صندوق مالی یکم / قیمت سهام صندوق واسطه گری مالی یکم / سهام ETF

بورس و سهام ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

صندوق مالی یکم / قیمت سهام صندوق واسطه گری مالی یکم / سهام ETF

صندوق مالی یکم, سهام صندوق واسطه گری مالی یکم, ارزش سهام صندوق مالی یکم, قیمت سهام صندوق مالی یکم, جدیدترین بانک ‌ها برای عرضه در صندوق‌های ETF

صندوق مالی یکم / سهام صندوق واسطه گری مالی یکم

صندوق مالی یکم, سهام صندوق واسطه گری مالی یکم, ارزش سهام صندوق مالی یکم, قیمت سهام صندوق مالی یکم

اتمام مهلت پذیره نویسی صندوق دارا یکم / عرضه دو صندوق دیگر در تیر و مرداد

۱۳۹۹/۳/۲

درحالی که مهلت ثبت نام در صندوق دارا یکم ساعت ۲۴ پنج شنبه به اتمام رسید معاون وزیر اقتصاد گفت: دو صندوق دیگر را در تیر و مرداد عرضه می‌کنیم و مردم می‌توانند آن‌ها را پذیره نویسی کنند./ تسنیم


ثبت نام ۲.۵ میلیون نفر در پذیره‌نویسی صندوق واسطه‌گری یکم

۱۳۹۹/۲/۳۱

معمار نژاد، معاون امور بانکی وزیر اقتصاد در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰:

تا ساعتی پیش ۲.۵ میلیون نفر در پذیره نویسی صندوق واسطه گری یکم ثبت نام کرده اند.

مهلت پذیره نویسی تا فردا در شعب بانک تا ساعت ۱۲ و غیر حضوری تا ساعت ۲۴ تمدید شد.

هر یک سهم از این صندوق ۱۰ هزار تومان است و افراد از ۱۰ هزار تومان تا سقف ۲ میلیون تومان می توانند خرید کنند.

ریسک پایین، قابلیت بازارگردانی، قیمت مناسب با توجه به تخفیف ویژه دولت از شرایط خاص این سهام است.

قابلیت نقدشوندگی این سهام را از دو ماه به یک ماه پس از پایان پذیره نویسی کاهش داده ایم و از اول تیرماه قابلیت فروش این سهام در بورس وجود دارد.

هر واحد ۱۰ هزار تومانی بر اساس قیمت امروز حدود ۱۷ هزار تومان ارزش داشت.


جزئیات فروش سهام بانک‌های دولتی در بورس

۱۳۹۹/۲/۳۱

معاون وزیر اقتصاد: به دلیل استقبال مردم، مهلت پذیره نویسی صندوق واسطه گری «مالی یکم» تمدید شد.


نظر مثبت کارشناسان در رابطه با خرید صندوق واسطه‌گری مالی یکم

۱۳۹۹/۲/۳۱

حسین سلاح‌ورزی؛ نائب رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاوزری ایران:

به دلیل آنکه این صندوق از سهام بنیادی با ارزش و سود‌آور تشکیل شده است و قابلیت نقد شوندگی بسیار خوب و ریسک پایین‌تری دارد، به عموم مردم توصیه می‌شود که از این فرصت استفاده کنند.

علی آقامحمدی؛عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

با توجه به سهام‌هایی که اخیرا دولت برای فروش عرضه کرده است و امروز آخرین فرصت خرید آن می‌باشد و در بازار بورس دارای بازدهی قابل قبولی است. درنتیجه می‌تواند سرمایه‌گذاری مطلوبی برای خانواده‌های ایرانی که نسبت به خرید آن اقدام و از سود آن نیز برخوردار شوند باشد.
هاشم آردم؛ کارشناس بازار سرمایه:

با توجه به اینکه این واحد ها می توانند در آینده بین ۵۰ تا ۶۰ درصد سود داشته باشند گزینه‌ی مناسبی برای سرمایه گذاری مردم است.
بهنام بهزادفر؛ کارشناس بازار سرمایه:

با توجه به تخفیف سی‌درصدی دولت برای فروش باقیمانده سهام خود از طریق صندوق واسطه‌گری مالی یکم، خرید این صندوق به افرادی که تمایل به سرمایه گذاری دارند توصیه می گردد.


مهلت پذیره نویسی در صندوق مالی یکم تمدید شد

۱۳۹۹/۲/۳۱

معمار نژاد معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی:

قرار بر این نبود که تمدید برای پذیره نویسی انجام شود اما به دلیل استقبال شدید مردم تصمیم بر آن شد تا تمدید کنیم.

برخی از سامانه بانک ها توانایی این حجم از حضور را نداشتند با موافقت وزیر اقتصاد پذیره نویسی یک روز تمدید شد.

همچنین بخوانید:  سهم دولت الکترونیک در تعیین تکلیف سهام عدالت

ارزش ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی سهام ETF به ازای هر نفر

۱۳۹۹/۲/۳۰

رشد قیمت سهام صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF واسطه‌گری یکم در حالی به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید که این سهام در بازار تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت همچنان با قیمت ۲ میلیون تومان به فروش می رسد

تا این لحظه به هر کدملی که ۲میلیون تومان سهام خریداری کرده است، مبلغی حدود یک‌میلیون و ششصدهزار تومان سود تعلق گرفته است

فردا ۳۱ اردیبهشت آخرین فرصت خرید سهام عرضه شده است

مردم می‌توانند از طریق کارگزاران بازار سرمایه و یا از طریق ۱۴ بانک منتخب، حضوری یا غیر حضوری نام نویسی کنند
بر اساس اخبار رسیده، به منظور افزایش نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری ETF زمان فروش واحدهای این صندوق از دوماه به یک ماه (به نصف) کاهش خواهد یافت


معاون وزیر اقتصاد عقب‌نشینی دولت را در فروش سهام صندوق مالی یکم تکذیب کرد

۱۳۹۹/۲/۳۰


معاون وزیر اقتصاد : کسانی که در صندوق مالی یکم سرمایه گذاری کنند ۷ هزار تومان در هر سهم همین امروز ،سود می کنند

۱۳۹۹/۲/۳۰


صندوق واسطه گری مالی یکم چیست؟

۱۳۹۹/۲/۱۷

طبق گفته آقای صالح رئیس خصوصی‌سازی درباره فروش سهام دولتی عموماً در بازار سرمایه، برای فروش سهام یک شرکت روش‌های متفاوتی وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال ممکن است دولت، بلوک مدیریتی یک شرکت را به فروش برساند که این امر هم شرایط مختلفی دارد. در همین راستا و طرح جدید وزارت اقتصاد به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقی‌مانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی امین را تحت عنوان صندوق واسطه‌گری مالی یکم واگذار خواهد کرد. برای اطلاع از جزئیات این طرح در این مقاله با ما همراه باشید.

پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌ گذاری واسطه‌ گری مالی یکم

فرآیندی که در بالا به آن اشاره شد، از طریق پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) “واسطه‌گری مالی یکم” انجام می‌شود. این امر فرصتی بی‌نظیر برای ورود حداکثری جامعه به کانال سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبر خواهد بود که دولت جمهوری اسلامی ایران باهدف مردمی کردن اقتصاد کشور و امکان دسترسی حداکثری مردم به بازار سرمایه و کسب سود از این بازار، قصد انجام آن را دارد. هدف از تشکیل این صندوق، نگهداری اوراق بهاداری است که در قالب یک سبد مشخص از سهام تعیین‌شده در امید نامه، به این صندوق منتقل می‌شود.

بررسی مشخصات صندوق

نام صندوق: صندوق واسطه گری مالی یکم
نماد صندوق: دارا یکم
نوع صندوق: صندوق سرمایه‌گذاری در سهام با مدیریت غیرفعال (بعد از گذشت یک سال از فعالیت صندوق، بنا به درخواست اکثریت دارندگان دارای حق رأی در مجمع صندوق، درخواست تغییر نوع صندوق به سایر انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری پس از ارائه تأییدیه به هیئت واگذاری به سازمان، قابل انجام خواهد بود.)

موضوع و حدود فعالیت صندوق

موضوع فعالیت صندوق، مدیریت و نگهداری دارایی‌های اوراق بهادار صندوق و دریافت سودهای تقسیمی سهام موجود در سبد دارایی‌های صندوق در طول فعالیت آن خواهد بود. منابع حاصل از پذیره‌نویسی در سهام هم به شرح جدول زیر است:

منابع حاصل از پذیره‌ نویسی در سهام

منابع حاصل از پذیره‌ نویسی در سهام

سایر دارایی‌های مجاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق:

۱. اوراق مشارکت، اوراق صکوک و اوراق بهادار رهنی و سایر اوراق بهاداری که تمامی شرایط زیر را داشته باشند:

همچنین بخوانید:  تاکید روحانی بر زمان‌بندی شفاف عرضه اوراق مالی برای جذب مشارکت فعالان اقتصادی

الف: مجوز انتشار آن‌ها از سوی دولت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی یا سازمان بورس و اوراق بهادار صادرشده باشد.
ب: سود حداقلی برای آن‌ها تضمین و مشخص‌شده باشد.
ج: در یکی از بورس‌ها قابل معامله باشد.

۲. گواهی‌های سپرده منتشره توسط بانک‌ها یا مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

۳. هر نوع سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

۴. واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در جهت انجام عملیات بازار گردانی.

بررسی نکات مهم پیرامون فعالیت صندوق

۱. صندوق نام‌برده فقط می‌تواند در دارایی‌های ریالی داخل کشور سرمایه‌گذاری نماید و سرمایه‌گذاری خارجی به هر نوع و شکل غیرمجاز خواهد بود.

۲. وجوه نقد و سودهای تقسیمی مصوب و دریافت شده سهام موجود در صندوق، بر اساس تصمیم مدیر صندوق، صرف شرکت در افزایش سرمایه شرکت‌های موجود در سبد صندوق به‌منظور حفظ درصد مالکیت در شرکت‌های سرمایه پذیر، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده‌های بانکی و یا پرداخت سود به سرمایه‌گذاران در صورت تصویب مجمع می‌شود.

۳. مدت فعالیت صندوق نامحدود خواهد بود.

شرایط لازم برای خرید اوراق و پذیره‌نویسی در صندوق

در نظر داشته باشید به‌منظور خرید واحدهای ETF می توانید به دو روش اقدام کنید. در روش اول باید کد معاملاتی یا کد بورسی فعال داشته باشید و از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری خود نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام کنید. در روش دوم، چنانچه کد معاملاتی (کد بورسی) نداشته باشید می توانید از طریق شعب بانک های منتخب اقدام نمایید. لازم به ذکر است حداکثر تعداد واحدهای قابل خریداری توسط هر شخص برابر با ۲۰۰ واحد معادل ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال است.

مدت پذیره‌نویسی اولیه از روز یکشنبه مورخ ۱۴/۰۲/۱۳۹۹ آغاز و تا روز چهارشنبه مورخ ۳۱/۰۲/۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت و روش پذیره‌نویسی در آن به قیمت ثابت بر مبنای ارزش اسمی هر واحد صندوق خواهد بود. شرایط پذیره‌نویسی در صندوق به شرح زیر است:

۱. پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق مخصوص افراد حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی قادر به شرکت در پذیره‌نویسی نیستند و همچنین استفاده از حساب آن‌ها برای پرداخت وجوه، امکان‌پذیر نیست.

۲. ساعت ورود سفارش‌ها در سامانه معاملاتی از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۶:۰۰ هرروز تعیین‌شده است. در نظر داشته باشید که در انتهای هرروز سفارش‌های خرید واردشده جمع‌آوری‌شده و تمام سفارش‌های باز از سامانه معاملاتی حذف خواهند شد. در همین راستا متقاضیان در هرروز بعد از پایان زمان سفارش گیری نمی‌توانند درخواست خرید خود را ویرایش یا حذف نمایند. نوع سفارش هم از نوع سفارش معتبر تا تاریخ پایان پذیره‌نویسی صندوق خواهد بود.

۳. شرکت‌های کارگزاری و ارائه‌دهنده خدمات برخط، موظف هستند که نسبت به تأمین وجوه موردنیاز جهت انجام پذیره‌نویسی تا مشخص شدن سهمیه تعداد واحد برای هر فرد و تخصیص آن، اطمینان حاصل نمایند.

۴. بعد از اتمام مهلت پذیره‌نویسی، حداکثر طی ۵ روز کاری، درخواست‌های ثبت‌شده، تجمیع شده و پس از پالایش اطلاعات، به هر کد ملی حداکثر به میزان ۲۰۰ واحد سرمایه‌گذاری اختصاص خواهد یافت. درصورتی‌که مجموع ارزش ریالی درخواست‌های خرید بیش از ارزش سهام مدنظر جهت انتقال به صندوق باشد، واحدهای صندوق به روش تسهیم‌به‌نسبت به متقاضیان تخصیص می‌یابد.

همچنین بخوانید:  بورس / آخرین اخبار: شاخص بورس و پیش بینی / فرابورس / وضعیت بورس امروز

۵. درصورتی‌که طبق مقررات به هر دلیل برای پذیره نویسان، واحد سرمایه‌گذاری صادر نشود و یا کمتر از میزان واریزشده صادر شود، مدیر موظف است مابه‌التفاوت وجوه واریزشده را حداکثر ظرف ۵ روز کاری بعد از پایان دوره پذیره‌نویسی بازگرداند. در نظر داشته باشید که اگر نوع درخواست متقاضی از طریق پذیره‌نویسی در شبکه بانکی باشد، مبلغ به‌حساب شخص و در صورت ثبت درخواست در سامانه معاملاتی بورس، به‌حساب شخص صاحب کد معاملاتی واریز خواهد شد.

۶. به‌منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، متقاضیان جز موارد الزامی از مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها و کارگزاری‌ها جدا پرهیز نموده و پذیره‌نویسی را از طریق مراجعه غیرحضوری به سامانه‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری بانک‌ها انجام دهند.

۷. بعد از اتمام فرآیند پذیره‌نویسی و اخذ مجوز فعالیت توسط صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با در نظر گرفتن ۲۰ درصد تخفیف نسبت به میانگین قیمت ۳۰ روزه نماد مربوطه به‌شرط آن‌که قیمت پس از اعمال تخفیف از ۷۰ درصد قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره‌نویسی کمتر نباشد، طی معاملات خارج از جلسه رسمی، به صندوق منتقل می‌شود و این انتقال از هرگونه کارمزد معاف خواهد بود.

بررسی شبکه‌های پذیره‌نویسی صندوق

پذیره‌نویسی برای اشخاص دارای کد بورسی از طریق کارگزاری‌های بورس که فهرست آن‌ها در سامانه کدال درج‌شده است و سامانه‌های آنلاین معاملاتی کارگزاری‌ها و نیز درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب انجام می‌شود. استفاده از بسترهای معاملاتی شرکت‌های کارگزاری مستلزم وجود کد بورسی فعال در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برای متقاضیان است. در ادامه در نظر داشته باشید که پذیره‌نویسی برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق مراجعه به درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب و با ورود حداقل اطلاعات موردنیاز صورت می‌پذیرد. پس داشتن کد بورسی به‌منظور فرآیند پذیره‌نویسی الزامی نیست. متقاضیان برای انجام معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری تحت تملک خود، باید در فرصت مناسب نسبت به اخذ کد بورسی اقدام نمایند. در ضمن بانک‌های منتخب شامل شعب بانک‌های: مسکن، سپه، صادرات، ملت، تجارت، ملی، کشاورزی و رفاه کارگران و شعب قرض‌الحسنه مهر ایران است.

سخن آخر

به‌عنوان نکته نهایی در نظر داشته باشید که کارمزد پذیره‌نویسی مطابق با مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری قابل معامله، حداقل ۲ ماه پس از اتمام پذیره‌نویسی و ثبت صندوق، در بازار بورس اوراق بهادار تهران آغاز می‌گردد. دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند با مراجعه به کارگزاران عضو بورس اقدام به خریدوفروش این واحدها نمایند. طبق قوانین مصوب نیز بابت نقل‌وانتقال واحدهای سرمایه‌گذاری و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آن‌ها مالیاتی مطالبه نخواهد شد؛ و درنهایت کارمزد معاملات آن مطابق با مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود.

منبع: باشگاه


جدیدترین بانک ‌ها برای عرضه در صندوق‌های ETF

۱۳۹۹/۲/۱۶

وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه‌ای برای فراخوان واگذاری واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) (واسطه گری مالی یکم)، بانک‌های پارسیان و پاسارگاد را به فهرست بانک‌های منتخب جهت پذیره‌نویسی افزوده است.


آغاز واگذاری ۵ شرکت دولتی به ارزش ۱۶ و نیم هزار میلیارد از شنبه

۱۳۹۹/۲/۶

وزیر اقتصاد:

دولت،سهام باقی مانده ۵ شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین را در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری واسطه مالی یکم،عرضه خواهد کرد./مهر

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments