اربعین ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ / آخرین اخبار: پیش‌بینی تردد ۵ میلیون زائر در اربعین

اجتماعی 🔥 , تقویم 🔥 , مذهبی 🔥 ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ بدون دیدگاه

اربعین ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ / آخرین اخبار: پیش‌بینی تردد ۵ میلیون زائر در اربعین

اربعین: در این مقاله از بخش اخبار اجتماعی و مذهبی و تقویم وب سایت نایریکا به اربعین حسینی، آخرین اخبار مربوط به تاریخ و مراسم اربعین سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲, ثبت نام زائرین اربعین, مدارک مورد نیاز، و … می پردازیم.

این مطلب با جدیدترین اخبار به روز می شود.

با ما همراه باشید.

اربعین / تاریخ اربعین / اربعین 1402 / اربعین 1403 / ثبت نام زائرین اربعین / ثبت نام زائرین کربلا / سامانه سماح / آغاز ثبت نام کربلا

اربعین / تاریخ اربعین / اربعین ۱۴۰۳ / اربعین ۱۴۰۲ / ثبت نام زائرین اربعین / ثبت نام زائرین کربلا / سامانه سماح / آغاز ثبت نام کربلا


برای سفر اربعین فقط به مرز مهران مراجعه نکنید

۱۴۰۱/۶/۱۴

فرمانده مرزبانی فراجا:

با توجه به افزایش جمعیت زائران در روزهای آینده، از مردم می‌خواهیم برای تردد فقط به مرز مهران مراجعه نکنند.

در حال حاضر به غیر از مرز مهران زائران می‌توانند از پایانه‌های مرزی خسروی، چذابه، شلمچه، تمرچین و باشماق تردد کنند.

زائران به قوانین و مقررات عراق توجه کنند.

در پایانه مرزی خسروی مانیتورینگ پیشرفته و خوبی برای کنترل مرزها ایجاد شده و به زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.


وام قرض‌الحسنه ۳ تا ۵ میلیونی به زائران اربعین

۱۴۰۱/۶/۱۴

وزیر اقتصاد:
تا سقف ۵ میلیون تومان تسهیلات برای حضور زمینی زائران اربعین در بزرگترین اجتماع بشری جهان از سوی بانک‌های زیرمجموعه این وزارتخانه پیش‌بینی شده است.

به منظور پرداخت این وام، پس از هماهنگی‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه، سازمان حج و زیارت، ستاد مرکزی اربعین، پلیس گذرنامه و بانک‌ها صورت گرفت، زائران سرپرست خانواری که یارانه دریافت می‌کنند، پس از درخواست این تسهیلات در سامانه حج و زیارت (سماح) در صورتی که از مرزهای زمینی خارج شوند ، مبلغ این تسهیلات به صورت خودکار و بدون نیاز به مراجعه به بانکها به حساب یارانه آنها واریز شده و با اقساط یکساله از یارانه آنها کسر خواهد شد.


ضرورت ثبت‌نام زوار اربعین در سامانه «سماح»

۱۴۰۱/۶/۱۲

رئیس‌جمهور: با توجه به تردد زائران اربعین و افزایش مسافرت‌ها در روزهای پایانی تابستان لازم است همه مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را با جدیت بیشتری رعایت کنند
ثبت‌نام در سامانه «سماح» به منظور خدمت‌رسانی بهتر و تردد آسانتر زائرین اربعین ضروری و مهم است.
بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق برای آرامش بیشتر عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) و رفع فوری دغدغه‌ها و مشکلات زوار تاکید می‌کنم/ تسنیم


جدیدترین جزئیات پروازهای ایام اربعین اعلام شد

۱۴۰۱/۶/۹

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری:
طی ۱۰ روز ایام اربعین فروش بلیت چارتری نداریم و فروش پرواز‌های اربعین برعهده ایرلاین‌ها است.
بازه زمانی پرواز‌های اربعین از ۱۵ تا ۳۰ شهریور است.
از ۱۲۰ پرواز تا به ۱۵۵ پرواز رسیدیم و در بازه زمانی اربعین به ۲۳۰ و اگر هم ظرفیت فرودگاهی نجف اجازه بدهد آمادگی داریم به ۲۵۰ پرواز درهفته برسیم.
نرخ اعلام شده پرواز‌ها از تهران ۶ میلیون تومان است و از سایر مقاصد قیمت‌ها متفاوت خواهد بود.
همه پرواز‌ها به فرودگاه نجف و تعدادی به فرودگاه بغداد خواهد بود.
افزایش پرواز‌ها را از مقاصد فرودگاه‌های مرزی مثل آبادان-اهواز-کرمانشاه و مشهد در این ایام خواهیم داشت.
اگر تخلفی از آژانس‌ها و شرکت‌های هواپیمایی باشد برخورد قانونی می‌شود.به هیچ عنوان فروش بلیت در فرودگاه نداریم و مسافران حتما گواهی ۲ دز واکسن و تست پی سی آر را داشته باشند.


آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

۱۴۰۱/۶/۸

سیاست تفرقه افکنانه رسانه‌های فارسی زبان بیگانه در هفته‌های اخیر حاکی از تلاش آنها برای القای این مطلب به افکار عمومی است که ایران علت و ریشه اصلی بحران و بی ثباتی های موجود در عراق است.

برخی اکانت های منتسب به جریان صدر و حامیانش در شبکه‌های اجتماعی هم این موضوع را مطرح کرده بودند که بهتر است امسال از زائرین ایرانی در مراسم اربعین عراق حضور نداشته باشند!

این سوال مطرح است که آیا مقتدی صدر این رویکرد و نگاه برخی هوادارانش در قبال ایران و ایرانی ها را می داند و سکوت پیشه می‌کند؟

پیشتر، سید عمار حکیم نسبت به برخی تلاش های مشکوک در راستای فتنه انگیزی درباره زائران خارجی دوستدار اهل بیت (ع) که بر خلاف ارزش های ملت عراق است، هشدار داده بود.


وزیر کشور: زائران حداقل یک روز صبر کنند بعد به مرزها بروند

۱۴۰۱/۶/۸

گفتنِ اینکه مرز باز است برای ما کفایت نمی‌کند. زمانی که از سلامت زائران مطمئن شویم در خدمت زوار در مرزهای زمینی هستیم. مرز هوایی باز است.


تمامی پروازهای عراق تا اطلاع ثانوی لغو شد

۱۴۰۱/۶/۷

روابط عمومی فرودگاه امام خمینی:

تمامی پروازها از ایران به کشور عراق با توجه به شرایط خاص پیش آمده لغو شده است.
پروازها به مقصد فرودگاه بغداد فعلا انجام نمی شود و پرواز خروجی آتا و ماهان فعلا لغو شده است.


زوار ایرانی منتظر اطلاعیه مهم وزارت کشور برای عبور از مرزها باشند

۱۴۰۱/۶/۷

میراحمدی، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین:

باتوجه به نا آرامی های عراق و مقررات منع آمد و شد سفارت کشورمان در عراق اطلاعیه‌ای برای منع آمد و شد در شهرهای زیارتی صادر کرد.
لازم است هموطنان عزیز موقتا و تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق خودداری کنند.
هموطنان عزیز منتظر اطلاع رسانی وزارت کشور برای عبور از مرزها باشند.

مرزهای چذابه و شلمچه موقتا بسته شده است

معاون امنیتی استانداری خوزستان:

عراق مرزهای چذابه و شلمچه را بست، زائران به مرزها مراجعه نکنند.
با توجه به اتفاقات و ناآرامی‌های کشور عراق، این کشور مرزهای خود را بست و خروج زوار ایرانی در تمام مرزها از جمله، شلمچه و چذابه از عصر دوشنبه هفتم شهریور متوقف شد.

مسدود شدن مرزها تصمیم دولت عراق بوده و تا اطلاع ثانوی امکان خروج زوار از مرزها وجود ندارد.
بنابراین زائران تا اطلاع ثانوی به مرزها مراجعه نکنند و منتظر اطلاع‌رسانی‌های بعدی باشند.


♦️اطلاعیه‌ ستاد اربعین: زائران اربعین ثبت‌نام در سماح را تکمیل کنند

۱۴۰۱/۶/۶

ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد: از آنجا که پیش‌بینی خدمات مناسب رفاهی، حمل و نقلی و بیمه‌ای برای زوار اربعین مستلزم تکمیل فرایند ثبت‌نام در تمهید این خدمات خواهد بود، لذا تصریح می‌شود تکمیل و نهایی کردن فرآیند ثبت‌نام برای تمامی متقاضیان شرکت در راهپیمایی اربعین سال جاری ضرورت دارد و پیش ثبت‌نام‌های قبلی به منزله ثبت‌نام نهایی تلقی نخواهد شد.
با عنایت به حذف ویزا برای سفر زیارتی اربعین، ثبت‌نام در سامانه سماح برای تمامی زوار اربعین الزامی است و در حکم روادید تلقی می‌شود و هنگام خروج از مرز مورد کنترل قرار خواهد گرفت.


بانک ها فعلا ارز اربعین ندارند

۱۴۰۱/۶/۶

در حالی که از روز گذشته اعلام شد، فروش ارز اربعین در بانک‌ها و صرافی‌ها شروع شده است و پنج بانک باید نسبت به فروش این ارز اقدام کنند، پیگیری‌ از این بانک‌ها نشان می‌دهد که هنوز نسبت به فروش این ارز اقدام نکرده‌اند و می‌گویند که این امکان در روزهای آینده فراهم خواهد شد/ ایسنا


گذرنامه زائران اربعین در مرز تمدید نمی‌شود

۱۴۰۱/۵/۳۰

وزیر کشور: گذرنامه زائران اربعین در مرز تمدید نمی‌شود.

در رابطه با برگه تردد با دولت عراق مشغول مذاکره هستیم اما کار تمدید گذرنامه در مرزها، باتوجه به شلوغی آن، امکان‌پذیر نیست. زائران باید پیش از حرکت به سوی مرز، گذرنامه خود را تمدید کنند./ایرنا


اعتبار بیمه اربعین تا یک روز پس از پایان سفر

۱۴۰۱/۵/۲۹

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی: پوشش بیمه اربعین از لحظه خروج زائران از کشور آغاز می‌شود و تا یک روز پس از پایان سفر ادامه دارد.


اختصاص وام ۳ میلیون تومانی به دانشجویان زائر اربعین/ اعلام اسامی ۱۲ شهریورماه

۱۴۰۱/۵/۲۶

گنجی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان: در صورت تصویب هیئت امنای سازمان امور دانشجویان تسهیلاتی برای اعزام دانشجویان به کربلای معلی اختصاص می‌یابد.

هر دانشجوی زائر حائز شرایط، وام ۳ میلیون تومانی دریافت می‌کند./


پیش‌بینی تردد ۵ میلیون زائر در اربعین

۱۴۰۱/۰۵/۲۶

وزیر کشور: برای اربعین حسینی (ع) امسال، ۵ میلیون زائر پیش‌بینی شده است.

رایزنی با طرف عراقی برای بازگشایی مرز خسروی برای تردد زائران‌ ادامه دارد.


اربعین ۱۴۰۱

تاریخ اربعین ۱۴۰۱ : شنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ اربعین حسینی [ ٢٠ صفر ]

اربعین ۱۴۰۲

تاریخ اربعین ۱۴۰۲ : چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ اربعین حسینی [ ٢٠ صفر ]


آیا امسال پیاده‎ روی اربعین برگزار خواهد شد؟

۱۳۹۹/۲/۱۵

معاون استاندار سمنان: کرونا شرکت در راهپیمایی اربعین را نامشخص کرده است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: نامشخص بودن پایان خطر ابتلا به کرونا، اعزام قطعی زائران به پیاده‌روی اربعین امسال را نیز نامشخص کرده است.

حبیب‌الله خجسته پور روز دوشنبه در جلسه ستاد اربعین حسینی(ع) استان در سالن جلسات استانداری سمنان بیان کرد: اعزام به صورت انفرادی برای پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی(ع) همواره معضلاتی را به همراه داشته است.

خجسته‌پور از صدور دستورالعمل ابلاغی ستاد مرکز اربعین حسینی(ع) در خصوص اندیشیدن تمهیدات مناسب برای اعزام گروهی زائران خبر داد و ابراز امیدواری کرد که اجرای دستورالعمل ابلاغی، رفع مشکلات سال‌های گذشته را به همراه داشته باشد.

وی گفت: اعزام گروهی زائران سبب افزایش انسجام و نظم در طول مسیر پیاده‌روی می‌شود و این امر زمینه و بستر آموزش و فعالیت‌های فرهنگی را سهل‌تر می‌کند.

این مقام مسوول با اشاره به شرایط کشور عراق از احتمال به وجودآمدن برخی مشکلات در پیاده‌روی میلیونی اربعین خبرداد و خواستار ارائه پیشنهادهای مسوولان مربوط به منظور کاهش کمبودها و مشکلات مذکور شد.

وی همچنین از فرمانداران خواست تا به منظور بهبود و تقویت این دستورالعمل در موعد مقرر، نظرات خود را ارسال کرده تا به ستاد مرکزی ابلاغ شود.

معاون سیاسی استاندار سمنان تاکید کرد: مسئولان باید دقت لازم را به منظور انطباق این شیوه نامه با واقعیت کشور عراق داشته باشند و انحرافی در اجرای دستورالعمل صورت نگیرد.

ارتقاء امنیت و نظم، لازمه یک حرکت عظیم فرهنگی است

خجسته‌پور تاکید کرد: ارتقاء امنیت و نظم، لازمه اصلی یک حرکت عظیم فرهنگی همچون پیاده روی میلیونی اربعین حسینی(ع) است.

وی با اشاره به اینکه راهپیمایی سال گذشته با تمام مشکلات و کمبودها، به بهترین شکل انجام شد، گفت: ارتقاء امنیت و نظم در برگزاری این حماسه مذهبی مساله بسیار مهمی است و باید راهکارهای لازم به منظور دستیابی به این امر شناسایی، بررسی و در دستور کار قرار گیرد.

جانشین رئیس ستاد اربعین حسینی(ع) استان با اشاره به اینکه موکب دائمی سمنان در شهر مهران، پایگاه فرهنگی مذهبی در نقطه مرزی کشور است، گفت: استفاده از ظرفیت خیران به منظور تکمیل و ساخت این مرکز بسیار مهم و ضروری است.

اربعین حسینی چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) که با ۲۰ صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ قمری در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا رفتند؛ البته گروهی از علما همچون شیخ مفید و شیخ طوسی تصریح کرده‌اند که اسرا در بازگشت از شام به مدینه رفتند. همچنین جابر بن عبدالله انصاری، در این روز به‌عنوان اولین زائر بر سر مزار امام حسین(ع) حاضر شده است.

۲۰ صفر در ایران تعطیل رسمی است و شیعیان در این روز عزاداری می‌کنند. راهپیمایی اربعین شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌اند.


پارکینگ‌ مرزها بیمه هستند / خسارات اموال مسروقه پس از بررسی پرداخت می‌شود

۱۳۹۸/۷/۲۸

مدیر اجرایی ستاد اربعین حسینی:

یکی از پیش‌بینی‌های ما بیمه پارکینگ‌ها بود تا در صورت بروز هر حادثه‌ای خسارت خودروها پرداخت شود.

هر شخصی که برای خودرویش در پارکینگ اتفاقی افتاده و پلیس را نیز در جریان گذاشته است میتواند ضمن تماس با شماره‌های ۸۴۸۶۷۰۹۳ و ۸۴۸۶۵۱۲۱ مشکلات خود را مطرح کرده تا به آن‌ها رسیدگی کنیم./فارس


سامانه سماح تعطیل شد

۱۳۹۸/۷/۲۸

این سامانه تا امروز برای ثبت‌نام زائران اربعین باز بود و این مدت در مجموع بالغ بر ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار نفر برای سفر ایام اربعین حسینی ثبت‌نام کردند و از امروز به‌طور کامل فعالیت سامانه متوقف شد.


۹۷ درصد زائران به کشور بازگشته‌اند

۱۳۹۸/۷/۲۸

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا: بدون هیچ مشکلی در ترددها ۹۷ درصد زائران به ایران اسلامی بازگشتند

تردد در مسیرهای منتهی به مرزها روان است و به نظر می‌رسد تا روزهای آینده نیز تمامی زوار به کشور بازگردند


۳ کشته و ۶ مصدوم در واژگونی ون زائران ایرانی در عراق/ اعلام اسامی

۱۳۹۸/۷/۲۷

مرکز فرماندهی، کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد:

در پی واژگونی یک دستگاه ون حامل زائران ایرانی در العماره عراق که عصر روز جمعه اتفاق افتاد، ۳ نفر جان‌ باختند و ۶ نفر دیگر مصدوم شدند.

هم‌اکنون امدادگران جمعیت هلال احمر پیگیری جهت انتقال مصدومان به مرز چذابه هستند. مصدومان این حادثه در حال حاضر در بیمارستان صدر العماره عراق بستری هستند.

اسامی مصدومان به شرح زیر است:
۱- قدیر علی تیموری / اصفهان
۲- طیبه کاظمی جواری / اصفهان
۳- زهراء قیر علی / اصفهان
۴- عبد الرضا شعران / اهواز
۵- محمد حسین قرقانی
هویت ششمین مصدوم که حال نامساعدی دارد، هنوز مشخص نشده است.


واژگونی یک دستگاه ون در عراق / مصدومیت ۱۵ زائر ایرانی

۱۳۹۸/۷/۲۷

اسامی ۱۵ مصدوم منتقل شده به شرح زیر است:

۱- مهدی دارابی قاسمی – کرمانشاه
۲- محمدرضا اسفندی – بروجرد
۳- مرتضی خوش صحبت – اندیمشک
۴- محمود حسنی – همدان
۵- عرفان دهنوی – کنگاور
۶- علی قزلی – کرمانشاه
۷- مصیب مهدوی راد – کرمانشاه
۸- زهیر بلند قامت پور – تهران
۹- محمد مهدی حسینی – تهران
۱۰- امیر مجد – کرمانشاه
۱۱- حمید عظیمی – همدان
۱۲- غلامرضا عمادی واحد – همدان
۱۳ مهدی رستگار دلجو – همدان
۱۴- محمد طاها بلند قامت پور – تهران
۱۵ بهرام دوست پرست – همدان
تسنیم


انتقال ۹ زائر بیمار و مصدوم از کربلا به مهران

۱۳۹۸/۷/۲۶

جمعیت هلال احمر از انتقال ۹ زائر مصدوم و بیمار از بیمارستان الحسین کربلا به مرز مهران با یک دستگاه اتوبوس آمبولانس خبر داد.

اسامی این افراد را به این شرح اعلام کرد: ابوالفضل فوادیان، پروین انصافی، یوسف کلمرزی، صونا صمدی، حامد رحمان پناه، احمدرضا نادریان، حوریه حیدری، جمشید عباس پور و رمضان زید آبادی./ ایسنا


واژگونی اتوبوس حامل زائران کربلا

۱۳۹۸/۷/۲۶

هلال احمر کرمانشاه:

واژگونی اتوبوس حامل زائران کربلا در محور کرمانشاه_اسلام آبادغرب_حمیل (حمیل_شباب) ۲۰ مصدوم برجای گذاشت.


آیا می شود در ماه محرم ازدواج کرد؟

احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.

بسیاری از مسلمانان و به ویژه شیعیان مراسم‌های مربوط به خواستگاری، عقد، ازدواج را به ایامی غیر از محرم و موکول می‌کنند. سوالی که در این جا شکل می‌گیرد این است که آیا خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر چه حکمی دارد؟

پاسخ این است که رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه محرم و ماه صفر اشکال شرعی ندارد، احترام این دو ماه را رعایت کنید. جزئیات احکام شرعی مراجع تقلید در این رابطه را می‌توانید در قالب پرسش و پاسخ در پایین مشاهده کنید.

سؤال: گاهی برخی مؤمنان در دوماه محرم و صفر و شاید در سایر مناسبت‌های عزاداری دینی کار‌هایی انجام می‌دهند که تناسبی با این ایام ندارد؛ مانند ازدواج و انتقال به خانه جدید و خریدن لوازم و لباس نو و زینت کردن (آرایش) بدن و لباس و آغاز کردن کار‌ها و پروژه‌های جدید و غیره. حکم شرع در این زمینه چیست؟

پاسخ: انجام کار‌های مذکور در این مناسبت‌ها حرام نیست مگر در صورتی که نشانه هتک حرمت این مناسبت‌ها باشد مانند برگزرای مراسم شادی یا زینت کردن (آرایش) در روز دهم محرم. البته باید مراقب باشند در روز‌های مصیبت و اندوه اهل بیت (ع) کار‌هایی را که انسان‌ها معمولا هنگام حزن و اندوه و مصیبت انجام نمی‌دهند، ترک کنند، مگر در صورتی که ضرورت عرفی ایجاب کند و در غیر این صورت باید زمانی را برای این کار‌ها در نظر بگیرد که با روز‌های عزاداری و اندوه تلاقی نداشته باشد.

پرسش: آیا خواستگاری رفتن و دیگر مقدمات ازدواج مثل بله برون و عقد و … در ماه محرم و صفر اشکال دارد و بی احترامی محسوب میشود؟

پاسخ: رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه محرم و ماه صفر اشکال شرعی ندارد؛ لیکن احترام این دو ماه را رعایت کنید. مراسم اولیه را به طور ساده بر گزار کنید. پس از پایان ماه صفر مراسم مورد نظر را انجام دهید. مثلا مراسم نامزدی یا عقد و یا عروسی را برگزار نمی‌کنند و سعی می‌کنند یا قبل از این دو ماه برگزار بکنند و یا اینکه بعد از اتمام این دو ماه، مراسم جشن بر پا می‌کنند. حال برای بسیاری از کسانی که مراسم شادی را پیش رو دارند این سوال مطرح است که بعضی از مردم فکر می‌کنند ازدواج یا مراسم عقد در این دو ماه اشکال شرعی دارد و مراسم عقد و عروسی در ماه محرم و صفر حرام است. آیا چنین عقیده‌ای درست است؟ اکثر مراجع بر این نظر متفق القولند که: برگزاری این نوع مراسم، اگر توام با معصیت و یا هتک حرمت حضرت سیدالشهدا (ع) نباشد، اشکال ندارد، ولی در آن هیچ نوع برکتی نیست و سزاوار است که مسلمانان غیرتمند سعی کنند اینگونه مراسم را در ماه‌های دیگر و ایام متناسب با خود، برگزار کنند.

آیا مراسم عقد و عروسى در ماه محرم و صفر جایز است؟

همه مراجع: برگزارى این نوع مراسم، اگر توأم با معصیت و یا هتک حرمت حضرت سیدالشهدا (ع)  نباشد، اشکال ندارد.

اما براى مؤمنان سزاوار است که حرمت این ایام را پاس بدارند و از انجام دادن کارهاى شادى آفرین، اجتناب کنند.. تبریزى، صراط النجاه، ج. ۵، س. ۵۲۱؛ دفتر: همه مراجع. (احکام ازدواج، پرسمان).

مطابق نظر آیت الله خامنه‌ای

پرسش: حکم برگزاری مراسم عقد و عروسی در ایام محرم و صفر و دیگر ایام عزاداری ائمه‌ی معصومین علیهم السّلام چه حکمی دارد؟
شاید این مطالب را هم بپسندید:

پاسخ: مجرد انجام عقد در ایام عزاداری فی‌نفسه منعی ندارد، ولی برگزاری مجالس جشن و انجام کار‌هایی که موجب هتک و بی‌حرمتی گردد، در خصوص ایام عزا جایز نبوده و حرام است.

استفتائات رهبری.

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

سؤال ۱۸۱. در ماه محرّم و صفر چند روز شادى کردن حرام و عزادارى واجب است؟

جواب: بهتر است دهه عاشورا و دهه اربعین به عزادارى بپردازند و در بقیّه آزادند؛ هر چند متعارف میان مردم این است که مراسم جشن عقد و عروسى را در تمام محرّم و صفر به عنوان احترام ترک کنند.

سؤال ۱۷۷. از نظر شرعى و قانونى حکم ازدواج دایم و موقّت در ماه هاى محرّم و صفر چیست؟

جواب: اشکالى ندارد.

سؤال ۱۷۸. آیا طلب فرزند در ماه هاى حرام، چون محرّم از نظر شرع ایراد دارد؟ آیا در فرزند تأثیر منفى مى گذارد؟

جواب: اشکالى ندارد.

سؤال ۱۷۹. آیا لذّت جنسى بردن از همسر در شب هاى ماه محرّم یا دیگر ایّام عزادارى مکروه است؟

جواب: حرام نیست؛ ولى رعایت ادب در حدّ عرف خوب است. ملاحظه اینکه در عزاى نزدیکان مثل پدر و مادر و مانند آن چه رفتارى دارند.

مطابق نظر آیت الله سیستانی

السؤال: هل یجوز الزواج فی شهر محرم الحرام أو فی شهر صفر؟
الجواب: إذا کان فیه هتک فهو حرام.
ترجمه: آیا ازدواج در ماه محرم یا در ماه صفر جایز است؟ پاسخ: اگر در این کار هتک [حرمت]باشد؛ حرام است.

آیت الله شبیری زنجانی
پرسش:
۲۹۴ – انجام مراسم جشن عروسی یا تولد در ماه محرم وصفر چه حکمی دارد؟
پاسخ:
اگرعرفاً مصداق هتک اهل بیت (علیهم السلام) باشد، جایز نیست. در غیر این صورت نیزشایسته است از انجام این گونه مراسم در ایام عزا و حزن اهل بیت علیهم السلام اجتناب شود.

پرسش:۲۸۹ – آیانگاه کردن به فیلم عروسی درایّام ماه محرم وصفرچه حکمی دارد؟

پاسخ:اگر مشتمل بر حرام – مثل موسیقی حرام یا نگاه به نامحرم- نباشد، مانعی ندارد و بین محرّم و ماه‌های دیگر در این جهت، فرقی نیست. البته نحوه دیدن آن نباید موجب بی احترامی به ایام عزای اهل بیت (ع) شود.

برچسب ها
توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments