیم.

وقتی شروع به زندگی کردن در زمان حال کنیم ، از فواید آن بهره‌مند می‌شویم.

دفعه بعدی که متوجه شدید در حال فکر کردن به گذشته یا آینده هستید، خود را به حال حاضر برگردانید.

به مناظر اطراف خود، غذایی که می‌خورید یا موسیقی که می‌شنوید توجه کنید، بگذارید لذت زندگی و راه رفتن بر روی زمین را احساس کنید.

گاهی اوقات متوقف شدن و آرام شدن به ما انرژی می‌دهد تا از همه چیزهایی که در کنار خود داریم بهره ببریم.

– ورزش مستمر و منظم را که در تقویت اراده و درمان بی حوصلگی و بی انگیزگی بسیار موثر است، فراموش نکنید.

فعال نگه داشتن بدن به شما کمک خواهد کرد که ذهن را فعال نگه دارید.

این کار ممکن است به بهبود بی حوصلگی کمک کند مجبور نیستید فعالیت شدید انجام دهید، مانند بسکتبال بازی کردن، به منظور فعال شدن این می تواند به سادگی پیاده روی باشد.

اگر حوصله تان سر می رود و بیشتر اوقات را با ورزش کردن سپری می کنید می توانید کمک کنید.

– لباستان را عوض کنید.

گاهی اوقات انگیزه‌ای برای زندگی نداریم بلکه فقط زندگی می‌کنیم.

از شغل، وضعیت زندگی و یا روابطمان راضی هستیم اما به نوعی در دنیای کوچک خود در حال پوسیدن هستیم و فقط میدانیم باید سخت تر تلاش کنیم تا احساس بهتری داشته باشیم.

ساده‌ترین راه شروع تغییر برای کاهش کم حوصلگی چیست؟ لباس متفاوت بپوشید.


بی حوصلگی در بارداری

بارداری، فشار مضاعفی بر بدن وارد می کند و می‌تواند با خستگی بسیار همراه باشد.

حتی زنانی که قبلا شب ها دیر می خوابیدند، در دوران بارداری خود ممکن است به دلیل خستگی مفرط نتوانند بیشتر از ساعت ۸ شب بیدار بمانند.

این خستگی ناشی از تغییرات بدن، به ویژه تغییرات هورمونی در بارداری است.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

بی حوصلگی در بارداری

بدخوابی شبانه به ویژه در صورتی که خانم باردار مجبور باشد چند بار برای ادرار کردن بیدار شود، وجود دارد.

تهوع و استفراغ هم می‌تواند مزید بر علت باشد.

نهایتا اینکه خانم باردار ممکن است در مورد بارداری خود، افسرده و مضطرب باشد و نتواند خوب بخوابد.

اگر فعالیت روزانه هم زیاد باشد، قطعا خستگی‌اش بیشتر خواهد شد.

دوران خستگی و تهوع بارداری در افراد مختلف متفاوت است، ولی به‌طور کلی معمولا تا شروع سه ماهه دوم بارداری (تا آخر ماه سه یا چهار بارداری) ادامه می‌یابد.

اگر بعد از این مدت، هنوز احساس خستگی وجود داشته باشد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

البته متاسفانه این وضعیت، حدود ماه هفتم دوباره تکرار می‌شود.

در آن زمان زن باردار، بار سنگینی را با خود حمل می‌کند و ممکن است به دلایل متعدد از جمله کمردرد، ترش کردن معده، گرفتگی عضلات پا، حرکات جنین و به ویژه تکرر ادرار نتواند در طول شب خوب بخوابد.

بعضی زنان در تمام طول دوران بارداری خود احساس خستگی دارند، ولی برای مطمئن شدن از اینکه مشکل دیگری وجود ندارد، بهتر است حتماً با پزشک خود مشورت کنند


هورمون بی حوصلگی

دوپامین یک ماده انتقال دهنده عصبی بوده و تاثیر این ماده در ارتباطات اجتماعی افراد در تحقیقات بسیاری به اثبات رسیده است.

این ماده را که با عنوان “هورمون شادی و سرخوشی” نیز شناخته می شود، در واقع پاداش سیستم مغزی به بدن است.

دوپامین به ما انگیزه می‌دهد تا در راستای اهداف، خواسته‌ها و نیازهایمان اقدام کرده و هنگام رسیدن به آنها از لذت وافر برخوردار شویم.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

هورمون بی حوصلگی

به تعویق انداختن کارها، حس تردید، بی‌اشتیاقی، خستگی و بی حوصلگی با کمبود دوپامین ارتباط مستقیم دارد.

شما می توانید با اهداف واقع بینانه و روش های سالم در زندگی میزان ترشح این انتقال دهنده را در بدنتان افزایش دهید.

افسردگی نتیجه کمبود هورمون سروتونین است

سروتونین نیز نوعی انتقال دهنده عصبی است و به طور عمده در دستگاه گوارش، پلاکت ها و سیستم عصبی مرکزی حیوانات و همین طور انسان یافت می‌شود.

محققان با بررسی اثر اکسی توسین بر زنان به تأثیر این ماده بر میزان رضایتمندی از زندگی پی برده اند.

وقت گذراندن با عزیزان و مهربان بودن ناشی از وجود این ماده در بدن است.

این ماده با عنوان “جاری کننده احساس خوب” و “هورمون ضد افسردگی” شناخته می شود.

موثرترین راه برای افزایش سطح سروتونین بدن، ورزش منظم و روزانه است و یکی از دلایلی که پیاده روی سریع خلق و خو را بهبود می بخشد، همین افزایش تولید سروتونین است.

این هورمون زمانی در بدن تولید می شود که شما احساس می‌کنید مهم یا اثربخش هستید.

از طرفی احساس تنهایی و افسردگی زمانی بروز می‌کند که سروتونین وجود نداشته و شاید به همین دلیل باشد که آدم‌ها درگیر گروه‌های خلافکارانه و فعالیت مجرمانه می‌شوند.


بی حوصلگی و خستگی

در یک تحقیقاتی که در دانشکده پزشکی هاروارد، بر روی عوامل خستگی مزمن و دلایل بی حوصلگی انجام شده است، به این نتیجه دست یافتند که عامل اصلی این مشکلات در بدن می تواند فقر آهن باشد.

وقتی که میزان آهن در بدن کاهش می یابد، اولین نشانه ای که می بینید، خستگی مزمن خواهد بود.

بی حوصلگی, بی حوصلگی چیست, علت بی حوصلگی دائمی, برای رفع بی حوصلگی چه بخوریم, دلایل بی حوصلگی مردان, علت بی حوصلگی و عصبی بودن, درمان بی حوصلگی, بی حوصلگی در بارداری, هورمون بی حوصلگی, بی حوصلگی و خستگی, درمان بی حوصلگی نی نی سایت

بی حوصلگی و خستگی

کمبود آهن یکی از شایع ترین اختلالات مربوط به تغذیه در جهان است؛ به گونه ای که سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود اعلام کرد که بیش از ۲ میلیارد نفر؛ یعنی افزون بر ۳۰ درصد از جمعیت جهان کم خون هستند.

کمبود آهن، علاوه بر اینکه زمینه را برای بیماری های عفونی فراهم می کند، ظرفیت کاری افراد جامعه را کاهش می دهد.

کمبود آهن می تواند به دنبال یک خونریزی طولانی، از جمله قاعدگی، سرطان مری و معده و زخم پیتیک (زخم معده و اثنی عشر) بوجود آید؛ همچنین ابتلا به بیماری هایی مانند سلیاک، بیماری کرون (بیماری التهابی روده) و جراحی بای پس معده نیز سبب فقرآهن می شود.

پزشکان بر این باورند که علاوه بر عوامل محیطی و ژنتیکی، تغذیه نامناسب نیز فقر آهن و کم خونی را به دنبال دارد.

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments