ربات‌ها برای انجام تست کرونا جاگزین انسان می‌شوند

بهداشت و سلامت 🔥 ۰۸ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

ربات‌ها برای انجام تست کرونا جاگزین انسان می‌شوند

محققان کره جنوبی یک دستگاه جدید رباتیک “سواب” تولید کرده‌اند که می‌تواند به زودی جایگزین افرادی در کادر درمان شود که از بیماران مشکوک به “کووید-۱۹” تست می‌گیرند.
ربات‌ها برای انجام تست کرونا جاگزین انسان می‌شوند

محققان کره جنوبی یک دستگاه جدید رباتیک “سواب” تولید کرده‌اند که می‌تواند به زودی جایگزین افرادی در کادر درمان شود که از بیماران مشکوک به “کووید-۱۹” تست می‌گیرند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل، محققان کره جنوبی در راستای جلوگیری از شیوع پاندمی “کووید-۱۹”، در حال توسعه یک دستگاه رباتیک هستند که از راه دور کنترل می‌شود و با سواب بلندی که دارد، بینی را برای انجام نمونه‌گیری برای کروناویروس بررسی می‌کند.

این سیستم رباتیک، شامل یک تثبیت‌ کننده سر است که به بیماران اجازه می‌دهد طی انجام آزمایش به راحتی استراحت کنند.

یک جوی‌استیک و صفحه هم در دستگاه نصب شده که توسط اپراتور دستگاه، ربات را برای انجام مانورهای آزمایشی هدایت می‌کند.

همچنین یک بازخورد نیرو در جوی‌استیک وجود دارد که به اپراتور اجازه می‌دهد به منظور انجام صحیح آزمایش، عملیات اجرایی را احساس کند.

کشورهای مختلف جهان در تلاش هستند که آزمایش‌هایی را طراحی کنند که کروناویروس را تشخیص و شناسایی می‌کند. متدوال‌ترین نوع این آزمایش‌ها، تست سواب بینی است که طی آن اعضای کادر درمان، یک سواب بلند در داخل بینی بیمار قرار می‌دهند تا به پشت گلو برسد و نمونه‌گیری را انجام دهند.

پس از قرار گرفتن در آن موقعیت، سواب برای چند ثانیه چرخش می‌یابد تا از حفره بینی، سلول‌هایی را جمع‌آوری کند.

در این نوع آزمایش که در سطح جهان استاندارد اعلام شده است، نمونه دریافت شده به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا از طریق DNA بیمار، ماده ژنتیکی کروناویروس شناسایی شود.

ولی متاسفانه این فرآیند، پزشکان و پرستاران را در معرض ابتلا به کووید-۱۹ قرار می‌دهد.

همچنین بخوانید:  هشدار مشاور روحانی درباره کرونا: هیچ چیز عادی نشده است!

ولی دستگاه رباتیک توسعه داده شده توسط محققان موسسه “ماشین‌آلات و مواد کره جنوبی” می‌تواند فرآیند تست سواب را بدون دخالت انسان انجام دهد.

در این فرآیند، بیمار در یک اتاق و اپراتور در اتاقی دیگر می‌نشینند تا در تماس با یکدیگر نباشند.

اپراتور با نشستن پشت یک مانیتور، دید ربات را نظارت می‌کند.

“سئو جونهو”( Seo Joon-h) از آزمایشگاه تجهیزات پزشکی مرکز تحقیقات فناوری دیگو گفت: امیدوارم این فناوری به عنوان یکی از روش‌های جمع‌آوری نمونه به صورت از راه دور در بیماران پرخطر کووید-۱۹ مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد، انتظار می‌رود که این دستگاه در آینده برای تشخیص بیماری‌های عفونی مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام

منبع


برچسب ها
توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments