برج رسکت مازندران یکی از جاذبه های گردشگری مازندران در شهرستان ساری

استان مازندران , گردشگری ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ بدون دیدگاه

برج رسکت مازندران یکی از جاذبه های گردشگری مازندران در شهرستان ساری

برج رسکت مازندران یکی از جاذبه های گردشگری مازندران در شهرستان ساری : در سال ۲۳۱ خورشیدی شهاب سنگی در روستای رستک واقع در شهرستان ساری، استان مازندران سقوط کرد که به نام شهاب‌ سنگ اسپهبد شروین خوانده‌شد. شهرستان ساری با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی بسیار همچون پارک‌های جنگلی و جاذبه‌های تاریخی همچون برج رسکت، یکی از مقصدهای جذاب گردشگری در ایران برای مسافران داخلی و خارجی است.

برج رسکت مازندران

برج رسکت مازندران یکی از جاذبه های گردشگری مازندران در شهرستان ساری

برج رسکت یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی و آجری در مازندران می باشد که در کنار سرسبزی کوه ها و جنگل های این استان، رنگ و چهره ی متفاوتی را به منطقه بخشیده است. بومیان رسکت این برج را یادبودی از شهاب سنگ برخورد کرده با این روستا می دانند و داستان های زیادی در پشت ساخت چنین بنای آجری پنهان می باشد. برج رسکت یادگاری از قرن پنجم هجری قمری است و سندی محکم بر قدمت بالای این منطقه و روستا به شمار می رود.

برج رسکت مازندران

برج رسکت مازندران یکی از بناهای آجری بسیار با ارزش دوره ساسانیان می باشد که انتخابی عالی برای عاشقان تاریخ و تمدن کهن ایران محسوب میگردد. در جنوب غربی ساری و در روستایی به نام رسکت، برج آجری با ارتفاع ۱۸ متر به چشم میخورد که برخی معتقدند برای یادبود برخورد شهاب سنگ اسپهبد شروین ساخته شده است. البته برخی نیز معتقدند که در این برج یکی از شهریاران آل باوند در دوره سلجوقیان به خاک سپرده شده است.

برج رسکت مازندران

دلیل ساخت این بنا و اهداف و داستان هایی که پشت آن وجود دارد بسیار زیاد بوده و برخی تنها بر اساس حدس و گمان است و برای بعضی از آنها سند و مدارکی کشف شده است. به عنوان مثال، دو کتیبه ی بسیار قدیمی به خط پهلوی ساسانی و کوفی گلزار در برج رسکت به چشم میخورد که نشان دهنده ی قدمت بالای برج بوده و متن های روی آن نشان از دین اسلام و اشاره به آیات قرآن دارند.

برج رسکت مازندران

احتمال داده می‌شود آرامگاه یکی از شهریاران آل باوند، در دوره سلجوقیان، باشد. این برج علاوه بر آثار معماری آن که در نوع خود قابل‌توجه است دارای دو رشته کتیبه به خط کوفی گلزار و پهلوی ساسانی بوده که بر اهمیت آن بیش‌ازپیش می‌افزاید.

برج رسکت مازندران

برج رسکت یکی از جاهای دیدنی ساری محسوب می‌شود که در ۴۰ کیلومتری جنوب غرب شهرستان ساری، بخش دودانگه واقع شده است. مسیر دسترسی به این جاذبه زیبا از ساری آغاز و پس از عبور از دو راهی کیاسر و سد سلیمان تنگه به سوی سد منحرف می‌شود که همه مسیر آسفالته است این برج یکی از برج‌های مدور آجری یادگاری از قرن ۵ هجری قمری محسوب می‌شود که در روستایی به همین نام واقع شده است.

برج رسکت مازندران

یکی از ویژگی های جالب در معماری برج رسکت مازندران، قرار گرفتن آن بر روی شیب کوه سنگی می باشد و با توجه به ارتفاع برج، حدس و گمان های زیادی برای نوع ساختش وجود داشت. از آنجا که در قرن پنجم هجری قمری وسایل و تجهیزات ساختمانی مدرن وجود نداشت، در نتیجه چگونگی ساخت چنین بنای مرتفع بر روی شیب و همچنین استحکام و ماندگاری آن در تمام این سالها باعث شد باستان شناسان زیادی را به فکر فرو برد. به همین خاطر در اطراف برج، عملیات کاوش و بررسی انجام شد و در نهایت سکویی آجری در پایین بنا به چشم خورد و پاسخ معما پیدا شد.

برج رسکت مازندران

مسیر دسترسی:

برج رسکت در ۴۰ کیلومتری جنوب غرب شهر ساری در بخش دودانگه ساری، روستای رسکت واقع شده است. مسیر دسترسی به آن از ساری آغاز و پس از عبور از دو راهی کیاسر و سد سلیمان تنگه به جانب غرب منحرف می ‌شود که بیشتر قسمت‌ های آن آسفالت می ‌باشد. دسترسی به روستای رسکت و دیدن طبیعت بسیار زیبا و کم نظیر آن از طریق جاده ساری، پائین هولار، فریم مقدور است.

برج رسکت مازندران

جاذبه های منطقه:

علاوه بر دیدن برج رسکت که بنای تاریخی است و برای علاقمندان به تاریخ ایران و آثار تاریخی می تواند جذاب باشد، در طول مسیر یعنی از ساری تا برج رسکت شما شاهد مناظر زیبایی خواهید بود همچنین می توانید به جاذبه های توریستی دیگر مثل سد سلیمان تنگه (سد ساری یا رجایی) نیز سری بزنید.

در حالت کلی می توان معماری برج رسکت را به این صورت شرح داد که، ابتدا حفره ای بر روی کوه سنگی ایجاد شده است تا سکوی برج در آن ساخته شود. بعد از مسطح شدن پایه ی برج، بنایی به ارتفاع ۱۸ متر و با محیط ۱۴.۷۶ متر مربع از جنس آجر ساخته شده که با مقرنس کاری ها، بخش پایه و گنبد آن از هم جدا شده است. گنبد آجری بنا به مرور زمان دچار تخریب گردید و در نهایت با مرمت های انجام شده در سال های اخیر، مخروطی فلزی بر روی آن قرار گرفته است تا از آسیب های بیشتر جلوگیری کند.
دو کتیبه تاریخی برج رسکت یکی در قسمت ورودی بنا به چشم میخورد و دیگری در پایین مقرنس کاری های زیر گنبد نصب شده اند. البته لازم است بدانید که تنها بخش کوچکی از این کتیبه ها در حال حاضر سالم هستند و قدمت بسیار بالای برج، باعث ویرانی و کمرنگ شدن چهره ی آنها شده است.

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments