تهدید زیرساخت‌های ارتباطی در شرایط دشوار واردات

علمی و تکنولوژی 🔥 ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

تهدید زیرساخت‌های ارتباطی در شرایط دشوار واردات

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه توسعه شبکه ارتباطی کشور بدون واردات فناوری و تجهیزات جدید ممکن نیست، گفت: انتظار داریم فضایی ایجاد شود که نیازهای بازار را در شرایط امن تامین کنیم، در غیر این صورت تامین تجهیزات به‌دشواری صورت خواهد گرفت و زیرساخت‌های ارتباطی کشور با تهدید مواجه می‌شوند.
تهدید زیرساخت‌های ارتباطی در شرایط دشوار واردات

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه توسعه شبکه ارتباطی کشور بدون واردات فناوری و تجهیزات جدید ممکن نیست، گفت: انتظار داریم فضایی ایجاد شود که نیازهای بازار را در شرایط امن تامین کنیم، در غیر این صورت تامین تجهیزات به‌دشواری صورت خواهد گرفت و زیرساخت‌های ارتباطی کشور با تهدید مواجه می‌شوند.

به گزارش ایسنا، محمدباقر اثنی‌عشری در مراسم روز جهانی ارتباطات که با حضور اسحاق جهانگیری -معاون اول رئیس جمهوری- و محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به‌صورت ویدیوکنفرانسی برگزار شد، اظهار کرد: در زمان فراگیری بحران کرونا ما بدون استفاده از قوه قهریه توانستیم مردم را در خانه نگه داریم که این موضوع بدون وجود بستر مناسب فناوری اطلاعات ممکن نبود. مردم در قرنطینه توانستند بر بستر یک شبکه نسبتا پایدار نیازهای خود را از قبیل آموزش، دیدوبازدید و انجام کارهای روزمره را برطرف کنند. اکنون می‌دانیم که پس از پایان این بحران نیز مردم به دوران پیش از کرونا برنخواهند گشت.

وی با اشاره به جایگاه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در شرایط کنونی، گفت: سازمان نظام صنفی با ۱۸ هزار عضو یکی از بزرگترین تشکل‌های اقتصادی است که از خانواده ۲۵۰ هزار نفری شاغلان در سراسر کشور تشکیل شده و شامل اپراتورها، شرکت‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار و تجارت الکترونیکی است که همگی کمک کردند تا مردم در دوران بحران بتوانند از خدمات در خانه‌های خود بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷ نرخ رشد اقتصادی در کشور منفی ۹.۶ درصد اعلام شد اما رشد در صنعت فناوری اطلاعات به رقم ۶.۴ درصد رسید و این روند در سال ۱۳۹۸ هم ادامه داشت، افزود: بعد از سال ۱۳۵۹ و با خروج آخرین شرکت بزرگ امریکایی هیچ شرکت دیگری به ایران نیامد، هرچه که ساخته شد توسط خود مردم و بخش خصوصی ساخته شد. رشد صنعت فناوری اطلاعات در حالی رخ داده که تحت تحریم‌ها و محدودیت‌های شدید بوده‌ایم.

اثنی‌عشری با تاکید به موقعیت خاصی که بر اثر فراگیری بحران کرونا در کشور پیش آمده است، ادامه داد: ما دو خواسته مشخص از دولت داریم. در حوزه ما حدود ۸۳ درصد شاغلان در شرکت‌های کوچک و متوسط تخصص‌محور مشغول هستند و این شرکت‌ها به‌شدت در مقابل بحران آسیب‌پذیرند و دولت پیش از اینکه شرکت‌ها هیچ گونه دریافتی از کارفرمایان خود داشته باشند، تمام مطالبات خود شامل مالیات و عوارض و غیره را می‌گیرد.

دولت به جای اعطای وام، حق بیمه شرکت‌ها را پرداخت کند

وی ادامه داد: در شرایطی که ما پیش از کرونا هم پیش‌بینی سال سختی را می‌کردیم، اکنون اوضاع این شرکت‌ها حتی بسیار دشوارتر از چیزی است که پیش‌بینی می‌شد. انتظار داریم که دولت تسهیلاتی برای این شرکت‌ها در نظر بگیرد. اگر این شرکت‌ها از بین بروند بخش مهمی از سرمایه‌های انسانی از کشور خارج می‌شود. بخش بسیار کمی از وام‌هایی که وعده داده شده، محقق شده اما ما راه‌حل‌هایی پیشنهاد دادیم و خواستیم دولت به جای وام، حق بیمه شرکت‌ها را پرداخت کند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه ما توانستیم شبکه ارتباطی کشور را با کمک واردات و تولید داخل پایدار نگه داریم، افزود: اما واقعیت این است که شبکه نیاز به توسعه دارد و این توسعه بدون واردات فناوری و تجهیزات جدید ممکن نیست. در ابتدای سال ما با ممنوعیت واردات تجهیزاتی مانند پردازشگر مواجه شدیم که بازار را به‌شدت ملتهب کرد. در این مورد ما مکاتباتی با وزارت صنعت کردیم که خوشبختانه همکاری شد و این خطای انسانی برطرف شد.

اثنی‌عشری با بیان اینکه ما در کشور تاکنون با کمبود سخت‌افزار مواجه نبودیم و همکاران ما همیشه تجهیزات را تامین کرده‌اند و همیشه هم از ارز بازار استفاده کرده‌ایم، اظهار کرد: اکنون مشکل ما در بانک مرکزی و نحوه تخصیص ارز است. انتقال پول و تخصیص ارز اکنون با مشکل مواجه شده. ما به دنبال سهمیه‌بندی نیستیم و معتقدیم سهمیه‌بندی فساد می‌آورد. اما انتظار داریم فضایی ایجاد شود که نیازهای بازار را در شرایط امن تامین کنیم، در غیر این صورت تامین تجهیزات به‌دشواری صورت خواهد گرفت و زیرساخت‌های ارتباطی کشور با تهدید مواجه می‌شوند.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments