شروط بازگشایی رستوران‌ها /برگزاری مسابقات ورزشی از ۴ هفته دیگر

بهداشت و سلامت 🔥 ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

شروط بازگشایی رستوران‌ها /برگزاری مسابقات ورزشی از ۴ هفته دیگر

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ممنوعیت‌های بازگشایی برخی مشاغل و همچنین شروط بازگشایی برخی مشاغل پرخطر نظیر رستوران‌ها را تشریح کرد.
شروط بازگشایی رستوران‌ها /برگزاری مسابقات ورزشی از ۴ هفته دیگر

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ممنوعیت‌های بازگشایی برخی مشاغل و همچنین شروط بازگشایی برخی مشاغل پرخطر نظیر رستوران‌ها را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، مهندس محسن فرهادی در نشست ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، در این باره افزود: در بازگشایی رستوران‌ها رعایت چهار محور اصلی بهداشت فردی، بهداشت مواد غذایی، ابزار و تجهیزات و بهداشت ساختمان و رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی تاکید ویژه دارد.

نحوه چیدمان میزها در رستوران‌ها

فرهادی ادامه داد: رستوران‌ها و مراکز عرضه مواد غذایی که تا قبل از این مصوبه تنها می‌توانستند نسبت به توزیع غذای بیرون‌بر اقدام کنند و در این محدوده فعالیت کنند، از امروز امکان پذیرش مشتری را هم خواهند داشت، اما پذیرش مشتری دارای شرایط به خصوصی است که مهم‌ترین آنها رعایت فاصله میان مشتری‌هاست؛ به طوری که هر میزی که برای یک مشتری در نظر گرفته می‌شود باید طوری چیدمان شود که فاصله حداقل یک تا دو متری در آن لحاظ شود.

وی افزود: طبیعتا با گذاشتن این فاصله گذاری و رعایت این محدوده فاصله، میزان پذیرش مشتری ممکن است تا ۵۰ درصد ظرفیت آن رستوران و یا مراکز تهیه و توزیع، کاهش یابد.

وجه نقد، ممنوع

فرهادی با تاکید بر اینکه کماکان دریافت وجه نقد ممنوع خواهد بود و بهتر است با سیستم‌های نرم افزاری و اینترنت و کارت به کارت کردن‌ها وجوه نقدی را پرداخت کنیم.

الزام ماسک و دستکش برای کارکنان رستوران‌ها

وی با بیان اینکه رعایت بهداشت فردی از سوی کارکنان رستوران‌ها بسیار شدیدتر از گذشته باید رعایت شود، گفت: استفاده از ماسک و دستکش برای کسانی که در سرو غذا همکاری می‌کنند باید رعایت شود. دست زدن‌ها و تماس‌های فردی باید صفر شود.

ضرورت وجود ادویه‌جات یکبار مصرف روی میز

فرهادی درباره نحوه عرضه مواد غذایی در رستوران‌ها نیز تاکید کرد: غذایی که برای مشتری سرو می‌شود حتما باید روکش داشته باشد و در معرض قرار نگیرد. ادویه‌جات، فلفل و نمک باید یکبار مصرف روی میز برای مشتری گذاشته شود.

گندزدایی میز و صندلی پس از ترک هر مشتری

دخانیات ممنوع

وی همچنین افزود: زمانی که مشتری میز و صندلی خود را ترک می‌کند، حتما باید فرایند گندزدایی انجام شود. قهوه‌ه‌خانه و رستوران‌های سنتی نیز کماکان می‌توانند بدون عرضه مواد دخانی مانند رستوران‌ها فعالیت کنند.

فعالیت تالارهای پذیرایی، استخر، سونا و ماساژ همچنان ممنوع

فرهادی تاکید کرد: کماکان فعالیت تالارهای پذایریی و اماکنی که امکان تجمع افراد برای مراسم‌های مختلف وجود دارد، ممنوع است و تالارهای پذیرایی اجازه فعالیت ندارند و می‌توانند به صورت غذایی بیرون‌بر یا به شکل رستوران فعالیت خود را ادامه دهند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مراکز ماساژ، سونا و استخر خصوصا در مراکز قرمز و پرخطر کماکان تعطیل خواهد بود. کلیه ورزش‌های دارای برخورد نیز کماکان تعطیل خواهند بود.

وی گفت: در نهایت توصیه ما این است که از این رفع محدودیت‌ها استفاده کنیم و بتوانیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بتوانیم بتدریج این محدودیت‌ها را برداریم.

امکان انتقال کرونا با سرو قلیان

پلمب واحدهای صنفی متخلف

معاون مرکز سلامت محیط  و کار وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره ضمانت اجرایی عدم عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گفت: به کار بردن مواد دخانی در شرایط عادی هم درست نیست، اکنون در شرایط کرونایی نیز امکان انتقال ویروس از فرد آلوده به سایرین به دنبال استفاده از قلیان افزایش می‌یابد. در این راستا از اداره اماکن و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی خواستیم تا با عرضه غیرقانونی قلیان در این شرایط مقابله کنند. در صورت مشاهده هرگونه تخلف نیز مجبور به تعطیلی و پلمب واحد صنفی خواهیم بود.

فعلا تصمیمی برای بازگشایی تالارها و ورزش‌های پربرخورد نداریم

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، در مورد چرایی وجود تناقضات در اظهارنظرهایی پیرامون بازگشایی‌ مشاغل پرخطر، تصریح کرد: با احترام به سایر نهادها تنها مرجع رسمی تصمیم‌گیرنده، ستاد ملی مقابله با کرونا است. نکاتی که طی دیروز و امروز به آن اشاره شده است از مصوبات این ستاد است و بر اساس آن فعلا هیچ تصمیمی برای بازگشایی تالارها، ورزش‌های پربرخورد و… نداریم.

احتمال موج دوم کرونا با بازگشایی مشاغل پرخطر؛ آری یا خیر؟

فرهادی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درخصوص پیش‌بینی موج دوم بروز کرونا به دنبال بازگشایی مشاغل پرخطر، خاطرنشان کرد: با نزولی شدن روند بیماری، امیدواریم درصورتی که پروتکل‌ها به خوبی رعایت شود شاهد رشد مجدد بیماری نباشیم. در صورت عدم رعایت موازین و رشد بیماری ممکن است خدایی نکرده مجبور به اعمال عکس سیر محدودیت‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه بخشی از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراجعه به رستوران‌ها مربوط به مشتریان و برخی نیز مربوط به خود رستوران است، ‌ ادامه داد: داشتن ماسک و دستکش بویژه برای کارکنانی که با توزیع و تهیه غذا در رستوران سر و کار دارند، ‌ بسیار ضروری است. همچنین رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی میان کارکنان رستوران، ‌ مشتریان و… مهم است. مسئولیت بررسی این موضوع با مدیریت رستوران است و در صورتی که ببینند کارکنی بیمار است باید از حضور او ممانعت به عمل آورند. تاکنون ثابت  نشده است که ماده غذایی بتواند ویروس را به افراد انتقال دهد اما، ‌ فرد آلوده می‌تواند پس از پخت غذا، ویروس را به غذا منتقل کند.

توقف سلف سرویس و سالاد بار در رستوران‌ها

وی در ادامه تاکید کرد: قسمت سالاد بار و رستوران‌هایی که خود فرد می‌تواند ساندویچش را پر کند یا رستوران‌های دارای سلف سرویس باید اینگونه خدمات را متوقف کنند و تنها خدمات از سوی کارکنان با رعایت ضوابط بهداشتی در اختیار مشتریان قرار گیرد.

چگونگی نظارت بر پمپ بنزین‌ها

فرهادی درباره نصب توصیه‌های بهداشتی در پمپ بنزین‌ها نیز تصریح کرد: طبیعتا نمی‌توان یک پروتکل‌ کامل را در این محیط‌ها نصب کرد، از این رو نیازمند چاپ پوستر برای چنین اماکنی هستیم تا نکات بهداشتی به سمع و نظر افراد برسد. نظارت بر رعایت موارد بهداشتی در پمپ بنزین‌ها به عهده بازرسان بهداشت محیط است، البته در این زمینه کماکان از بازرسان سایر سازمان‌ها نیز کمک می‌گیریم.

ممنوعیت برپایی نماز جماعت در صحن‌ اماکن متبرکه

گندزدایی سطوح صحن‌ها پس از خروج زائران

وی در خصوص بازگشایی صحن حرم‌های متبرکه نیز تصریح کرد: همانطورکه مصوبه ستاد کرونا اعلام کرد صحن حرم‌ها از دیروز باز شده است و زائران باید با رعایت فاصله یک تا دومتری  در صحن‌ها زیارت کنند. خواندن نماز جماعت در صحن‌ها منع شده است و برای زیارت نیز نباید زمان طولانی مدتی در صحن بمانند. همچنین از دست‌اندرکاران شاغل در صحن‌ها خواسته‌ایم وسایل زیارتی مشترک را جمع‌آوری کنند و افراد وسایل زیارتی مخصوص به  خود را همراه داشته باشند. گندزدایی سطوح صحن‌ها نیز با خروج زائرین انجام می‌شود.

مجوز فعالیت برای لیگ برتر و لیگ دسته اول

انجام تمرینات تیم‌ها به صورت فردی

معاون مرکز سلامت محیط و کار درباره پروتکل‌های ابلاغی به تیم‌ها و باشگاه‌های ورزشی نیز بیان کرد: پروتکل مشترکی با همکاری وزارت ورزش نوشته شده است و بر اساس آن تنها لیگ برتر و لیگ دسته اول اجازه فعالیت خواهند داشت. انجام تمرینات به صورت فردی انجام می‌شود و انجام اعمالی مانند ماساژ برای بازیکانان ممنوع است.

لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی میان مربی و ورزشکار

وی گفت: آموزش میان مربی و ورزشکار نیز باید با حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی انجام شود. توصیه دیگر ما این بود که تیم‌ها تا حد امکان از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای رفت و آمد بازیکنان استفاده نکنند و درصورتی که مجبور شدند تعداد وسایل نقلیه را افزایش دهند.

برگزاری مسابقات ورزشی از ۴ هفته دیگر بدون حضور تماشاگر

اخذ تست PCR از ورزشکاران

فرهادی در این باره افزود: مسابقات ورزشی از ۳ یا ۴ هفته دیگر بدون تماشاچی صورت می‌گیرد. پیش از حضور ورزشکار در محیط ورزشی نیز از او تست PCR گرفته می‌شود و در صورت مثبت بودن تست، ‌ فرد اجازه حضور نخواهد داشت. درصورتی که تست PCR برای پنج بازیکن مثبت باشد، ‌تیم اجازه بازی نخواهد داشت. این پروتکل‌ها مطابق با آن چیزی است که در تمام لیگ‌های جهانی اجرا می‌شود.

ادامه دارد

منبع

برچسب ها
توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments