منتخب گرمسار: در مجلس دهم وکیل‌‌‌المله کم داشتیم/ دست مردم را در حوزه اقتصادی باز می‌گذاریم

سیاسی 🔥 ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

منتخب گرمسار: در مجلس دهم وکیل‌‌‌المله کم داشتیم/ دست مردم را در حوزه اقتصادی باز می‌گذاریم

اردشیر مطهری معتقد است مهمترین وظیفه مجلس یازدهم پیگیری برای ریل گذاری صحیح دولت در مسیر تامین رفاه اجتماعی است.
منتخب گرمسار: در مجلس دهم وکیل‌‌‌المله کم داشتیم/ دست مردم را در حوزه اقتصادی باز می‌گذاریم

اردشیر مطهری منتخب مردم گرمسار در مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، درباره بزرگترین ضعف مجلس دهم و اولویت کاری مجلس آینده و ویژگی های ریاست مجلس دیدگاه های خود را بیان کرد. در ادامه مشروح مصاحبه تسنیم با نماینده چهار سال آینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی  را می‌خوانید:

تسنیم: بزرگ ترین ضعف مجلس دهم چه بود؟

مطهری : متأسفانه مجلس دهم به چند دلیل یکی از ضعیف ترین مجالس بعد از انقلاب بود. اول اینکه اکثر نمایندگان مجلس دهم وکیل الدوله بودند و ما وکیل المله‌های کمی داشتیم، پس مجلس دهم صدای مردم نبود و این بدترین ضعف برای یک مجلس است. دوم اینکه مجلس دهم متأسفانه هیچ قدم اساسی در جهت حل مشکلات معیشتی مردم بر نداشت. به باور من مجلس جای قانونگذاری است و البته قانونگذار باید تحلیل هم داشته باشد و حرف هم بزند. اما اگر در مجلسی نمایندگان فقط حرف بزنند و قوانین به روز نشوند، اتفاقی در عمل نمی افتد. سوم اینکه متأسفانه عده‌ای از نمایندگان مجلس دهم گرفتار لابی من‌های قوی دولتی شدند و اساساً همه چیز به جلسات غیر علنی و لابی‌های پشت صحنه کشیده می‌شد که این هم دور شدن از مردم است .

چهارمین ضعف مجلس دهم فساد برخی نمایندگان بود. برخی از آنان حتی در مدرک تحصیلی مشکل داشتند و بعد از ورود به مجلس قانون را به گونه‌ای تغییر دادند که این دوره مشکل نداشته باشند. طبیعی است وقتی فردی اصل مدرک تحصیلی‌اش زیر سوال است، وارد مجلس که بشود از او نماینده‌ی ملت در نمی‌آید، اما اخلال‌گر بازار ارز و خودرو و … در می‌آید.

تسنیم: اصلی ترین وظیفه مجلس یازدهم چیست؟

مطهری : به عقیده من وظیفه ی مجلس یازدهم پیگیری برای ریل گذاری صحیح دولت در مسیر تأمین رفاه اجتماعی مردم است. باید رویکرد دولت را از رفاه اقلیت ثروتمند به سمت تأمین رفاه آحاد مردم تغییر دهیم. در همین مسیر کارهای زیادی باید انجام دهیم که یکی از آنها رفع موانع کسب و کار از پیش روی مردم مهم ترین کاری است که باید انجام دهیم. اگر دست مردم را باز بگذاریم بهترین اتفاقات در حوزه ی اقتصادی و معیشتی خواهد افتاد. در حال حاضر دولت و برخی قوانین زیاد و قدیمی خودشان موانع کسب و کار هستند. مردم برای زدن یک تعویض روغنی باید یک سال دنبال مجوز باشند. ما باید مجوزهای پیش از آغاز کار را ببریم به نظارت پس از آغاز کار. یعنی مقررات و آیین نامه‌ها را روشن کنیم، یک درگاه اینترنتی کسب و کار داشته باشیم و مردم بروند آنجا مقررات هر کسب و کاری را بخوانند و تعهد بدهند که طبق قوانین و مقررات کار می‌کنند و بعد بروند کارشان را شروع کنند. اما نظارت جدی و قاطع داشته باشیم که آن مقررات در طول کار رعایت می‌شود. همین یک کار می‌تواند قدمی اساسی برای حل مشکلات مردم باشد. البته کارهای زیادی باید بکنیم منتها رفع موانع کسب و کار اولویت است و اگر مجلس ورود نکند دولتی‌ها سال‌های سال کار نخواهند کرد چون نان بعضی آنها در همین موانع و امضاهاست.

تسنیم: نحوه مواجهه با دولت باید چگونه باشد؟

مطهری : مجلس یازدهم آمده است که صدای مردم و وکیل مردم باشد و برای مردم کار کند. در این مسیر خواستار تعامل و همکاری با دولت هستیم. منتها این دولت است که باید ببیند می‌خواهد در ریلی که مجلس برایش می‌گذارد حرکت کند یا خیر. ما ریل گذاری می‌کنیم و حتماً نظارت می‌کنیم که دولت درست در همین ریل حرکت کند. اینکه سکانداران دولت چه تدبیری در این زمینه اندیشیده‌اند بستگی به آنها دارد.

تسنیم: رئیس مجلس باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

مطهری : رئیس مجلس سخنگو و نماینده‌ی سایر نمایندگان است. بنابراین باید عصاره‌ی نمایندگان مجلس یازدهم باشد. لذا رئیس مجلس باید نماد انقلابی بودن، مجاهد بودن و کارآمدی باشد. باید بتواند مطالبات مردم و نمایندگان مردم را به خوبی و با جدیت و قاطعیت دنبال کند. لذا رئیس مجلس باید چهره ‌ای باشد که خودش بیاید وسط میدان جهاد برای کارآمدی نظام و دولت.

تسنیم: از میان گزینه‌های موجود برای ریاست مجلس کدام گزینه را می‌پسندید و چرا؟

مطهری :‌ برخی از ادوار مجلس از کمبود چهره رنج می‌بردند، اما در این دوره مجلس یازدهم با تعداد زیادی از چهره‌های انقلابی، کارآمد و جهادی مواجه است که کارنامه‌ی آنان در عرصه‌ی مدیریتی و سایر حوزه‌ها کارنامه‌ی درخشانی است. همه این کسانی که احتمالاً نامزد ریاست خواهند شد چهره‌های برجسته و ملی کشور هستند که هر کدام به تنهایی نماد کارآمدی و انقلابیگری و مردم مداری هستند. لذا من معتقدم هر کدام که رئیس مجلس شوند، مابقی نامزدها و سایر نمایندگان نیز به او کمک خواهند کرد و الحمدلله شاهد اختلاف در این مجلس نخواهیم بود.

انتهای پیام/

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments