وام مسکن ۹۹ و ۱۴۰۰ / افزایش و شرایط / وام مسکن یکم / وام ۲۰۰ و ۲۴۰ میلیونی

اقتصادی 🔥 , مسکن ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹ دیدگاه

وام مسکن ۹۹ و ۱۴۰۰ / آخرین اخبار مربوط به افزایش و شرایط وام مسکن / وام مسکن یکم / جزئیات وام ۲۴۰ میلیونی بانک مسکن اعلام شد / سقف وام در تهران ۲۰۰ میلیون شد

وام مسکن ۹۹ و ۱۴۰۰ : در این مطلب از بخش اخبار اقتصادی وبسایت نایریکا به وام مسکن, افزایش وام مسکن, وام مسکن در سال ۹۹, وام مسکن در سال ۱۴۰۰, وام مسکن سال ۱۴۰۰, وام مسکن سال ۹۹, شرایط وام مسکن زوجین بدون سپرده, شرایط وام مسکن بدون سپرده, شرایط دریافت وام مسکن خانه اولی ها, وام مسکن یکم, وام مسکن بانک ملی, جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن می پردازیم.

این مطلب با جدیدترین اخبار مربوط به وام مسکن به روز می شود.

با ما همراه باشید.

وام مسکن, افزایش وام مسکن, وام مسکن در سال ۹۹, وام مسکن در سال ۹۸, وام مسکن سال ۹۸, وام مسکن سال ۹۹, شرایط وام مسکن زوجین بدون سپرده, شرایط وام مسکن بدون سپرده, شرایط دریافت وام مسکن خانه اولی ها, وام مسکن یکم, وام مسکن بانک ملی

وام مسکن, افزایش وام مسکن, وام مسکن در سال ۹۹, وام مسکن در سال ۱۴۰۰, وام مسکن سال ۱۴۰۰, وام مسکن سال ۹۹, شرایط وام مسکن زوجین بدون سپرده, شرایط وام مسکن بدون سپرده, شرایط دریافت وام مسکن خانه اولی ها, وام مسکن یکم, وام مسکن بانک ملی

تکذیب پرداخت اختیاری اقساط وام مسکن تا خرداد ۹۹

۱۳۹۹/۲/۱۴

درحالی عضو کمیسیون عمران مجلس از اختیاری شدن بازپرداخت تسهیلات مسکن تا خرداد ۹۹ خبر داده بود که مدیر امور ارتباطات بانک مسکن این خبر را تکذیب کرد/تسنیم


تازه‌ترین قیمت تسهیلات مسکن

۱۳۹۹/۲/۵

قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن به طور متوسط در اسفند سال گذشته نسبت به حدود دو هفته قبل کاهشی بوده و به ۴۷ هزار و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. بر این اساس، زوجین تهرانی برای تهیه وام ۲۴۰ میلیونی مسکن و جعاله باید ۲۲ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان پرداخت کنند و مجردهای ساکن تهران نیز می‌توانند تا ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که هزینه آن ۱۳ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان می‌شود.


آخرین قیمت وام مسکن

۱۳۹۹/۲/۳

قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن به صورت میانگین در اسفند سال ۹۸ نسبت به حدود دو هفته قبل کاهشی بوده و به ۴۷ هزار و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

بر این اساس، زوجین تهرانی برای تهیه وام ۲۴۰ میلیونی مسکن و جعاله باید ۲۲ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان پرداخت کنند و مجردهای ساکن تهران نیز می‌توانند تا ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که هزینه آن ۱۳ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان می‌شود. آخرین قیمت‌ها حاکی از آن است که قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن از فروردین تا اسفند سال گذشته بین کمی بیش از ۴۶ تا کمی بیش از ۴۷ هزار تومان قیمت داشته است؛ به طوری که تسه (اوراق) فروردین، اردیبهشت و خرداد سال ۱۳۹۸ به ترتیب ۴۶ هزار و ۶۰۰، ۴۶ هزار و ۴۰۰ و ۴۶ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت دارند و قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر، مرداد و شهریور سال ۱۳۹۸ نیز به ترتیب با قیمت ۴۷ هزار و ۱۰۰، ۴۶ هزار و ۹۰۰ و ۴۶ هزار و ۷۰۰ تومان داد و ستد می‌شود.

قیمت اوراق مهر و آبان ‌سال گذشته هرکدام ۴۶ هزار و ۸۰۰ و ۴۶ هزار و ۷۰۰ تومان بوده و این درحالی است که این قیمت در دی‌ ماه نسبت به مهر و آبان‌ ماه کمی افزایش یافته و به ۴۷ هزار تومان رسیده است.

همچنین قیمت این اوراق در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ نسبت به دی ماه این سال کمی افزایش داشته و به ۴۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است و در نهایت قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در اسفندماه سال گذشته رقم ۴۷ هزار و ۴۰۰ تومان را ثبت کرد که نسبت به حدود دو هفته گذشته کاهش داشته است.

بنابراین هزینه وام مسکن در این گزارش بر اساس آخرین قیمت که همان قیمت اوراق اسفند سال ۱۳۹۸ است(۴۷ هزار و ۴۰۰ تومان) محاسبه می‌شود.

بر این اساس با توجه به اینکه مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومان جعاله می‌شود؛ بنابراین برای ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۴۷ هزار و ۴۰۰ تومانی، ۹ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان می‌شود که با در نظر گرفتن ۴۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۸۰ ورق به مبلغ ۳ میلیون و ۷۹۲ تومان خریداری کنند، ۱۳ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان می‌شود.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۱۸ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان است که همراه با ۳ میلیون و ۷۹۲ هزار تومان وام جعاله که برای آن باید ۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۲۲ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان پرداخت کنند.

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر به ۸۰ میلیون تومان رسیده که برای آن باید ۱۶۰ برگه خریداری شود که هزینه آن هفت میلیون و ۵۸۴ هزار تومان است. این وام برای سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که باید برای آن ۱۲۰ برگه خریداری شود که هزینه آن پنج میلیون و ۶۸۸ هزار تومان می‌شود.

قیمت اوراق مسکن در سال ۱۳۹۷

بر اساس این گزارش، هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در اردیبهشت و خرداد سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۴۲ هزار و ۴۰۰ و ۴۵ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت دارد. امتیاز تسهیلات مسکن در تیر، مرداد و شهریور سال ۱۳۹۷ نیز با قیمت ۴۶ هزار و ۱۰۰، ۴۶ هزار و ۷۰۰ و ۴۶ هزار و ۱۰۰ تومان داد و ستد می‌شود.

قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در مهر سال ۱۳۹۷، ۴۶ هزار و ۳۰۰ تومان، در آبان ماه این سال ۴۵ هزار و ۲۰۰ و در آذر این سال نیز ۴۶ هزار و۲۰۰ تومان قیمت خورد و قیمت این اوراق در دی، بهمن این سال هرکدام ۴۶ هزار تومان و در اسفند سال ۱۳۹۷ نیز ۴۶ هزار و ۱۰۰ تومان است / ایسنا


اعطای ۱۴۰ هزار وام مسکن ملی/پرداخت ۵۰ هزار وام نوسازی بافت فرسوده

۱۳۹۹/۱/۱۴

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن جزئیات بسته ۲۲ ماده ای تأمین مالی نظام بانکی برای جهش تولید مسکن را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک عامل بخش مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی با اشاره به سیاست‌های اعتباری بانک در سال جدید که بر محور تأمین نیاز تسهیلاتی عرضه کننده ها و تولیدکنندگان واحدهای مسکونی ارزان قیمت شهری طراحی شده است، اعلام کرد: ما در بانک مسکن برای انجام وظیفه در مسیر تحقق شعار سال جدید که توسط مقام معظم رهبری ارائه شده است، بسته مالی مشخصی را طراحی کرده ایم که جهت و سمت و سوی برنامه‌های بانک در سال ۹۹ را تعیین می‌کند. هدف این بسته اثرگذاری مثبت اقتصادی بر جامعه بخصوص بر بخش مسکن و ساختمان به منظور تحقق جهش تولید خواهد بود.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه بسته جهش تولید طراحی شده در بانک مسکن شامل ۲۲ جزو مهم و کلیدی است، افزود: در گام اول سقف تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی در سال ۹۹ را تا ۴۷ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش دادیم با این هدف که تورم ساختمانی برای سازندگانی که اقدام به عرضه واحدهای مسکونی ارزان قیمت برای اقشار هدف می‌کنند با دریافت این تسهیلات بتوانند از پس بخش قابل توجهی از هزینه‌های ساخت و ساز بربیایند.

رحیمی انارکی اولویت اعطای تسهیلات با سقف‌های بالا را شامل حال سازندگان حرفه‌ای و دارای صلاحیت عنوان کرد و گفت: هر چقدر دامنه فعالیت این سازندگان در بازار ساخت و ساز افزایش پیدا کند، کیفیت واحدهای مسکونی و خانه‌هایی که به بازار مسکن و متقاضیان عرضه می‌شود نیز تقویت می‌شود. تسهیلات ساخت همچنین با اولویت پروژه‌هایی که متناسب با الگوی مصرف خانوار (واحدهای کم متراژ) طراحی می‌شود، به سازندگان پرداخت خواهد شد.

به گفته مدیرعامل بانک مسکن، در این بسته یک مشوق برای سازندگانی که از فناوری‌های نوین ساختمانی استفاده می‌کنند در نظر گرفته شده و آن نرخ سود تسهیلات است که یک واحد درصد به آنها تخفیف داده می‌شود.

در بسته مصوب بانک مسکن برای جهش تولید در سال ۹۹، ۱۴۰ هزار فقره تسهیلات برای اجرای طرح اقدام ملی تولید مسکن در نظر گرفته شده است.

محور مهم دیگر این بسته، رونق زایی در پروژه‌های نوسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده سراسر کشور است. برای این منظور بانک مسکن در سال جدید ۵۰ هزار فقره تسهیلات برای ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده به سازندگان این پروژه‌ها اعطا می‌کند. این تسهیلات بدون نیاز به سپرده گذاری به پروژه‌های تخریب و نوسازی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور پرداخت می‌شود.

بانک مسکن بر اساس این بسته، مأموریت خود را برای تحقق شعار سال ۹۹، صرفاً به پروژه‌های مسکن سازی محدوده نکرده است بلکه قصد دارد بخشی از پروژه‌های زیرساختی کشور که توسط وزارت راه و شهرسازی اجرا می‌شود را نیز تأمین مالی کند. برای این منظور ۱۰ هزار میلیارد ریال از طرح‌های زیرساختی این وزارتخانه توسط بانک مسکن و پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیربط تأمین مالی خواهد شد.

رحیمی انارکی در ادامه گفت و گو با هیبنا اعلام کرد: در سال جدید امکان اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به متقاضیان فعال در بخش‌های تولیدی و صنعتی و همچنین برای خرید تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مورد نیاز واحدهای تولیدی و امکان پرداخت تسهیلات مرابحه عام به خانوارها جهت خرید انواع کالاهای ایرانی فراهم شده است که این دو اقدام تأثیر مستقیم بر رونق و جهش تولید در کشور در سال ۹۹ دارد.

مدیر عامل بانک مسکن از افزایش بعضاً تا دو برابری اختیارات مدیریت‌های شعب بانک مسکن در اعطای انواع تسهیلات و خدمات در سال جدید خبر داد که این موضوع باعث کاهش زمان مورد نیاز برای ارائه خدمت به متقاضیان می‌شود و بهره وری اقتصادی را بالا می‌برد.

به گفته رئیس هیأت مدیره بانک مسکن، تداوم عملیات فروش اموال مازاد و تملیکی جهت افزایش توان تسهیلات دهی و استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه همچون صندوق زمین و ساختمان برای تأمین مالی بخشی از منابع مورد نیاز طرح‌های بزرگ بخش مسکن و ساختمان و همچنین انتشار ۲ هزار میلیارد تومان اوراق رهنی و اوراق بهادار جهت افزایش توان بانک برای تأمین مالی بخش مسکن، سه محور دیگر بسته جدید بانک مسکن است.

رحیمی انارکی تصریح کرد: بانک مسکن در سال جدید سامانه تأمین مالی زنجیره تأمین صنعت ساختمان را پیاده سازی می‌کند و نقش عاملیتی این بانک در بخش مسکن و ساختمان پررنگ از همیشه خواهد شد.

همچنین استفاده از روش‌های جدید تأمین مالی همچون تأمین مالی زنجیره‌ای در بخش مسکن و ارائه الگوهای جدید ساخت برای تأمین مسکن در استطاعت اقشار هدف جامعه از جمله محورهای دیگر بسته جدید بانک مسکن است.

آنطور که مدیر عامل بانک مسکن می‌گوید، این بانک در سال ۹۹ برای کمک ویژه به بنگاه‌های تولیدی و صنعتی در مسیر دستیابی به جهش تولید، شرایط مربوط به گشایش اعتبارات اسنادی و صدور انواع ضمانتنامه ها را تسهیل می‌کند تا شرایط برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت، فراهم شود.

همچنین بخوانید:  بورس / آخرین اخبار: شاخص بورس و پیش بینی / فرابورس / وضعیت بورس امروز

انعقاد قراردادهای کارگزاری با بانک‌های داخلی جهت توسعه فعالیت‌های ارزی و مجازی سازی خدمات در پرداخت تسهیلات نیز محورهای دیگر بسته بانک مسکن است.

رحیمی انارکی همچنین از اعطای مهلت به شرکت‌های تولیدی بدهکار جهت تسویه مطالبات بانک در سال ۹۹ خبر داد که این اقدام ویژه بانک مسکن می‌تواند در نقش یک فرصت بانکی به تولیدکنندگان زمینه تداوم فعالیت آنها را بوجود بیاورد.


مبلغ جدید وام مسکن اعلام شد:

۱۳۹۹/۱/۶

تهران ۲۵۰ میلیون، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۲۲۰ میلیون و سایر شهر‌ها ۱۸۰ میلیون

سقف وام ساخت به ازای هر واحد را برای سازندگان حرفه‌ای در تهران ۲۰۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۷۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها ۱۴۰ میلیون تومان است.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن از افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن به ۲۵۰ میلیون تومان در تهران خبر داد.

محمدحسن علمداری اظهار کرد: در سال جهش تولید تسهیلات اعطایی به ازای هر واحد به سازندگان حرفه‌ای و در صورت استفاده از تکنولوژی جدید و فناوری نوین و کاهش مصرف انرژی به ازای هر واحد ۲۵۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: این تسهیلات در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها ۱۸۰ میلیون تومان است.

وی افزود: سقف وام ساخت به ازای هر واحد را برای سازندگان حرفه‌ای در تهران ۲۰۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۷۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها ۱۴۰ میلیون تومان است. همچنین به ازای هر واحد را به شکل عادی برای تهران ۷۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزارنفر جمعیت ۶۰۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها ۵۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.


تسهیلات جدید مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد؟ / سقف وام در تهران ۲۰۰ میلیون شد

۱۳۹۸/۱۲/۴

سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات اوایل دی ماه امسال افزایش یافت.

متقاضیان انفرادی در شهر تهران که پیش از این قادر به دریافت تسهیلات ۶۰ میلیونی از محل اوراق بودند هم‌اکنون به تسهیلات ۱۰۰ میلیونی، متقاضیان انفرادی در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر به تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی و متقاضیان سایر شهرها به تسهیلات ۶۰ میلیونی دسترسی دارند.

سقف این تسهیلات برای زوجین نیز در شهر تهران به ۲۰۰ میلیون تومان,در شهرهای بزرگ ۱۶۰ میلیون تومان و سایر شهرها به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافت./دنیای اقتصاد


وزارت راه و شهرسازی خانه‌های خالی را شناسایی می‌کند / وام مسکن اضافی نمی دهیم

۱۳۹۸/۱۱/۲۱

اسلامی، وزیر راه و شهرسازی:

وزارت راه از طریق دیتا ماینینگ می‌تواند اطلاعات مورد نیاز را به دست آورد و از طریق آن خانه‌های خالی را شناسایی کند.

با طراحی سامانه جامع املاک و اسکان و اخذ مالیات از خانه‌های خالی، می‌توانیم سرعت عرضه واحدهای مسکونی را بیشتر کنیم.

اوراق گواهی حق تقدم به هر متقاضی پرداخت نمی‌شود و ما وام اضافه نمی‌دهیم بلکه سعی کرده‌ایم سرمایه در گردش را وارد صندوق تأمین مسکن کنیم./باشگاه خبر نگاران


وام نوسازی بافت فرسوده ۱۷۰ میلیون تومان شد / نرخ سود ۹ تا ۱۸ درصدی وام جدید

۱۳۹۸/۱۱/۱۶

معاون وزیر راه و شهرسازی:

این تسهیلات به ترتیب ۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹ درصد، ۶۰ میلیون تومان با نرخ ۱۸ درصد و مابقی آن با نرخ ۱۶ درصد محاسبه و پرداخت خواهد شد.

در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار جمعیت میزان وام به ازای هر واحد مسکونی ۱۴۰ میلیون تومان افزایش یافته که به ترتیب ۴۰ میلیون تومان آن با نرخ سود ۹ درصد، ۶۰ میلیون تومان با نرخ ۱۸ درصد و ۴۰ میلیون دیگر آن با نرخ ۱۶ درصد محاسبه و به متقاضیان پرداخت خواهد شد./ تسنیم


وام ۱۶۰ میلیونی مسکن یکم چه زمانی افزایش می‌یابد؟

۱۳۹۸/۱۰/۲۶

بعد از افزایش وام بدون سپرده خرید مسکن تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان، اکنون زمزمه افزایش وام ۱۶۰ میلیونی صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیز مطرح است.

این وام که سود بازپرداختش تا نصف وام اوراق است و افزایش آن می‌تواند اوضاع متقاضیان خود را بهبود بخشد، ولی با اما و اگرهایی در نحوه‌ تامین منابع صندوق مواجه است که اگر تضمین نشود احتمال تحقق افزایش آن در آینده نزدیک کم خواهد بود.


جزئیات افزایش وام خرید مسکن

۱۳۹۸/۱۰/۲۱

مدیرعامل بانک مسکن:

سقف تسهیلات خرید مسکن برای زوجین در تهران از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

در مراکز استان‌ها و شهرها با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیز تسهیلات خرید مسکن از ۴۰ میلیون تومان به ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین در این شهرها از ۷۰ میلیون تومان و به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است/ایسنا


مناطقی که می‌توان با وام جدید مسکن در آن خانه‌دار شد

۱۳۹۸/۱۰/۱۹

مناطق ۱۵ تا ۲۰ نزدیک‌ترین میانگین قیمتی را به تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی اوراق دارد؛ البته برای خرید در بسیاری از این مناطق نیز باید دست کم ۱۰۰ میلیون تومان نقدینگی را با وام تجمیع کنید.


وام مسکن ۲۴۰ میلیونی از روز سه‌شنبه قابل دریافت است

۱۳۹۸/۱۰/۱۵

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن:

امکان دریافت وام جدید مسکن از روز سه شنبه همین هفته در کلیه شعب بانک مسکن فراهم می‌شود.

متقاضیان فردی و زوجین تهرانی می‌توانند در مجموع ۱۴۰ و ۲۴۰ میلیون تومان وام خرید یا ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن دریافت کنند.

ساکنان فردی و زوجین مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر به ترتیب ۱۲۰ و ۲۰۰ میلیون تومان وام از محل اوراق تسهیلات دریافت می‌کنند./ ایرنا


مبلغ اقساط وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن

۱۳۹۸/۱۰/۹

سقف وام خرید مسکن که اخیرا افزایش یافته، برای افراد ۱۴۰ میلیون و برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان است

با توجه به سود ۱۷.۵ درصدی و بازپرداخت ۱۲ ساله این وام، حداکثر اقساط برای هر فرد حدود دو میلیون و ۳۳۱ هزار تومان و برای زوجین حدود سه میلیون و ۹۹۷ هزار تومان خواهد بود

لذا افراد باید ۳۳۵ میلیون تومان و زوجین باید ۵۷۵ میلیون تومان بازپرداخت داشته باشند/ایسنا


سقف وام مسکن از محل اوراق افزایش یافت / ۲۰۰ میلیون تومان برای زوجین در تهران

۱۳۹۸/۱۰/۴

افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در شورای پول و اعتبار تصویب شد.

در یک‌هزار و دویست و هشتاد و پنجمین جلسه شورای پول و اعتبار، به‌ریاست عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به‌شرح ذیل مورد تصویب قرار گرفت:

سقف وام مسکن از محل اوراق

سقف وام مسکن از محل اوراق

علاوه بر این، سقف تسهیلات جعاله از محل منابع داخلی بانکها توسط بانک مسکن و بانکهای تجاری (شامل تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم  و بدون سپرده) تا مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافت.

همچنین شورای پول و اعتبار، با امکان تلفیق حساب صندوق پس‌انداز مسکن جوانان با اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (تا سقف اوراق مزبور) موافقت کرد.

در این جلسه برنامه‌های وزارت صمت برای بهبود شرایط و افزایش بهره‌وری شرکتهای خودروسازی ایران خودرو و سایپا خصوصاً برنامه واگذاری اموال و شرکتهای وابسته آنها مطرح و در راستای حمایت از اشتغال و افزایش تولید و حل مشکلات قطعه‌سازان، مقرر شد درخصوص تأمین سرمایه در گردش خودروسازان مساعدت ممکن از سوی سیستم بانکی به‌عمل آید.


هزینه وام مسکن افزایش یافت / قیمت برای مجردها و متاهل‌ها

۱۳۹۸/۹/۲۹

قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن مقداری افزایش یافته که بر این اساس زوجین تهرانی برای تهیه وام ۱۲۰ میلیونی باید ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان هزینه کنند و مجردهای تهرانی هم برای دریافت وام ۸۰ میلیونی مسکن و جعاله باید شش میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بپردازند. /ایسنا


سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

۱۳۹۸/۹/۲۱

خبرآنلاین نوشت: وام‌هایی که در بازار مسکن توسط بانک مسکن برای خرید پرداخت می‌شود، تناسبی با قیمت‌های کنونی ندارد

شرایط حاضر اقتصاد کشور را به سمتی برده که برای افزایش سقف تسهیلات مسکن فکری کنند؛ تا جایی که مدیرعامل بانک مسکن در تازه‌ترین اظهارنظر از احتمال افزایش سقف تسهیلات مسکن تا دو هفته دیگر در شورای پول و اعتبار خبر داده است

رییس کمیسیون عمران مجلس هم می‌گوید: «بانک‌ها باید متناسب با قیمت مسکن به مشتریان وام بدهند. در حال حاضر حتی یک وام ۱۵۰ میلیون تومانی هم معادل ۷ – ۸ متر یک خانه است. این در حالی است که بانک‌ها باید ۵۰ درصد یک واحد مسکونی را به مردم وام بدهند ولی این کار انجام نشده و حداکثر ۱۰ تا ۱۵ درصد از قیمت مسکن، وام داده می‌شود.»


مجردها ۸۰ میلیون وام مسکن بگیرند

۱۳۹۸/۸/۱۸

هزینه وام مسکن و وام جعاله برای زوج‌ های تهرانی که ۱۲۰ میلیون تومان می‌گیرند ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و برای مجردهای تهرانی که ۸۰ میلیون می‌گیرند، شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

طی هفته‌های اخیر قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن با نوسانات زیادی همراه نبوده برخی از این اوراق بالاتر از ۴۰ هزار تومان و برخی کمتر از ۴۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. به عنوان نمونه قیمت پایانی اوراق مرداد، شهریور، مهر، آبان و آذر، دی، بهمن و اسفند ماه ۱۳۹۷ بیش از ۴۰ هزار تومان است.

همچنین اوراق فروردین ۱۳۹۸ نیز بیش از ۴۰ هزار تومان معامله می‌شود. در عین حال قیمت اوراق اردیبهشت خرداد، تیر، مرداد، شهریور و مهر ماه ۱۳۹۸ کمتر از ۳۹ هزار تومان است.

برخی از اوراق‌هایی که تا سررسیدشان مهلت زیادی نمانده نیز با قمیت‌های پایین‌تر داد و ستد می‌شود، اما به دلیل پراکندگی قیمت اوراق، هزینه وام مسکن با متوسط قیمت ۴۰ هزار تومان محاسبه شده است.

۹.۶ میلیون هزینه دریافت وام ۱۲۰ میلیونی مسکن برای زوج‌ها

با توجه به این‌که زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، هزینه این تعداد اوراق برای آنها هشت میلیون تومان می‌شود. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه شود.

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند. با این حساب باید حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید هشت میلیون تومان پرداخت کنند.

همچنین بخوانید:  سهام عدالت ۹۸ و ۹۹ : آخرین اخبار / فروش سهام عدالت فقط از طریق کارگزاری‌ها و بانک‌ها

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن، ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. هم‌چنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی، حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

۶.۴ میلیون هزینه دریافت وام ۸۰ میلیونی مسکن برای مجردها

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و مجردهایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

البته درصورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند. یعنی مجردهای تهرانی می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام مسکن و جعاله بگیرند که برای خرید اوراق آن باید شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بپردازند.

منبع ایسنا


جدیدترین هزینه وام مسکن

۱۳۹۸/۸/۳

قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در این روزها حدودا ۴۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود، به طوری که زوج های تهرانی بابت اخذ ۱۲۰ میلیون تومان وام مسکن و جعاله باید حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه کنند.


جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن اعلام شد

۱۳۹۸/۸/۱

براساس جزئیات طرح «۲ و ۱»، حداقل مبلغ لازم برای سپرده ­گذاری در این طرح ۱۰ میلیون تومان تعیین شده است

سقف تسهیلاتی که یک فرد با تشکیل حساب در قالب طرح «۲ و ۱» می‌تواند هم زمان با سپرده­ گذاری، از بانک مسکن دریافت کند نیز معادل ۸۵ درصد میزان سپرده و تا حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان است

به این معنا که اگر مبلغ سپرده هر چقدر از ۲۳۵ میلیون تومان بیشتر باشد، آن فرد بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نمی‌تواند دریافت کند/ ایسنا


وام مسکن چقدر از قیمت یک خانه را پوشش می‌دهد؟

۱۳۹۸/۷/۹

تهران- ایرناپلاس- بیشترین سقف تسهیلات مسکن، مربوط به مسکن یکم زوجین خانه‌ اولی و ۱۶۰ میلیون تومان است. اگر متقاضی خرید خانه‌ای در ارزان‌ترین منطقه شهر تهران یعنی منطقه ۱۹ باشید، وام مسکن، قیمت حدود ۲۸ متر از آن را پوشش می‌دهد.

بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن شهر تهران، حجم معاملات به پایین‌‎ترین سطح نسبت به ۳۰ ماه گذشته رسیده است. حجم معاملات مسکن در شهریورماه، ۲۷۸۷ مورد بوده که کاهش ۱۵ درصدی شهریور نسبت به مرداد و همچنین کاهش ۷۳ درصدی نسبت به شهریور ۱۳۹۷ را نشان می‌دهد.

پس از اینکه در تیرماه، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید، سیر نزولی قیمت‌ها آغاز شد؛ به‌طوری که این رقم در شهریورماه به ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان برای هر مترمربع رسید، قیمتی که نسبت به شهریور سال گذشته، بیش از ۵۶ درصد افزایش یافته است.

البته کاهش سرعت نرخ رشد قیمت‌ها از خردادماه آغاز شد. بیشترین نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در نیمه نخست سال جاری، مربوط به اردیبهشت‌ماه بود که با ۱۲.۴ درصد افزایش نسبت به فروردین، به ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید. بازار ظرفیت افزایش بیشتری در قیمت مسکن را نداشت و در ماه‌های بعد، سرعت افزایش نرخ رشد قیمت مسکن، کاهش یافت. نرخ رشد قیمت مسکن در خرداد نسبت به اردیبهشت، ۵ درصد بود و بازار مسکن تهران با متوسط قیمت ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی برای هر مترمربع، وارد فصل دوم سال شد.

ورود نرخ رشد قیمت‌ها به دامنه منفی

در تیرماه، نرخ رشد قیمت مسکن نسبت به خرداد، کمتر از یک درصد بود و در مرداد بود که نرخ رشد قیمت، وارد دامنه منفی شد. متوسط قیمت مسکن در مرداد، کمی بیشتر از ۱۳ میلیون تومان شد و کاهش ۲.۴ درصدی نسبت به تیر را تجربه کرد. قرارگیری در دامنه رشد منفی، موجب شد در شهریورماه با کاهش ۲.۸ درصدی نسبت به مرداد، قیمت‌ها به سطح قیمت اردیبهشت یعنی متری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بازگردند.

پرونده بازار مسکن تهران در نیمه اول سال

حال باید دید کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود و می‌تواند رونق معاملات را در نیمه دوم سال به بازار مسکن بازگرداند؟ پرونده مسکن شهر تهران در نیمه نخست سال ۱۳۹۸ در حالی بسته شد که تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در این بازه ۶ ماهه، به حدود ۳۲ هزار و ۴۰۰ مورد رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۵۶.۷ درصد کاهش یافته است. در این مدت، متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۸۸.۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بازار مسکن تهران در شهریور

منطقه یک، همچنان رکورددار بیشترین قیمت در بین مناطق ۲۲گانه شهر تهران است. متوسط قیمت هر مترمربع از یک واحد مسکونی در این منطقه بیش از ۲۵ میلیون تومان و حدود چهار برابر ارزان‌ترین منطقه ۱۹ است. قیمت در مناطق یک تا هفت، از متوسط قیمت شهر تهران، بالاتر است. منطقه ۵ با اختصاص ۱۵.۴ درصد معاملات به خود، بیشترین سهم نقل و انتقالات مسکن تهران را در شهریور داشته است.

بیشترین خانه‌های معامله‌ شده یعنی ۱۵.۷ درصد کل معاملات، مربوط به نقل و انتقال واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری هستند. همچنین ۴۰.۸ درصد معاملات مسکن روی واحدهای نوساز انجام شده است. اقبال بازار به خانه‌هایی با قیمت کمتر از متوسط شهر، بیشتر است؛ به‌طوری که ۱۱.۸ درصد معاملات، مربوطه به‌ خانه‌هایی است که متری ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۹ میلیون تومان قیمت خورده‌اند.

قدرت خرید وام مسکن
افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن به جایی رسیده که از تسهیلات مختلف خرید مسکن، سبقت گرفته‌اند. دریافت وام مسکن، بخش اندکی از سرمایه مورد نیاز برای خرید خانه را تأمین می‌کند. بیشترین سهم از قیمت یک خانه را که حداکثر سقف وام دریافتی می‌تواند پوشش دهد، ۲۸ متر از یک واحد و در منطقه ۱۹ یعنی ارزان‌ترین منطقه تهران است.

وام مسکن چقدر از قیمت یک خانه را پوشش می‌دهد

وام مسکن چقدر از قیمت یک خانه را پوشش می‌دهد

 

بیشترین سقف تسهیلات مسکن، مربوط به مسکن یکم زوجین خانه‌ اولی و ۱۶۰ میلیون تومان است. این میزان وام، در منطقه یک که گران‌ترین منطقه تهران است، حدود ۶ متر از خانه مورد تقاضا را پوشش می‌دهد. اگر متقاضی خرید در ارزان‌ترین منطقه شهر تهران یعنی منطقه ۱۹ باشید، وام مسکن ارزشی حدود ۲۸ متر از خانه مورد نظرتان را پوشش می‌دهد. قدرت این وام در پرمعامله‌ترین منطقه یعنی منطقه پنج، برابر ۱۰ متر از یک خانه است.


سقف وام مسکن جوانان افزایش یافت/ تهران؛ ۱۵۰ میلیون تومان

۱۳۹۸/۶/۲۹
مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن از افزایش سقف تسهیلات پرداختی از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۸ خبر داد.

محمد حسن مرادی از افزایش سقف تسهیلات پرداختی از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۸خبر داد و گفت: برای افتتاح‌کنندگان حساب در سال ۱۳۹۸، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم ۸.۹۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهر تهران، ۶.۵۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهرهای بزرگ و ۵.۰۲ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرهاست.

وی اعلام کرد: سقف تسهیلات اعطایی و مبالغ واریزی برای حساب‌ های پس‌انداز جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۸ در مناطق مختلف جغرافیایی افزایش یافت. بر این اساس، سقف تسهیلات متعلقه براساس تقسیم بندی جغرافیای در پایان سال پنجم برای حساب‌های افتتاحی طی سال‌ جاری در شهر تهران، شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم، شیراز و کرمانشاه) و سایر شهرها به ترتیب ۱۵۰۰، ۱۱۰۰ و۸۴۰ میلیون ریال و در پایان سال پانزدهم به ترتیب ۲۵۰۰، ۲۱۰۰ و ۱۸۴۰ میلیون ریال خواهد بود.

مرادی اظهار کرد: چنانچه دارنده حسابی بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده کند باید سپرده‌گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند. برای افتتاح کنندگان حساب در سال ۱۳۹۸، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم ۸.۹۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهر تهران، ۶.۵۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهرهای بزرگ و ۵.۰۲ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرهاست. همچنین، حداقل مبلغ واریزی ماهیانه برای افتتاح کنندگان حساب پس انداز مسکن جوانان در سال ۹۸ مبلغ ۵۰۰ هزار ریال است که این رقم در سال‌های بعدی تا پایان دوره ۱۵ ساله به تدریج افزایش یافته و به یک میلیون و ۶۰ هزار ریال می‌رسد.

 

به عنوان مثال اگر فردی قصد دارد در تهران پس از گذشت ۵ سال از افتتاح حساب، از تسهیلات ۱۵۰۰ میلیون ریالی استفاده کند، باید در سال اول به جای ماهانه ۵۰۰ هزار ریال، ۴ میلیون و ۴۸۵ هزار ریال در حساب خود سپرده‌گذاری کند.

مرادی در این باره افزود: یکی ازمزایای حساب پس انداز مسکن جوانان برنامه ای بودن حساب می باشد و این امکان را به سپرده گذار می دهد که بتواند واریزی های خود را طی ۵ تا ۱۵ سال به صورت ماهیانه یا سالیانه و یا یکجا در زمان افتتاح حساب واریز کند. از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خریدیا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توأم با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین است.

وی همچنین تاکید کرد: هرکدام از سپرده گذارانی که در سال‌ جاری و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند.

گفتنی است در حال حاضر نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد وحداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ سال است که بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی کشور است.


افت بی‌ سابقه قیمت وام مسکن

۱۳۹۸/۶/۲۱

جهش قیمت خانه منجر به افت ۷۳ درصدی معاملات و ریزش بی‌سابقه قیمت اوراق تسهیلات مسکن شده است.


قیمت خرید وام مسکن ارزان شد

۱۳۹۸/۶/۱۵

قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در این روزها با مقداری کاهش مواجه شده است؛ به طوری که قیمت هر ورق از اوراق مسکن از حدود ۴۱ هزار تومان شروع می‌شود که بسیاری از کارشناسان معتقدند رشد قیمت مسکن و کاهش تقاضا برای خرید مسکن به کاهش قیمت تسه‌ها دامن زده است. / ایسنا

همچنین بخوانید:  قیمت گوشی : بازار در انتظار کاهش قیمت گوشی

وام مسکن گران شد

۱۳۹۸/۵/۲۶

هر ورق از تسهیلات مسکن در این روزها حدود ۴۵ هزار تومان داد و ستد می‌شود؛ به طوری که هزینه وام مسکن زوج‌های تهرانی حدود ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

در صورتیکه این رقم در تیر ماه حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود/ ایسنا


هزینه خرید وام مسکن افزایش یافت

۱۳۹۸/۵/۲۶

هر ورق از تسهیلات مسکن در این روزها حدود ۴۵ هزار تومان داد و ستد می‌شود؛ به طوری که هزینه وام مسکن زوج‌های تهرانی حدود ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

در صورتیکه این رقم در تیر ماه حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.


هزینه وام مسکن از ۷ تا ۹ میلیون تومان

۱۳۹۸/۵/۱۷

حساب هزینه وام مسکن بدون احتساب وام جعاله برای زوج‌ها با توجه به اینکه کجای ایران سکونت دارند از ۷ تا ۹ میلیون تومان متغیر است.

قیمت هر ورق از اوراق مسکن در  این روزها عمدتاً ۴۵ هزار تومان است.


شرایط وام مسکن بدون سپرده

قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در این روزها حدود ۵۴ هزار تومان است که با این حساب، هزینه وام مسکن همراه با جعاله برای زوج‌ها با توجه به اینکه در کجای ایران ساکن هستند از ۹ تا ۱۳ میلیون تومان متغیر می‌شود.

قیمت اوراق مسکن در فرابورس
در معاملات فرا بورس ایران قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن مهر ماه ۵۴ هزار و ۵۰۰ هزار تومان است.

همچنین هر ورق از تسهیلات مسکن دی ماه ۱۳۹۵ معادل ۵۱ هزار تومان است.

همچنین قیمت هر ورق از اوراق مرداد ماه ۱۳۹۶ معادل ۵۳ هزار تومان و هر ورق از اوراق خرداد امسال نیز ۵۴ هزار تومان است.

تسه‌های شهریور تا بهمن ۱۳۹۷ نیز کمی بیش از ۵۴ هزار تومان معامله می‌شود.

۱۳ میلیون تومان برای وام ۱۲۰ میلیونی

از آنجاکه بیشتر تسه‌ها حدود ۵۴ هزار تومان قیمت دارند، هزینه وام مسکن با قیمت هر ورق ۵۴ هزار تومان محاسبه می‌شود.

زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند.

آن‌ها باید ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند.

به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان اضافه می‌شود.

در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن، حدود ۱۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان صرف شود.

هشت میلیون تومان برای وام ۸۰ میلیونی در شهرستان ها

همچنین غیر تهرانی‌ها که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، برای دریافت وام مسکن بدون سپرده زوج ها می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید هشت میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر برای دریافت وام مسکن بدون سپرده زوجین می‌توانند ۶۰ میلیون تومان وام مسکن بگیرند.

برای این کار باید خرید ۱۲۰ برگ بهادار را با شش میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بپردازند.

همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون و ۶۴۰ هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.


شرایط دریافت وام مسکن خانه اولی ها

وام مسکن یکم چیست؟

بانک مسکن برای پرداخت کمک هزینه‌ مسکن، چندین وام مختلف ارائه می‌دهد.

یکی از این وام‌ها، وام مسکن یکم است که این وام حدود سه سال است مورد تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفته و به صورت تسهیلات انفرادی و زوجین برای خرید خانه پرداخت می‌شود و همچنین از طریق بانک مسکن در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

در تسهیلات پس انداز وام یکم می‌گویند این وام مخصوص خانه اولی‌هاست، شاید برایتان سوال باشد که منظور از خانه‌ اولی‌ها چه کسانی هستند؟ منظور از این مسئله این است که متقاضی نمی‌تواند قبل از دریافت تسهیلات وام یکم، از سایر وام‌های مسکن استفاده کرده باشد.

سقف وام مسکن یکم و شرایط قسط‌ بندی آن

همانطور که ذکر کردیم این وام به صورت انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود و برای مناطق جغرافیایی و وضعیت مجرد یا متاهل بودن افراد مبلغ متفاوتی پرداخت می‌گردد که برای انفرادی و در تهران، ۸۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که جمعیت آن‌ها بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد تا ۶۰ میلیون و در منطقه‌های دیگر تا ۴۰ میلیون تعریف شده است.

برای زوجین نیز در تهران ۱۶۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۱۲۰ میلیون و دیگر مناطق ۸۰ میلیون تومان امکان دریافت وجود دارد.

میزان سود بازپرداخت وام مسکن یکم ۵/۹% و حداکثر زمان برای بازپرداخت آن ۱۲ سال است.

مثلا برای فردی که وام ۸۰ میلیون تومانی دریافت کرده است ماهانه حدود ۹۳۰ هزار تومان قسط در نظر گرفته می‌شود و در مجموع ۵۴ میلیون سود برمی‌گرداند.

همچنین سود وام ۱۶۰ میلیونی نیز ۱۲۸ میلیون تومان است و قسط‌های آن ۲ میلیون تومانی خواهد بود.

شرایط اخذ وام خانه اولی ها به چه صورت است؟

ارزش ملک خریداری شده بایستی ۲۰ درصد ( حداقل) از مبلغ خود وام بیش تر باشد.

ملک نبایستی دارای عمر بالای پانزده سال باشد.

میزان و سقف وام در شهرهای کوچک ۴۰ ، شهر های بزرگ ۶۰ و در پایتخت ۸۰ میلیون تومان است.

حداقل سن برای دریافت وام مسکن اولی ها ۱۸ با درآمدی مستقل است.

فرد یا زوجین درخواست دهنده وام بایستی دارای حساب پس اندازی با سپرده ای به میزان نصف مبلغ دریافتی مورد نظر در بانک داشته باشند.

فرد متقاضی وام خانه اولی نبایستی پیش از این از تسهیلات دولتی برای تهیه و بازسازی خانه ای استفاده کرده باشد.

خانه مورد نظر جهت خرید می بایست در محدوده شهر قرار داشته باشد.

معرفی یک ضامن معتبر با دارا بودن فیش حقوقی خاص و درآمد ماهانه به صورت سه برابر مبلغ قسط از مهم ترین شرایط دریافت وام است.

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن یکم

اصل و تصویر پایان کار ساختمانی / ارائه مدارک شناسایی خریدار و فروشنده / ارائه و تکمیل فرم درخواست / ارائه قبض ساختمان / اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت / ارائه فیش حقوقی / برگه گردش حساب ضامن / چک استخدامی

اصطلاحات وام مسکن اولی ها با شرایط جدید

افزایش زمان بازپرداخت مسکن از ۱۲ سال به ۱۵ سال

کاهش سود تسهیلات از ۹٫۵ درصد به ۸ درصد

کاهش زمان سپرده‌گذاری اولیه برای افتتاح حساب از یک سال (۱۲ ماه) به ۱۰ ماه

به دلیل عدم استقبال مردم این تغییرات اعمال گردیده است ولی باز هم تورم و نوسانات بالای اقتصادی چنین مبلغی با این نرخ سود برای خرید وام خانه به ویژه در تهران و شهرهای بزرگ مقرون به صرفه نیست


شرایط وام مسکن زوجین بدون سپرده

زوجینی که خانه اولی نیستند و نمی توانند از آن تسهیلات بهره مند شوند می توانند از این وام نیز استفاده کنند، شرایط دریافت این وام بدین صورت است که بایداوراق تسه را از فرابورس خریداری کنند .

یکی از دغدغه افراد برای گرفتن وام مسکن این است که نمی توانند پولی را به صورت سپرده نزد بانک بگذارند، به همین دلیل شاید از گرفتن وام مسکن منصرف شوند، اما این زوجین می توانند با استفاده از تسهیلات مسکن با خرید اوراق تسه، وام مسکن بدون سپرده گذاری دریافت کنند.

متقاضیان وام مسکن بدون سپرده گذاری بلند مدتمی توانند با خرید اوراق تسه بدون سپرده گذاری در بانک ، از این تسهیلات استفاده کنند.

سقف مبلغ این تسهیلات برای متقاضیان آن متفاوت است و به سه گروه به شرح زیر تقسیم می شود :

تهران

سقف مبلغ این وام برای زوجین ساکن تهران ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد است.

متقاضیان برای دریافت این اوراق باید ۲۰۰ برگ اوراق تسه خریداری کنند.

قیمت این اوراق متغییر است و افراد در زمان خرید می توانند به سایت مدیریت فناوری بورس تهران بخش فرابورس مراجعه کرده و از آخرین قیمت این اوراق با خبر شوند.

مدت زمان بازپرداخت این اوراق ۱۲ ساله با اقساط یک میلیون و ۶۶۵ هزار تومان به صورت ماهانه است.

البته اگر خانه مذکور در بافت فرسوده باشد نرخ سود این تسهیلات ۱۶ درصد با اقساط ماهانه یک میلیون و ۴۶۸ هزار تومان به مدت ۱۵ سال است.

کلان شهرهایی مانند اصفهان ، مشهد، تبریز و…

سقف مبلغ این وام برای متقاضیان شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۸۰ میلیون تومان است که برای دریافت آن باید ۱۶۰ برگه اوراق تسهیلات تسه خریداری شود.

زمان بازپرداخت این وام ۱۲ ساله با اقساط ماهیانه ۱میلیون و ۳۲۳ هزار تومان است که نرخ سود این تسهیلات ۱۷٫۵ درصد است.

اما اگر خانه در بافت فرسوده باشد نرخ سود آن ۱۶ درصد با اقساط یک میلیون و ۱۷۴ هزار تومان به مدت ۱۵ سال است.

شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت

مبلغ این وام ۶۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد برای خانه های خارج از بافت فرسوده است که اقساط این تسهیلات ۹۹۲ هزار تومان به مدت ۱۲ سال است.

اما اگر مسکن در منطقه فرسوده باشد سود آن ۱۶ درصد با اقساط ۸۸۱ هزار تومان به مدت ۱۵ سال است.


افزایش وام مسکن

طبق آخرین تصمیم گیری های بانک مرکزی وام مسکن در سال آینده برای مجردها ۳۰ میلیون تومان افزایش می یابد اما وام زوجین ۱۶۰ میلیون تومان باقی می ماند.

همچنین انبوه‌سازان در سال آینده می توانند به ازای ساخت هر خانه ١٠٠ میلیون تومان وام دریافت کنند که این وام برخلاف گذشته قابل انتقال به خریدار است.

در آخرین روزهای سال ۹۷ بانک مرکزی تصمیم گرفت تا ۳۰ میلیون تومان به دریافت کنندگان وام مسکن در تهران اضافه کند.

این وام که به وام ساخت معروف است، از این پس انبوه سازان می توانند وام ساخت خود را نگیرند و آن را به خریداران مسکن انتقال دهند.

وام مسکن برای مجردها و زوجین در سال ۹۸

وام مسکن در سال جاری در تهران ٧٠ میلیون تومان بوده است که در سال آینده با افزایش ۳۰ میلیون تومانی برای تهرانی ها همراه خواهد بود و طبق این موضوع وام افراد مجرد ۱۰۰ میلیون تومان اما برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان باقی می ماند.

وام مسکن برای مجردها و زوجین در شهرهای پرجمعیت و کم جمعیت

البته وام مسکن در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای افراد مجرد حدود ٨٠ میلیون و برای زوجین ١٢٠ میلیون تومان است.

البته در شهرهایی با جمعیت کم، مجردها ۶٠ میلیون و زوجین ١٠٠ میلیون تومان می‌توانند وام دریافت کنند.

همه این وام هایی که مطرح شد، دریافت کنندگان وام می توانند ۱۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن نیز دریافت کنند.

همچنین طی جدیدترین مصوبه های بانک مرکزی بازپرداخت وام های مسکن از ۱۲ سال به ۱۵ سال تغییر کرده است.


برچسب ها
توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

19
نظر خود را ارسال کنید

17 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین پرطرفدارترین
Notify of
سارا

تا یک سال کامل نشه که وام نمیدن!!! کی میگه ۱۰ ماه

A

۲۰ میلیون خوابوندم به مدت یک سال . حالا واسه گرفتن یه وام۴۰ میلیونی دارن دبه درمیارن.میگم یه سال پول من دستتون بوده.دوتاضامن کارمندم پیداکردم خونه پیدا کردم سند شش دانگ با پروانه ساخت فقط ۲۰سال ساخته. سند خونه هم گرو دستتونه بازم قبول نمیکنه بانک. آخه با این ۴۰میلیون تسهیلاتی که تو میدی حتی نمیشه یه نیم قواره ای زمین قولنامه ای خرید.سرم کلاه رفت اونم بدجور. خدا لعنتتون کنه

علی

مسخره است واقعا همون موقع ۲۰ تومن و پراید خریده بودیم الان بیشتر بود قیمتش

ندا

اسمش اینه وام مسکن با این گرونی قیمت خونه اینهمه پولتو بخوابونی آخرش انقدر وام بدن بعد تازه برای خانه زیر فلان ساز خوب بابا لامصبا سال ساخت خرید ملک و زیاد کنید وام به سال های بالاتر هم تعلق بگیره

علی

من پول خوابوندم وام بگیرم تا یکسال بشه قیمت خونه انقدر رفت بالا باید اجرشو بخرم عین خیالشون هم نیست پولو گذاشته بودم ماشین خریده بودم تو یک سال بیشتر از وام مسکن دستم میگرفت والا
آخه خونه پایین شهر زیر ۱۵ سال هم کلی گرونه اقلا وام به خونه های ۲۰ سال ۲۵ سال هم بدین یکم قیمتش منطقی تر باشه گیری کردیم بخدا

زینا

کارت ملی نمیخوایم دیگه،سود پنجاهزارمونوهم نمیخوایم،پنجاهزارامونو بگید پس بدن ایهاالناس??

میثم

وام صندوق پس انداز یکم افزایش پیدا کرده ؟ آخه این پول نمیشه مسکن خرید

طاهرزاده

سلام این بخشنامه از کی اجرایی میشه?

مهدی

یک سال ۶۰ میلیون پول خوابوندیم که خیر سرمون وام ۸ درصد بگیریم حالا دولت امید اومده مبلغ وام اوراقی ها رو زیاد کرده که وام ۱۸ درصد بده به جوونای بدبخت.ما دیگه تا عمر داریم خونه دار نمیشیم.خاک تو سر صدام

عباس

سلام
من مبلغ ۶۰ میلیون سپرده گذاری برای طرح زوجین جهت دریافت ۱۲۰ میلیون وام کرده بودم که از الان تا ۲۰ روز دیگه پایان یک سال سپرده فرا میرسد
لطفا راهنمائی بفرمائید بنده برای دریافت وام جدید که ۱۶۰ میلیونی (زوجین) چه کاری می بایست انجام دهم
باتشکر

محسن

دوستان عزیز مواظب باشید دقیق متوجه شوید چه مدارکی از شما میخان ((.سال ساخت .بهای کارشناسی مسکن .پایان کار . عدم خلاف . تعداد ضامن و شرایط ضامن وووو)).چون بیشتر مشتری ها بعد از سپرده گذاری متوجه میشن که نمیتوانند خونه مد نظر و ضامن رو با مدارک عجیب و غریب جور کنن و بانک هم هدفش همینه که شما رو سر کیسه کنه و سپرده های شما را با بهره ۳۰ درصد بده به خورد ملت

مهدی

بانک مسکن با افزایش وام فقط به گرانی مسکن کمک میکندومانع ازپایین امدن قیمت مسکن می شود به جای افزایش وام سپرده گذاران را درپروژه های ساخت خود شریک نمایید

حمید

چقدر مزخرف، زوجین از کجا ماهی چهار میلیون قسط رو پرداخت کنن! این دولت چقدر […]!

بدبخت

مردم عزیز گول نخورید الکی بهتون امید میدن وام میدیم اینقدر شرایط سخته پروانه ساخت و سند و…….پایان ساخت اونجور خونه ای با این پولای که ماها داریم جای خوب پیدا نمیشه همش ی جا میلنگه بخدا خیلی ناراحتم انگار دارن مفت چیزی میدن این همه سودشو دارین میخورین اخه شرایط خونه به شماها چه ربطی داره

کاظم

این […] فقط پروانه ساختمانو کار دارن نه پایان کارو

سامان

سلام وام ساخت مسکن مسکن روستایی ۴۰ ملیون بوده آیا در سال ۹۹ بیشتر میشه یا نه لطفا جواب بدید

سلطانی

سلام و عرض ادب خدمت تمامی دست اندر کارانی که مانع خرید یه واحد حتی کوچک برای قشر ضعیف جامه میشن .خواستم بگم دو سال پیش تو ارزونی ها هشتاد میلیون پول بی زبون رو سپرده گذاری کردیم با همسرم برای وام زوجین،که بتونیم بعد چند سال صاحب خونه بشیم، که از شانس خوب ما خونه گرون شد?.الان موندیم چکار کنیم با پول ما حتی نمیشه خونه رهن کرد.تو رو به خدا مبلغ این وام رو هم زیاد کنید تا ما هم شاید بتونیم یه خونه بخریم .چطور از طریق اوراق هی زیاد میشه ولی این بدبختایی که سپرده گذاری… بیشتر بخوانید »

محمد

به نظر من عامل این بدبختی تو بخش مسکن فقط بانک میتونه باشه .فقط فکر سود خودشونن البته ربا. پول رو یکسال بخابون بعد یکسال دوبرابر بهت میدن باهاش میخای چی بخری همه چی سه برای میشه .اگه نیت راه چاره اس کاری که تمام کشورهای پیشرفته میکنن بکنن
.وام با بهره کم وباز پرداخت طولانی بدن .اینا فقط فکر سود خودشونن ولاغیر

ناشناس

بعد از گران شدن مسکن و پایین آمدن ارزش پول و عدم توانایی مردم برای استفاده از وام و خرید مسکن حداقل کاری که میتونن کنند اینه که پول مردم رو کامل پس بدند ولی متاسفانه به اسم حفظ امتیار و این حرفارمبلغی رو هم از پول کسر میکنند و اجازه برداشت نمیدهند