احتمال سریالی بودن جرم سازمان‌یافته قاچاق سوخت ۱۲۳۰ میلیاردی در بوشهر

استان بوشهر , حوادث 🔥 ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

احتمال سریالی بودن جرم سازمان‌یافته قاچاق سوخت ۱۲۳۰ میلیاردی در بوشهر

فرمانده انتظامی استان بوشهر از شناسایی و انهدام باند سوخت قاچاق و کشف بیش از ۲۴ میلیون لیتر گازوئیل قاچاق به ارزش یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال خبر داد.
احتمال سریالی بودن جرم سازمان‌یافته قاچاق سوخت ۱۲۳۰ میلیاردی در بوشهر

ایسنا/بوشهر فرمانده انتظامی استان بوشهر از شناسایی و انهدام باند سوخت قاچاق و کشف بیش از ۲۴ میلیون لیتر گازوئیل قاچاق به ارزش یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال خبر داد.

سردار خلی واعظی بیان کرد: در پی شکایت اداره بنادر و دریانوردی بوشهر در سال ۹۸ با موضوع جعل اسناد دولتی و استفاده از سند مجعول و ارجاع پرونده از طریق مراجع قضائی به پلیس آگاهی استان، این موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

سردار واعظی اظهار کرد: مأموران دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان، با چندین ماه اقدامات پیچیده اطلاعاتی و با انجام یک سری تحقیقات تخصصی و کارشناسی، سرنخ های مهمی از یک باند سازمان یافته قاچاق سوخت به دست آوردند.
وی افزود: با توجه به احتمال سریالی بودن جعل و جرم سازمان یافته، پرونده برای رسیدگی به دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان محول و یک تیم متشکل از کارآگاهان، کارشناسان خبره و ماموران مجرب تشکیل شد و با تحقیقات وسیع و گسترده و بهره گیری از بانک های اطلاعاتی مشخص و محرز گردید که افرادی با جعل پروانه سبز گمرکی با استفاده از سند مجعول اقدام به قاچاق سوخت می کردند.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: این افراد به صورت هدفمند با سوء استفاده از خلاء قانونی، برای شناوری که قبلا هم برای آن پروانه سبز صادر کرده بودند، موفق به اخذ پروانه سبز گمرکی گردیده و با ارائه آن به اداره ثبت شناورهای بنادر و دریانوردی استان موفق به اخذ گواهی ثبت مجدد برای شناور شدند.

همچنین بخوانید:  مرگ کارگر معدن سیلیس در شازند

سردار واعظی با بیان اینکه مرتکبان با ارائه اسناد مجعول به شرکت ملی پخش فراورده های نفتی نسبت به اخذ سوخت مازاد اقدام و به صورت سازمان یافته قاچاق می کردند، گفت: پس از هماهنگی با مرجع قضائی و همکاری و تعامل اداره بنادر و دریانوردی، اداره قضایی گمرکات و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان بوشهر و استعلام صورت گرفته از گمرکات شهرستان های “گناوه”، “دیلم” و “دیر” محرز شد ۹۸ پروانه سبز گمرکی شناور مورد جعل و دستکاری قرار گرفته است و هیچ کدام از شناورها وجود خارجی و فیزیکی ندارند.

این مقام ارشد انتظامی عنوان کرد: با هماهنگی مقام قضائی ۷۳ نفر از مالکان گواهی ثبت‌ها احضار و از آنان در خصوص معرفی شناور خود تحقیق شد؛ اکثر آنان قادر به معرفی شناور برای کارشناسی نبوده و تعدادی هم که شناوری را معرفی می‌کردند با حضور کارشناسان اداره بندر و ماموران پلیس آگاهی بررسی شد و مشخص شد اصالت هیچ کدام از شناورهایی که معرفی می کردند تایید نشده است.

سردار واعظی گفت: اعضای این باند ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر گازوئیل به ارزش تقریبی یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال، از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تحویل گرفته و به صورت هدفمند اقدام به قاچاق آن در سال های گذشته کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان بوشهر تاکید کرد: این موضوع به شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی بوشهر اعلام و آن سازمان به عنوان دستگاه شاکی، شکایت خود را علیه اعضای این باند، به اتهام استفاده از سند مجعول و قاچاق سوخت در مرجع قضائی مطرح کرد.

همچنین بخوانید:  مهار آتش‌سوزی کارخانه لنج‌سازی بوشهر

سردار خلیل واعظی گفت: در این رابطه تعدادی از متهمان اصلی این پرونده دستگیر و سایر متهمان شناسایی و به مقام قضائی معرفی شده‌اند.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments