احتمال سریالی بودن جرم سازمان‌یافته قاچاق سوخت ۱۲۳۰ میلیاردی در بوشهر

استان بوشهر , حوادث 🔥 ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

احتمال سریالی بودن جرم سازمان‌یافته قاچاق سوخت ۱۲۳۰ میلیاردی در بوشهر

فرمانده انتظامی استان بوشهر از شناسایی و انهدام باند سوخت قاچاق و کشف بیش از ۲۴ میلیون لیتر گازوئیل قاچاق به ارزش یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال خبر داد.
احتمال سریالی بودن جرم سازمان‌یافته قاچاق سوخت ۱۲۳۰ میلیاردی در بوشهر

ایسنا/بوشهر فرمانده انتظامی استان بوشهر از شناسایی و انهدام باند سوخت قاچاق و کشف بیش از ۲۴ میلیون لیتر گازوئیل قاچاق به ارزش یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال خبر داد.

سردار خلی واعظی بیان کرد: در پی شکایت اداره بنادر و دریانوردی بوشهر در سال ۹۸ با موضوع جعل اسناد دولتی و استفاده از سند مجعول و ارجاع پرونده از طریق مراجع قضائی به پلیس آگاهی استان، این موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

سردار واعظی اظهار کرد: مأموران دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان، با چندین ماه اقدامات پیچیده اطلاعاتی و با انجام یک سری تحقیقات تخصصی و کارشناسی، سرنخ های مهمی از یک باند سازمان یافته قاچاق سوخت به دست آوردند.
وی افزود: با توجه به احتمال سریالی بودن جعل و جرم سازمان یافته، پرونده برای رسیدگی به دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان محول و یک تیم متشکل از کارآگاهان، کارشناسان خبره و ماموران مجرب تشکیل شد و با تحقیقات وسیع و گسترده و بهره گیری از بانک های اطلاعاتی مشخص و محرز گردید که افرادی با جعل پروانه سبز گمرکی با استفاده از سند مجعول اقدام به قاچاق سوخت می کردند.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: این افراد به صورت هدفمند با سوء استفاده از خلاء قانونی، برای شناوری که قبلا هم برای آن پروانه سبز صادر کرده بودند، موفق به اخذ پروانه سبز گمرکی گردیده و با ارائه آن به اداره ثبت شناورهای بنادر و دریانوردی استان موفق به اخذ گواهی ثبت مجدد برای شناور شدند.

سردار واعظی با بیان اینکه مرتکبان با ارائه اسناد مجعول به شرکت ملی پخش فراورده های نفتی نسبت به اخذ سوخت مازاد اقدام و به صورت سازمان یافته قاچاق می کردند، گفت: پس از هماهنگی با مرجع قضائی و همکاری و تعامل اداره بنادر و دریانوردی، اداره قضایی گمرکات و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان بوشهر و استعلام صورت گرفته از گمرکات شهرستان های “گناوه”، “دیلم” و “دیر” محرز شد ۹۸ پروانه سبز گمرکی شناور مورد جعل و دستکاری قرار گرفته است و هیچ کدام از شناورها وجود خارجی و فیزیکی ندارند.

این مقام ارشد انتظامی عنوان کرد: با هماهنگی مقام قضائی ۷۳ نفر از مالکان گواهی ثبت‌ها احضار و از آنان در خصوص معرفی شناور خود تحقیق شد؛ اکثر آنان قادر به معرفی شناور برای کارشناسی نبوده و تعدادی هم که شناوری را معرفی می‌کردند با حضور کارشناسان اداره بندر و ماموران پلیس آگاهی بررسی شد و مشخص شد اصالت هیچ کدام از شناورهایی که معرفی می کردند تایید نشده است.

سردار واعظی گفت: اعضای این باند ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر گازوئیل به ارزش تقریبی یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال، از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تحویل گرفته و به صورت هدفمند اقدام به قاچاق آن در سال های گذشته کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان بوشهر تاکید کرد: این موضوع به شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی بوشهر اعلام و آن سازمان به عنوان دستگاه شاکی، شکایت خود را علیه اعضای این باند، به اتهام استفاده از سند مجعول و قاچاق سوخت در مرجع قضائی مطرح کرد.

سردار خلیل واعظی گفت: در این رابطه تعدادی از متهمان اصلی این پرونده دستگیر و سایر متهمان شناسایی و به مقام قضائی معرفی شده‌اند.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments