بزرگترین تراشه‌ساز دنیا، هواوی را پس زد !

علمی و تکنولوژی 🔥 ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

بزرگترین تراشه‌ساز دنیا، هواوی را پس زد !

شرکت تایوانی TSMC تحت تاثیر دستور جدید کاخ سفید سفارش های جدید شرکت چینی هواوی را نخواهد پذیرفت.
بزرگترین تراشه‌ساز دنیا، هواوی را پس زد !

شرکت تایوانی TSMC تحت تاثیر دستور جدید کاخ سفید سفارش های جدید شرکت چینی هواوی را نخواهد پذیرفت.

به گزارش ایسنا ، به نظر می رسد که شرکت TSMC  که بدون شک از بزرگترین تراشه سازان جهان به شمار می رود، تحت تاثیر دستور جدید کاخ سفید مبنی بر ممنوعیت فعالیت و همکاری با شرکت های چینی سفارش های جدید را از هوآوی قبول نخواهد کرد.

بر اساس گزارشی که در رویترز آمده است، این اقدام شامل سفارشهای پیشین و قراردادهای همکاری قبلی این دو شرکت نخواهد شد و این شرکت تنها از ثبت سفارش های جدید از سوی هواوی خودداری خواهد کرد.

این شرکت تایوانی روز پنجشنبه اعلام کرده بود که قصد دارد کارخانه جدید تراشه سازی خود را در آریزونای ایالات متحده آمریکا احداث و راه اندازی کند. بنابراین به نظر می رسد که مجبور خواهد بود از قوانین و مقررات وضع شده توسط دولت آمریکا این به دقت پیروی و دنباله روی کند.

هواوی در این خصوص از اظهار نظر رسمی گزارشگر رویترز خودداری کرده است.

پنج شنبه گذشته بود که دونالد ترامپ ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا قانون ممنوعیت فعالیت فروش و همکاری شرکت‌های مخابراتی چینی نظیر هواوی و زد تی ای در این کشور را که در ماه مه سال ۲۰۱۹ تصویب و اعلام شد، را برای یک سال دیگر نیز تمدید کرد. 

وزارت بازرگانی ایالات متحده نیز با اعلام دونالد ترامپ موظف خواهد بود لایسنس همکاری شرکت‌های چینی نظیر هواوی را که جمعه ۱۵ مه ۲۰۲۰ منقضی می شود، تمدید کند تا بدین ترتیب شرکت های مختلف آمریکایی از هرگونه همکاری با شرکت های چینی که امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می کنند، منع شوند.

شرکت چینی هواوی که بدون شک یکی از بزرگترین شرکت ها و اپراتورهای مخابراتی در  جهان به شمار می‌رود و در سالهای اخیر تلاش های متعددی برای توسعه و راه اندازی زیرساخت های مربوط به نسل پنجم شبکه اینترنت همراه موسوم به شبکه ۵G کرده است، در یکی دو سال گذشته به شدت از سوی دولت آمریکا تحت فشار قرار گرفته و با محدودیت های جدی در فعالیت فروش محصولات و همکاری در جهت توسعه زیرساخت های شبکه ۵G مواجه شده است.

در ماه مه سال گذشته میلادی وزارت بازرگانی آمریکا به دستور کاخ سفید، شرکت هوآوی را در لیست سیاه قرار داد و تمام شرکت‌های آمریکایی را از ادامه همکاری با این شرکت بزرگ منع کرد. پس از اعلام این موضوع، شرکت گوگل همکاری خود با هوآوی را قطع و ثبت لایسنس برای محصولات جدید هوآوی را متوقف کرد. 

بدون شک مشکلات و کشمکش‌های دولت آمریکا با هواوی از جنجال‌برانگیزترین و خبرسازترین اتفاقات سال ۲۰۱۸ میلادی بود که در سال های بعد نیز ادامه پیدا کرد. هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه‌دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، پیش از این نیز در طول یکی دو سال اخیر از سوی دولت ترامپ تحت فشارهای سیاسی و تجاری زیادی قرار گرفته بود . آمریکا نگرانی‌های امنیتی خود را به سایر کشورهای هم پیمان آمریکا نظیر استرالیا، نیوزلند، کانادا، ژاپن و بریتانیا منتقل کرده بود تا آنها نیز به همکاری با این شرکت چینی خاتمه بخشند تا بدین ترتیب بتواند در ادامه جنگ تجاری با چین، ضربه مهلکی بر اقتصاد این کشور پهناور وارد کند و به عقیده بسیاری از تحلیلگران، جلوی رشد سرسام‌آور و شکوفایی سریع اقتصادی غول‌های تکنولوژی چینی را بگیرد.

با اینکه دولت چین و شرکت هواوی همه این اتهامات و نگرانی‌های امنیتی را بارها رد و تکذیب کردند، به نظر می‌رسد که نگرانی در مورد جاسوسی از اطلاعات کاربران در کشورهای مختلف علیه این اپراتورهای مخابراتی همچنان وجود دارد.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments