حذف صفر از پول / آخرین اخبار: لایحه حذف ۴ صفر به مجلس بازگردد

اقتصادی 🔥 ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ یک دیدگاه

حذف صفر از پول : آخرین اخبار / پیامد، فواید و اثرات / تصویب حذف ۴ صفر پول ملی / روحانی: صفر‌ها را حذف کردیم که مردم راحت باشند / لایحه حذف ۴ صفر به مجلس بازگردد

حذف صفر از پول کشور : در این مطلب از وبسایت نایریکا در بخش اخبار اقتصادی به آخرین اخبار مربوط به حذف چهار صفر از پول ملی کشور, حذف ۴ صفر از پول ملی ایران, اثرات، فواید و پیامدهای حذف ۴ صفر, حذف چهار صفر از پول ملی ایران یعنی چه, حذف چهار صفر از پول ملی کلید خورد, لایحه حذف ۴ صفر به مجلس بازگردد می پردازیم.

این مطلب با جدیدترین اخبار به روز می شود.

با ما همراه باشید.

حذف 4 صفر از پول ملی, حذف 4 صفر از پول, حذف 4 صفر, حذف 4 صفر از پول ایران, حذف 4 صفر پول ملی, اثرات حذف 4 صفر, پیامدهای حذف 4 صفر, فواید حذف 4 صفر از پول, حذف چهار صفر, حذف چهار صفر از پول ایران, حذف چهار صفر از پول ملی, حذف چهار صفر از پول ملی ایران, حذف چهار صفر یعنی چه, حذف چهار صفر از پول ملی کلید خورد, حذف چهار صفر از پول ملی یعنی چه,

حذف ۴ صفر از پول ملی, حذف ۴ صفر از پول, حذف ۴ صفر, حذف ۴ صفر از پول ایران, حذف ۴ صفر پول ملی, اثرات حذف ۴ صفر, پیامدهای حذف ۴ صفر, فواید حذف ۴ صفر از پول, حذف چهار صفر, حذف چهار صفر از پول ایران, حذف چهار صفر از پول ملی, حذف چهار صفر از پول ملی ایران, حذف چهار صفر یعنی چه, حذف چهار صفر از پول ملی کلید خورد, حذف چهار صفر از پول ملی یعنی چه

نامه منتخبان تهران به شورای نگهبان / لایحه حذف ۴ صفر به مجلس بازگردد

۱۳۹۹/۲/۳۱

جمعی از منتخبین مجلس یازدهم طی نامه‌ای به شورای نگهبان با برشمردن ابهامات و ایرادات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی خواستار عودت فوری این لایحه به مجلس شدند تا با دقت و وسواس بیشتری نسبت به رفع ابهام و تصویب آن اقدام شود.


روحانی: صفر‌ها را حذف کردیم که مردم راحت باشند

۱۳۹۹/۲/۱۷

روحانی درباره تغییر واحد پول ملی کشور گفت: واحد پول ملی ما در نوشتار ریال و در گفتار تومان بود. بسیاری از اشتباهات بانکی هم به خاطر همین مسئله ریال و تومان بود. واحد رسمی پول ملی ما ریال است اما اصلا در زندگی مردم حضور ندارد. من مصر بودم واحد پول ملی تغییر کند تا مردم راحت شوند.

رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت:

خودم مصر بودم که لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی در مجلس تصویب شود، می‌خواستم مردم در زندگی راحت باشند و در ذهنشان ۱۰ جور حساب نکنند.

ما محاسبات را تسهیل کردیم، رقم را هم کوچک کردیم، تعداد زیادی از کشور‌های دنیا این کار را کردند، برخی اسم واحد پول ملی را عوض کرده و صفر را حذف نکردند.

فکر نمیکنم از نظر رشد اقتصادی و تورم خیلی تاثیری داشته باشد، بیشتر سهولت حسابرسی و زیبا شدن پول ملی است.


هر آنچه که باید راجع‌ به حذف صفرها از پول ملی بدانیم

۱۳۹۹/۲/۱۶

حذف صفرها از پول ملی

حذف صفرها از پول ملی


کلیات لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی تصویب شد

۱۳۹۹/۲/۱۵

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لایحه حذف چهار صفر از پول ملی موافقت کردند.

کلیات لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی تصویب شدبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی قرار داشت.

در جریان بررسی کلیات این لایحه سه نماینده به عنوان موافق و سه نماینده به عنوان مخالف صحبت کردند و نهایتا پس از اظهار رئیس کل بانک مرکزی و اعلام نظر کمیسیون اقتصادی به عنوان موافق تصویب کلیات، مجلس شورای اسلامی با کلیات این لایحه موافقت کرد.

این لایحه مشتمل بر یک ماده و پنج تبصره است و نمایندگان وارد بررسی جزئیات آن شدند.


همتی: سکه ۵ تومانی جایگزین اسکناس ۵ هزار تومانی می‌شود

۱۳۹۹/۲/۱۵

رئیس کل بانک مرکزی:

۸ میلیارد اسکناس در کشور وجود دارد که ۵ میلیارد آن زیر ۲ هزار تومان است.

باید برای تعویض سالی یک میلیارد اسکناس فرسوده ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه کنیم.

سکه‌های دو تومانی به جای اسکناس دو هزار تومانی به مرور زمان وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد و سکه ۵ تومانی هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد.

از دو تا ۵ سال صفرهای پول کشورمان حذف خواهد شد و مطمئنیم هیچ تاثیری در تورم ندارد.


حذف چهار صفر از پول ملی برای ساده کردن روابط مالی لازم است

۱۳۹۹/۲/۱۵

ربیعی، سخنگوی دولت در توئیتی با اشاره به بررسی لایحه اصلاح چهار صفر از پول ملی در مجلس نوشت: حذف چهارصفر یک کار لازم برای ساده کردن روابط مالی است.

همچنین بخوانید:  بررسی اولویت‌های اقتصادی کشور، دستور کار صحن علنی مجلس خواهد بود

به گزارش بازار، علی ربیعی سخنگوی دولت در توئیتی از بررسی لایحه اصلاح چهار صفر از پول ملی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی خبر داد و نوشت: «فردا در مجلس، برای اصلاح چهارصفر از پول ملی بحث می‌شود. مردم به تومان صحبت و مراکز رسمی به ریال ثبت می کنند. حتی تومان می‌نویسیم و تومن می‌گوییم. »

وی افزود: «حذف چهارصفر یک کار لازم برای ساده کردن روابط مالی است. »


حذف صفر در کوتاه مدت پول ملی را تقویت می‌کند

۱۳۹۹/۲/۱۵

نماینده مردم گلپایگان با بیان اینکه ۱۹ کشور دنیا تجربه حذف صفر از پول خود را دارند، گفت: این کار در کوتاه مدت برای کشورمان مفید بوده و باعث تقویت واحد پولی‌مان می‌شود ضمن اینکه در سطح کلان هم منجر به تسهیل معاملات خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه (۱۵ اردیبهشت۹۹) ‌در جلسه علنی مجس و در موافقت با کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی و حذف صفر از واحد پول کشورمان اظهار داشت: هزینه چاپ اسکناس بالا رفته و یکی از دلایل موافقتم با این لایحه جلوگیری از این کار است.

وی گفت:‌ در معاملات خارجی ما باید حجم زیادی پول مصرف کنیم این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته چنین چیزی منسوخ است.

نماینده مردم گلپایگان تصریح کرد: دولت‌ها برای حل مسائل اقتصادی دست به اصلاحات پولی می‌زنند. این در حالی است که مجلس دهم باید در زمینه اصلاح بانکداری اسلامی که دغدغه مقام معظم رهبری و مراجع تقلید است این کار را انجام می‌داد هر چند که این کار از مجلس هشتم آغاز شده بود.

بختیارگفت:‌ ۱۹ کشور دنیا اقدام به حذف صفر از پول خود کردند و حتی ۱۰ کشور دو بار این کار را انجام داده‌اند. این در حالی است که آرژانتین تاکنون ۴ بار صفرهای پول خود را حذف کرده و روسیه، ‌اوکراین، بلژیک و لهستان سه بار این کار را انجام داده‌اند، ترکیه و کره هم یک بار صفر را از پول خود حذف کردند.

وی افزود: ‌وقتی کشورهای دنیا با تورم مواجه می‌شوند و نوسانات اقتصادی در کشورها ایجاد می‌شود حذف صفر می‌تواند به وضعیت اقتصادی آنها کمک کند.

نماینده مردم گلپایگان گفت: تبدیل ریال به تومان باعث تقویت پول ملی کشورما خواهد شد ضمن اینکه حذف صفر باعث سهولت در معاملات خواهد شد.

بختیار گفت: به اعتقاد اکثر کارشناسان حذف صفر در کوتاه مدت مفید است ضمن اینکه در سطح کلان هم منجر به تسهیل معاملات شده و فواید زیادی خواهد داشت.


تصویب حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

۱۳۹۸/۱۱/۳۰

لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور برای حذف چهار صفر از واحد پول ملی درکمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده که با تصویب نهایی در صحن مجلس، بانک مرکزی موظف است در مدت دو سال مقدمات اجرای این قانون را فراهم سازد.


بررسی حذف ۴ صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

۱۳۹۸/۸/۲۱

حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

کلیات لایحه حذف ۴ صفر مورد بررسی قرار گرفت و از آنجایی که این لایحه مخالفان و موافقان جدی دارد، ادامه بررسی آن به جلسه آینده موکول شد./مهر


حجم اسکناس های در گردش کشور

۱۳۹۸/۷/۹

رئیس کل بانک مرکزی :

با حذف ۴ صفر حجم اسکناس های در گردش کشور کاهش می یابد

سالی نزدیک به یک میلیارد اسکناس امحا می‌شود نزدیک به ۹ میلیارد اسکناس در جریان است

اگر چهار صفر از پول ملی حذف شود تعداد اسکناس‌ها به ۲.۲ میلیارد می‌رسد./ایرنا


همتی: بازگرداندن تعادل به مجموعه پولی کشور ۴ سال زمان می‌برد

۱۳۹۸/۷/۷

رئیس بانک مرکزی: اگر بخواهیم تعادل را به مجموعه پولی کشور برگردانیم، زمان ۴ ساله لازم داریم تا کار را به نتیجه برسانیم و هزینه‌های آن نیز در میان مدت کاهش پیدا می کند.

هیچ پولی در دنیا جز در یکی دو کشور که مشکل جدی پولی دارد، پشت ممیز رقم اسکناس‌ها، ۵ تا ۸ صفر وجود ندارد.

در حال حاضر ۹ میلیارد اسکناس در کشور وجود دارد که با حذف چهار صفر به۲.۲ میلیارد اسکناس می‌رسد و مسکوکات هم دوباره وارد چرخه اقتصاد کشور می‌شوند.

همچنین بخوانید:  فیروزی: مجلس به موضوع افزایش قیمت ارز و کالاها ورود می‌کند

اکنون فرصت خوبی است که برای این کار اقدام کنیم زیرا صفرها ارزش خود را از دست داده‌اند و باید اعتبار ظاهر پول را حفظ کنیم.


رئیس کل بانک مرکزی: حذف ۴ صفر از پول ملی باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود

۱۳۹۸/۷/۷

همتی: حذف چهار صفر از پول ملی باعث کاهش هزینه‌ها و حجم اسکناس و وارد شدن مسکوکات به چرخه اقتصادی می‌شود

این لایحه کمکی به فرآیند مبادلات مالی مردم می‌کند


یک فوریت حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید

۱۳۹۸/۷/۷

نمایندگان مجلس با ۱۲۴ رای موافق، ۷۶ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه با یک فوریت لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) موافقت کردند.

در صورت تصویب جزئیات لایحه پس از پایان دوره گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.


احتمالا مجلس به لایحه حذف چهار صفر از پول ملی رأی نمی‌دهد

۱۳۹۸/۶/۲

حسینی شاهرودی: احتمالا مجلس به لایحه حذف چهار صفر از پول ملی رأی نمی‌دهد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد و از نظر ما اولویت نیست، گفت: این پیش بینی وجود دارد که مجلس به لایحه دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی رای ندهد.


حذف چهار صفر از پول ملی زندگی مردم را آسان‌تر می‌کند

۱۳۹۸/۵/۳۱

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره حذف چهار صفر از پول ملی، گفت: اگر از این طرح که به منظور آماده کردن فضای جامعه با محاسبات تومان بوده انتظار داشته باشیم که شاخص‌های اقتصادی را متحول کند با برنامه‌های دیگری این امر انجام می‌شود، قطعا با عنایت به اینکه مبانی محاسباتی مردم عمدتا براساس تومان است، با این کار زندگی مردم آسانتر خواهد شد


دستور تغییر ریال به تومان

۱۳۹۸/۵/۳۰

رئیس جمهور لایحه «حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی» را برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد./فارس


پارسه واحد پول خرد می‌شود

۱۳۹۸/۵/۳۰

براساس لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی که امروز از سوی رئیس جمهور به مجلس ارسال شده است، واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر ۱۰۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد پارسه است.


حذف ۴ صفر با تورم ۴۰ درصدی فعلی جایز نیست

۱۳۹۸/۵/۲۶

موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

حذف ۴ صفر با تورم ۴۰ درصدی فعلی جایز نیست / این طرح درد مردم را مضاعف می‌کند

اکنون و در این موقعیت این ۴ صفر دردی را از مردم و کشور دوا نمی‌کند و حتی موجب اضافه شدن درد مردم هم می‌شود، چراکه تورمی را به همراه دارد و در حال حاضر که تورم نزدیک به ۴۰ درصد است اضافه کردن تورمی دیگر ظلم بزرگی به مردم و کشور است.

حذف صفر برای مردم هم قابل قبول نیست و طبق نظرسنجی که از مردم شد بیش از ۷۷ درصد مردم مخالف حذف ۴ صفر هستند./تسنیم


«تورم» مقابل حذف صفر پول می‌ایستد؟

۱۳۹۸/۵/۲۵

کارشناسان اقتصادی معتقدند با وجود تورم دو رقمی و بالای ۳۰ و ۴۰ درصد، سیاست حذف ۴ صفر از پول ملی جواب نمی دهد؛ چراکه با افزایش تورم، هر چند سال یک بار نیاز به حذف صفر از پول خواهیم بود.

منبع: خبرآنلاین


«کریمی» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

۱۳۹۸/۵/۲۲

حذف صفر تاثیری در شاخص‌های کلان اقتصادی و عملکردهای کلی ندارد.

حذف صفر بیشتر آثار روانی و حسابداری در بخش‌های دولت و مردم دارد.


ریال پول خرد ایران می‌شود

۱۳۹۸/۵/۱۳

در صورت تصویب لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در مجلس، هر ۱۰۰۰ تومان فعلی معادل یک تومان خواهد شد و ریال تبدیل به پول خرد می‌شود؛

با این تفاوت که در نظام جدید پولی کشور، هر ۱۰۰ ریال معادل یک تومان خواهد بود/ایسنا


پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

۱۳۹۸/۵/۱۲

ساده سازی مراودات بورس و شبکه بانکی با حذف ۴ صفر از پول ملی

با حذف ۴ صفر از پول ملی نحوه محاسبه و مراودات بورس و شبکه بانکی ساده سازی می شود.

همچنین بخوانید:  قیمت گوشی : بازار در انتظار کاهش قیمت گوشی

با حذف ۴ صفر ساده سازی عددها صورت می گیرد و تقریبا محاسبه عددها آسان تر می شود، براین اساس مجلس با حذف ۴ صفر موافق بوده و در طرح بانکداری به آن توجه کرده است.

با حذف ۴ صفر از پول ملی مراودات بورس و شبکه بانکی کشور ساده سازی می شود و این اقدام برای کشور مفید خواهد بود.

حذف ۴ صفر که در هیئت دولت به تصویب رسیده باید به مجلس ارسال و پس از بررسی و تصویب اجرایی شود.

با توجه به کاهش ارزش پول در سال‌های گذشته حتما باید اصلاح اعداد و ارقام در دستور کار قرار بگیرد.


رئیس کل اسبق بانک مرکزی : ریالِ امروز ریالِ قانونی نیست / یک ریال باید معادل یک صدم گرم طلا باشد

ریال، هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ عملی دیگر معنای اولیه خودش را از دست داده است

حذف چهار صفر از پول ملی اقدامی ضروری و الزامی است.


محسن رضایی: حذف ۴ صفر از پول ملی اقدامی ناقص و هزینه‌بر است

از دولت و مجلس می‌خواهم اصلاحات اقتصادی را جدای از هم پیش نبرند.


‏قیمت اجناس بعد از حذف ۴ صفر از پول ملی / ایسنا

۱۳۹۸/۵/۱۰

حذف 4 صفر از پول ملی, حذف 4 صفر از پول, حذف 4 صفر, حذف 4 صفر از پول ایران, حذف 4 صفر پول ملی, اثرات حذف 4 صفر, پیامدهای حذف 4 صفر, فواید حذف 4 صفر از پول, حذف چهار صفر, حذف چهار صفر از پول ایران, حذف چهار صفر از پول ملی, حذف چهار صفر از پول ملی ایران, حذف چهار صفر یعنی چه, حذف چهار صفر از پول ملی کلید خورد, حذف چهار صفر از پول ملی یعنی چه,

‏قیمت اجناس بعد از حذف ۴ صفر از پول ملی


ربیعی: لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی با ۲ فوریت به مجلس می‌رود

۱۳۹۸/۵/۹

سخنگوی دولت:

حذف ۴ صفر را سبب مراعات حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر ارزها می شود و مسکوکات که مدتی است حذف شده‌اند، نیز وارد چرخه می‌شوند و استهلاک کاغذ نیز کاهش می‌یابد.


توضیحات عضو کمیسیون اقتصادی درباره روند حذف چهار صفر از پول ملی

۱۳۹۸/۵/۹

«پورابراهیمی» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

حذف صفر از پول ملی هیچ اثری در اقتصاد و قدرت خرید مردم و تورم ندارد و فقط نحوه محاسبات ما و نحوه نگهداری حساب‌ها و مقایسه عددها و پول ملی با ارزهای خارجی را ساده‌تر می‌کند.

حذف صفر از پول ملی هزینه های زیادی به بودجه وارد می کند چراکه بر این اساس سیستم های حسابداری و اسکناس ها باید تغییر یابد، به همین دلیل حذف یک صفر ارزش نداشته و باید حذف ۴ صفر صورت گیرد.

پس از تصویب طرح بانکداری در مجلس بازه زمانی کوتاه مدتی در نظر گرفته می شود تا انتقال از پول ملی کنونی به پول ملی جدید انجام شود.

این لایحه است و اگر دولت نظری در این خصوص دارد باید لایحه آن را به مجلس ارائه کند تا مجلس آن را بررسی کرده و به تصویب برساند.


واعظی، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری: موضوع حذف صفر از پول ملی، تبدیل ریال به تومان است

حذف 4 صفر از پول ملی, حذف 4 صفر از پول, حذف 4 صفر, حذف 4 صفر از پول ایران, حذف 4 صفر پول ملی, اثرات حذف 4 صفر, پیامدهای حذف 4 صفر, فواید حذف 4 صفر از پول, حذف چهار صفر, حذف چهار صفر از پول ایران, حذف چهار صفر از پول ملی, حذف چهار صفر از پول ملی ایران, حذف چهار صفر یعنی چه, حذف چهار صفر از پول ملی کلید خورد, حذف چهار صفر از پول ملی یعنی چه,

حذف ۴ صفر از پول ملی, حذف ۴ صفر از پول, حذف ۴ صفر, حذف ۴ صفر از پول ایران, حذف ۴ صفر پول ملی, اثرات حذف ۴ صفر, پیامدهای حذف ۴ صفر, فواید حذف ۴ صفر از پول, حذف چهار صفر, حذف چهار صفر از پول ایران, حذف چهار صفر از پول ملی, حذف چهار صفر از پول ملی ایران, حذف چهار صفر یعنی چه, حذف چهار صفر از پول ملی کلید خورد, حذف چهار صفر از پول ملی یعنی چه,


کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت تصویب شد

سخنگوی دولت:

در جلسه امروز هیئت دولت کلیات لایحه حذف سه صفر از پول ملی در دولت تصویب شد

جزئیات این لایحه در جلسات آتی دولت بررسی می‌شود

سعی می‌کنیم لایحه را با دوفوریت به مجلس ارسال کنیم


۴ صفر از پول ملی حذف شد

۱۳۹۸/۵/۸

بر اساس مصوبه امروز هیات دولت ۴ صفر از پول ملی حذف شد.

حذف 4 صفر از پول ملی, حذف 4 صفر از پول, حذف 4 صفر, حذف 4 صفر از پول ایران, حذف 4 صفر پول ملی, اثرات حذف 4 صفر, پیامدهای حذف 4 صفر, فواید حذف 4 صفر از پول, حذف چهار صفر, حذف چهار صفر از پول ایران, حذف چهار صفر از پول ملی, حذف چهار صفر از پول ملی ایران, حذف چهار صفر یعنی چه, حذف چهار صفر از پول ملی کلید خورد, حذف چهار صفر از پول ملی یعنی چه

حذف ۴ صفر از پول ملی, حذف ۴ صفر از پول, حذف ۴ صفر, حذف ۴ صفر از پول ایران, حذف ۴ صفر پول ملی, اثرات حذف ۴ صفر, پیامدهای حذف ۴ صفر, فواید حذف ۴ صفر از پول, حذف چهار صفر, حذف چهار صفر از پول ایران, حذف چهار صفر از پول ملی, حذف چهار صفر از پول ملی ایران, حذف چهار صفر یعنی چه, حذف چهار صفر از پول ملی کلید خورد, حذف چهار صفر از پول ملی یعنی چه


جزئیات پیشنهاد بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از پول ملی

با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است

براساس این طرح که در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است، واحد پولی ملی جدید تحت عنوان “تومان” تعریف می‌شود که هر “تومان” معادل ده هزار (۱۰۰۰۰) ریال فعلی و یکصد (۱۰۰) “ریال جدید” خواهد بود

از سوی بانک مرکزی طول “دوره گذار” از “ریال” به “تومان” ۲۴ ماه پیشنهاد شده است و در این مدت اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی جمع‌آوری و جایگزین می‌شود.

از تاریخ رواج قانونی “تومان” در کلیه قوانین خاص و عام، “تومان” جاگزین “ریال” به عنوان واحد رسمی پول جهموری اسلامی ایران خواهد شد، “تومان” بر مبنای نرخ برابری جاگزین می شود


حذف صفر از پول ملی ایران

آیا می دانستید که تاکنون بیش از ۵۰ کشور جهان بخشی از صفرهای پول های خود را حذف کرده اند؟

برزیل ۱۸ و ترکیه ۶ صفر از پول ملی خود را حذف کرده اند؟


تومان همتای دلار می‌شود!

برای چهارمین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بحث رفرم پولی مطرح شده که این بار گویا جدی‌تر از دفعات قبل بوده و بر اساس آن قرار است چهار صفر از پول ملی حذف شود.

در این صورت ریال به تومان تبدیل می‌شود و هر ۱۰۰ ریال جدید برابر یک تومان خواهد بود؛ تغییری که به نوعی مدل پول ایران را شبیه به دلار خواهد کرد، چون بر این اساس هر تومان همتای یک دلار و هر ریال همتای یک سنت در نظر گرفته می‌شود./ایسنا

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پرطرفدارترین
Inline Feedbacks
View all comments
علی
مرداد ۲۲, ۱۳۹۸ ۸:۲۱ ب.ظ

کار خوبیه کلا ریال واسه عربهاس خیلی وقت پیش باید این کارو انجام می دادن جلو گیری میشه از خیلی اشتباهات بانکی کلا ملت میدونن چن چندن با خودشون..