نبی: باشگاه‌ها به اقتدار فوتبال ایران در سطح جهان آسیب نرسانند

فوتبال ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

نبی: باشگاه‌ها به اقتدار فوتبال ایران در سطح جهان آسیب نرسانند

دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: بیان دیدگاه‌ها می‌بایست در مسیری انجام شود که به کلیت فوتبال کشور و اقتدار فوتبال ما در سطح قاره کهن آسیبی وارد نکند.
نبی: باشگاه‌ها به اقتدار فوتبال ایران در سطح جهان آسیب نرسانند

به گزارش ایسنا، مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون درباره پروتکل‌های مربوط به برگزاری مسابقات در شرایط شیوع و مبارزه با ویروس کرونا عنوان کرد: به صورت کلی، آغاز مسابقات فوتبال در هر کشوری باید با تصمیم و سیاست‌های دولت‌ها باشد و این موضوع به عینه در تمامی کشورهایی که مجوز برگزاری مسابقات شان داده شد انجام شده است. بیان ساده‌تر این موضوع این است که اگر وزارت بهداشت به نمایندگی از دولت اجازه آغاز مسابقات را بدهد، متولیان برگزاری فوتبال در هر کشور باید با نهادهای بهداشتی هماهنگی داشته و قدم به قدم با رعایت پروتکل‌ها پیش بروند.

وی ادامه داد: از طرفی فیفا جدیدترین پروتکل‌های آغاز مسابقات را اعلام کرده است. این پروتکل در یک سند ۱۹ صفحه ای جهت اطلاع همه – و نه فقط ۲۱۱ کشور عضو‌ فیفا – در سایت فیفا منتشر شد.

وی درباره روند مربوط به برگزاری مسابقات تصریح کرد: هرگونه تصمیمی در این باره باید از سوی فدراسیون و سازمان لیگ اعلام شود و اینکه باشگاه‌ها به صورت تک تک و از طریق رسانه‌ها مطالب را بازگو کنند در پروتکل های بین المللی وجود ندارد و می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. نکته مهمی که می‌خواهم اینجا مطرح کنم این است که بازگویی این مسائل از سوی اعضای باشگاهها بازتاب رسانه‌ای بین‌المللی و حتی تبعات سنگینی برای کل ساختار فوتبال ایران خواهد داشت و لذا شایسته است مسولان باشگاه‌ها در این قسمت دقت نظر بیشتری داشته باشند. در دنیای امروز مباحث به صورت کامل رصد می‌شود و همه ما در اتاق شیشه‌ای در حال فعالیت هستیم. بنابراین بیان دیدگاه‌ها می‌بایست در مسیری انجام شود که به کلیت فوتبال کشور و اقتدار فوتبال ما در سطح جهان آسیبی وارد نکند.

همچنین بخوانید:  سرخابی‌ها در یک قدمی واگذاری

دبیرکل فدراسیون فوتبال افزود: فدراسیون‌های عضو فیفا در نهایت نقطه تماس میان فوتبال آن کشور با فدراسیون بین المللی فوتبال هستند و در واقع فیفا فدراسیون فوتبال آن کشور را به رسمیت می‌شناسد. لذا اگر قرار بر این باشد تصمیمی در کلیت فوتبال و برای مثال برگزاری مسابقات باشگاهی در هنگام شیوع و مبارزه با ویروس کرونا گرفته شود فیفا با مسوولان باشگاه‌ها جلسه نمی‌گذارد بلکه این فدراسیون فوتبال است که محل ارتباط میان دو نهاد است.

نبی تصریح کرد: بار دیگر از کلیه مسولان محترم باشگاه‌ها درخواست می کنم با عنایت به موارد ذکر شده همچون همیشه به اظهارات و مصاحبه‌های خود دقت نظر ویژه‌ای داشته باشند و در درون مجموعه و ساختار باشگاه، طرح مشخص و ساز و کار معینی را برای انتقال پیام‌های‌شان به فضای افکار عمومی و رسانه ها در نظر بگیرند. بدون شک، تاوان سخنان حاشیه برانگیز و احساسی را نه اقلیتی خاص بلکه کل فوتبال ایران خواهد داد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سازمان لیگ با استناد به پروتکل مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در ورزش که مورد تایید وزارت بهداشت هم بوده برنامه تمرینات و شروع مسابقات لیگ برتر، لیگ یک، لیگ دو و لیگ سه را در نامه مورخ ۳۰ اردیبهشت به باشگاه‌ها ابلاغ کرد. بر این اساس، تیم‌های لیگ برتر، لیگ یک، دو و سه تمرینات خود را از خرداد آغاز کردند و فدراسیون و سازمان لیگ مطابق مصوبات قانونی و لازم الاجرا برنامه‌های تمرینات و مسابقات را اجرا می‌کنند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال همچنین درباره نشست ویدئو کنفرانس AFC با نمایندگان فدراسیون‌ها و لیگ‌های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب آسیا عنوان کرد: این جلسه روز چهارشنبه از ساعت ۱۵ به وقت محلی مالزی برگزار شد. اعضای دپارتمان مسابقات، بخش تجاری و همچنین نمایندگان لاگارد اسپورت هم در این نشست حضور داشتند. قبلا AFC از همه فدراسیون‌ها استعلامی گرفته بود که تصمیم‌شان درباره لیگ های داخلی‌شان بر اساس پروتکل های ابلاغی دولت شان به چه صورت است. در نهایت مشخص شد تا اول تیر کشورهای غرب آسیا که در لیگ قهرمانان حضور دارند یا لیگ‌های داخلی شان آغاز شده یا در شرف آغاز است. کنفدراسیون از آغاز دوباره لیگ‌های داخلی ابراز خوشحالی کرد. مسوولان کنفدراسیون همچنین اعلام کردند که مسابقات تحت نظر AFC براساس پروتکل‌های اجرایی در هنگام شیوع کرونا سه روز قبل و یک روز پس از بازی‌ها می‌بایست توسط فدراسیون‌ها به انجام برسد.

همچنین بخوانید:  مبارزه با دلالی در ورزش به کجا رسید؟

وی درباره وضعیت رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تصریح کرد: کنفدراسیون در این باره با فیفا مذاکراتی داشته است. در نهایت پیشنهاد برگزاری ۴ مسابقه باقیمانده این مرحله در فیفادی اکتبر و نوامبر است. به این ترتیب که ۸ و ۱۳ اکتبر و ۱۲ و ۱۷ نوامبر ۲۰۲۰ این مسابقات به انجام برسد. این پیشنهاد از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام گرفته و قرار است فیفا در این باره اطلاع رسانی نهایی را انجام دهد‌. همچنین قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی هم مقرر گردید در ژانویه ۲۰۲۱ صورت پذیرد و آغاز این مسابقات از مارچ ۲۰۲۱ خواهد بود.

نبی درباره ادامه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و همچنین مرحله یک شانزدهم این مسابقات گفت: AFC پیشنهادات کشورهای مختلف را در این باره دریافت کرده و ارزیابی‌های لازم را انجام داده است. قرار است با توجه به مکاتبات قبلی درباره چگونگی برگزاری مسابقات تصمیم گیری شود‌. دو بازه زمانی یا از ۱۴ تا ۲۹ سپتامبر و یا از ۲۱ اکتبر تا ۴ نوامبر ۲۰۲۰ دراین خصوص در نظر گرفته شده است و پس از بررسی نهایی کمیته مسابقات تصمیم نهایی را می‌گیرد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال همچنین درباره شایعات مطرح شده پیرامون خطر تعلیق فوتبال ایران گفت: همانطور که بارها در روزهای اخیر از سوی فدراسیون فوتبال شفاف سازی صورت گرفت، روز ۹ خرداد نامه‌ای از سوی فیفا به ایران رسید که در آن، به تعداد بسیار محدودی از مواردی که مد نظر فیفا بود، اشاره شده بود. در این نامه‌ مطلقاً به چنین مسئله‌ای اشاره نشده است. در حال حاضر به واقع مشکلی برای فدراسیون وجود ندارد‌. در این مسیر لازم است با همدلی، حمایت و همراهی به تکمیل این فرایند کمک کنیم. متاسفانه گاهی اوقات به برخی شایعات علیه فوتبال ملی دامن زده می شود که باعث تعجب و تاسف است و نباید تحت هیچ عنوان تکرار شود.

همچنین بخوانید:  تمرین رسمی پرسپولیس بعد از ۷۰ روز/ تست آمادگی جسمانی سرخ‌ها

نبی در پایان گفت: پیرو اطلاعیه قبلی انتشار مدارک و اسناد مرتبط با فدراسیون از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی بدون داشتن مجوز رسمی از سوی فدراسیون فوتبال به منزله دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون تلقی شده و می بایست در مراجع قانونی پاسخگویی صورت پذیرد. به ویژه در بخش موضوعات مطروحه علیه فوتبال ملی به هیچ وجه گذشت نخواهیم کرد.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments