ربات ‌های دارورسان که خلاف جهت جریان خون حرکت می‌کنند

علمی و تکنولوژی 🔥 ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

ربات ‌های دارورسان که خلاف جهت جریان خون حرکت می‌کنند

پژوهشگران آلمانی، ربات‌های بسیار کوچکی برای دارورسانی به بدن ابداع کرده‌اند که می‌توانند خلاف جهت جریان خون حرکت کنند.
ربات‌های دارورسان که خلاف جهت جریان خون حرکت می‌کنند

پژوهشگران آلمانی، ربات‌های بسیار کوچکی برای دارورسانی به بدن ابداع کرده‌اند که می‌توانند خلاف جهت جریان خون حرکت کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، شاید در آینده بتوان بسیاری از بیماری‌ها را با استفاده از ربات‌های کوچکی درمان کرد که با جریان خون حرکت می‌کنند و داروها را به محل مورد نظر می‌رسانند. پژوهشگران “انجمن ماکس پلانک” (MPG) آلمان، جدیدترین آزمایش را در مورد این ربات‌های کوچک انجام داده‌اند که در آن از گلبول‌های سفید الهام گرفته شده است. این گروه پژوهشی، ربات‌های بسیار کوچکی ابداع کرده‌اند که می‌توانند خلاف جریان خون حرکت کنند.

پهنای این ربات‌های کوچک، کمتر از هشت میکرومتر است. یک طرف ربات‌ها با لایه نازکی از نیکل و طلا پوشیده شده و طرف دیگر با دارو بارگیری شده است. ربات‌ها در این آزمایش، علاوه بر مولکول‌های ضد سرطان، با پادتن‌هایی بارگیری شدند که می‌توانند سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند.

این ربات‌ها علاوه بر این که مانند دیگر ربات‌های کوچک در جریان خون شنا می‌کنند، می‌توانند مانند گلبول‌های سفید خون، در امتداد دیواره رگ‌های خونی حرکت کنند. جهت حرکت ربات‌ها را می‌توان با یک دامنه مغناطیسی، از بیرون بدن کنترل کرد.

پژوهشگران، ربات کوچک خود را روی رگ‌های خونی شبیه‌سازی شده در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که نیروی مغناطیس می‌تواند به ربات‌ها کمک کند تا خلاف جهت جریان خون به حرکت بپردازند. هنگامی که پژوهشگران، نیروی مغناطیس را متوقف کردند، دریافتند که ربات‌ها دوباره به همراه جریان خون حرکت می‌کنند.

“یونس آلاپان” (Yunus Alapan)، نویسنده ارشد این پروژه گفت: میکروربات‌های ما می‌توانند با استفاده از میادین مغناطیسی، خلاف جهت جریان خون در رگ شبیه‌سازی شده حرکت کنند که با توجه به جریان قوی خون و محیط متراکم سلولی، کاری چالش‌برانگیز است. هیچ کدام از میکروربات‌های کنونی نمی‌توانند حرکت خلاف جهت را تحمل کنند. ربات‌های ما می‌توانند سلول‌های مورد نظر از جمله سلول‌های سرطانی را به صورت خودکار تشخیص دهند. این توانایی، به خاطر پوشیده شدن سطح ربات‌ها با پادتن‌های مخصوص است. ربات‌ها می‌توانند مولکول‌های دارو را هنگام حرکت پخش کنند.

پژوهشگران در آزمایش‌های خود، ربات‌ها را با سرعت ۶۰۰ میکرومتر بر ثانیه تنظیم کردند و همین تنظیمات موجب شده است که این ربات‌ها، سریع‌ترین ربات‌های مغناطیسی در مقیاس خود باشند.

به گفته پژوهشگران، باید مجموعه‌ای از این ربات‌ها به کار گرفته شوند تا تفاوتی در بدن انسان ایجاد کنند زیرا ربات‌ها به صورت انفرادی برای به کارگیری در روش‌های تصویربرداری، بیش از اندازه کوچک هستند و نمی‌توانند داروهای کافی را با خود حمل کنند.

پژوهشگران امیدوارند که در آینده بتوان از این ربات‌ها برای درمان غیرتهاجمی طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها استفاده کرد.

این پژوهش، در مجله “Science Robotics” به چاپ رسید.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments