سیستمی که موقعیت ربات‌ها را در بدن ردیابی می‌کند

علمی و تکنولوژی 🔥 ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

سیستمی که موقعیت ربات‌ها را در بدن ردیابی می‌کند

پژوهشگران آمریکایی، سیستم جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند موقعیت ربات‌های پزشکی را در بدن مشخص کند.
سیستمی که موقعیت ربات‌ها را در بدن ردیابی می‌کند

پژوهشگران آمریکایی، سیستم جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند موقعیت ربات‌های پزشکی را در بدن مشخص کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌اکسپلور، پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو”(UCSD)، یک سیستم کارآمد برای ردیابی ربات‌های انعطاف‌پذیر پزشکی در بدن ابداع کرده‌اند که استفاده از آن بسیار ساده است. این سیستم می‌تواند بسیاری از روش‌های پیشرفته کنونی را به کار ببرد و در عین حال‌، هزینه کمتری هم دارد. بسیاری از سیستم‌های کنونی باید در معرض تشعشع قرار بگیرند اما این سیستم جدید، به تشعشع نیازی ندارد.

“تانیا موریموتو”(Tania Morimoto)، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو و مبدع این سیستم گفت: ربات‌های پزشکی به خوبی در فضای محدود داخل بدن کار می‌کنند و ابزاری ایمن هستند اما ردیابی موقعیت آنها در بدن کار دشواری است؛ در نتیجه اگر امکان ردیابی ساده‌تر آنها فراهم شود، مزایای بسیاری هم برای پزشکان و هم برای بیماران خواهد داشت.

پژوهشگران یک آهن‌ربا را روی ربات انعطاف‌پذیری قرار دادند که می‌تواند به قسمت‌های پیچیده داخل بدن وارد شود. “کانر واتسون”(Connor Watson)، دانشجوی مقطع دکتری مهندسی مکانیک در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو گفت: ما با رباتی کار کردیم که از یک نایلون بسیار باریک ساخته شده است. نرمی این ربات موجب می‌شود که آسیب زیادی به محیط اطراف خود نرساند و گزینه ایده‌آلی برای کاربردهای پزشکی باشد.

پژوهشگران از روش‌های موقعیت‌یابی آهن‌ربا استفاده کردند که مانند یک GPS عمل می‌کرد و توانستند با این کار، یک مدل رایانه‌ای برای پیش‌بینی موقعیت ربات ارائه دهند. مدل رایانه‌ای توانست قدرت میدان مغناطیسی اطراف آهن‌ربا را مشخص کند. پژوهشگران براساس میزان قدرت توانستند محل قرار گرفتن ربات را در بدن مشخص کنند.

همه تجهیزات این سیستم از جمله ربات، آهن‌رباها و تنظیم موقعیت آهن‌ربا فقط حدود ۱۰۰ دلار هزینه داشت.

موریموتو افزود: ما امیدواریم که ابزار مکان‌یابی ما بتواند به بهبود فناوری چنین ربات‌هایی کمک کند. ما قصد داریم پژوهش خود را پیش ببریم و از آن در کاربردهای بالینی استفاده کنیم.

این پژوهش، در مجله “IEEE Robotics and Automation Letters” به چاپ رسید.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments