آیت الله مکارم شیرازی : بیوگرافی / آخرین اخبار / فتوای مکارم شیرازی در خصوص سرمایه‌گذاری در بورس

اجتماعی 🔥 , چهره ها 🔥 ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ بدون دیدگاه

آیت الله مکارم شیرازی : بیوگرافی / آخرین اخبار / درخواست آیت‌الله مکارم‌شیرازی از مردم

آیت الله مکارم شیرازی: در این مطلب از بخش بیوگرافی و چهره ها از وب سایت نایریکا به بیوگرافی مکارم شیرازی و آخرین اخبار مربوط به سلامتی و بیماری آیت الله مکارم شیرازی می پردازیم.

این مطلب با جدیدترین اخبار مربوط به آیت الله مکارم شیرازی به روز می شود.

با ما همراه باشید.

آیت الله مکارم شیرازی, سلامتی مکارم شیرازی, بیماری آیت الله مکارم شیرازی, آخرین اخبار ناصر مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی, سلامتی مکارم شیرازی, بیماری آیت الله مکارم شیرازی, آخرین اخبار ناصر مکارم شیرازی, بیوگرافی مکارم شیرازی


انتقاد آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی از «افزایش لحظه‌به‌لحظه قیمت‌ها» در دیدار وزیر صمت

۱۴۰۱/۶/۱۱

آیت‌الله مکارم شیرازی در این دیدار با اشاره به اقدامات موثر وزارت صمت در کاهش قیمت و افزایش تولید بر جلوگیری از رانت خواری، قاچاق کالا، واسطه‌گری دلال‌ها و افزایش لحظه‌به‌لحظه قیمت‌ها تاکید کرد.
این مرجع تقلید وجود دلال‌ها و واسطه‌های را از مهمترین عوامل افزایش قیمت‌ها دانست و گفت: وزارت صمت باید با ایجاد زیرساخت‌ها ضمن مهار گرانی و تورم دست واسطه‌ها را در بازار قطع و برای از بین بردن فساد و رانت تلاش کند. یکی از مشکلاتی که در حوزه تولید وجود دارد همکاری نکردن بانک‌ها در ارائه تسهیلات است و متاسفانه بانک‌ها توجهی به درخواست‌های تولیدکنندگان ندارند.


ترخیص آیت‌الله مکارم شیرازی از بیمارستان

۱۴۰۰/۲/۷

آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان، با بهبودی کامل امروز مرخص می‌شوند.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان، پس از اتمام دوره درمان در یکی از بیمارستان‌های تهران، بهبودی و سلامتی کامل خود را به دست آورده‌اند

این مرجع تقلید که از ابتدای ماه مبارک رمضان به دلیل ضعف شدید جسمانی در بیمارستان بستری شده بود، به گفته پزشکان، اکنون در وضعیت مساعدی به سر می‌برد و امروز از بیمارستان مرخص و به شهر مقدس قم باز می‌گردد/ باشگاه‌خبرنگاران


فتوای مکارم شیرازی در خصوص سرمایه‌گذاری در بورس

۱۳۹۹/۳/۲۹

در متن این سوال از این مرجع تقلید آمده است، سرمایه‌گذاری در بورس ازنظر شرعی مانعی دارد؟

وی در پاسخ بیان کرده است که بورس هرگاه مربوط به سهام کارخانه‌ها یا مراکز اقتصادی دیگر باشد که وجود خارجی دارند، و مقدار سهم و قیمت آن کاملا روشن باشد، مانعی ندارد.


درخواست آیت‌الله مکارم‌شیرازی از مردم:

۱۳۹۹/۱/۱۶

همه ‌شب نیمه شعبان برای پایان کرونا دست به دعا بردارند/عصرایران


انتقاد شدید آیت‌ الله مکارم شیرازی به طب اسلامی و سودجویی برخی با این عنوان

۱۳۹۹/۱/۴

چیزی به نام طب اسلامی نداریم؛از سویی عده‌ای از این نام “طب اسلامی” برای منافع خود سودجویی کرده و مشکلاتی برای جهان اسلام فراهم کرده‌اند


تکذیب یک شایعه توسط دفتر آیت‌ الله مکارم شیرازی

۱۳۹۸/۱۲/۲۴

دفتر آیت‌ الله العظمی مکارم شیرازی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: استفتائی به نقل از این مرجع تقلید شیعیان در برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها و به تبع آن در فضای مجازی منتشر شده که موضوع آن کشف و تولید داروی بیماری کرونا توسط رژیم اشغالگر قدس و حکم خریداری آن می‌باشد.

به اطلاع می‌رساند این مطلب دروغ محض بوده و هیچگاه سؤال و جوابی در این زمینه مطرح نشده است./مهر


آیت الله مکارم شیرازی از بیمارستان مرخص شد‌

۱۳۹۸/۷/۲۶


عیادت ظریف از آیت‌ الله مکارم شیرازی

۱۳۹۸/۷/۲۵

ظریف با حضور در یکی از بیمارستان‌های تهران از آیت‌الله مکارم شیرازی عیادت و برای این مرجع تقلید آرزوی بهبودی و شفای عاجل کرد

عیادت ظریف از آیت‌ الله مکارم شیرازی

عیادت ظریف از آیت‌ الله مکارم شیرازی


عیادت لاریجانی از آیت الله مکارم شیرازی

۱۳۹۸/۷/۲۵

رئیس مجلس شورای اسلامی، عصر پنجشنبه با حضور در یکی از بیمارستان های تهران از آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی عیادت کرد./خانه ملت

عیادت لاریجانی از آیت الله مکارم شیرازی

عیادت لاریجانی از آیت الله مکارم شیرازی


عیادت رئیس جمهور روحانی از آیت‌ الله العظمی مکارم شیرازی

۱۳۹۸/۷/۲۳

عیادت رئیس جمهور روحانی از آیت‌ الله العظمی مکارم شیرازی

عیادت رئیس جمهور روحانی از آیت‌ الله العظمی مکارم شیرازی


روند درمان آیت الله مکارم شیرازی

۱۳۹۸/۷/۲۲

رئیس دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی:

روند درمان این مرجع تقلید به‌خوبی انجام شده است. تا یکی دو روز آینده از بیمارستان مرخص می‌شود و به قم بازمی‌گردند


رهبر انقلاب صبح امروز (دوشنبه) از حضرت آیت الله مکارم شیرازی در یکی از بیمارستان‌های تهران عیادت کردند

۱۳۹۸/۷/۲۲

عیادت رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای از آیت الله مکارم شیرازی

عیادت رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای از آیت الله مکارم شیرازی


حال عمومی آیت‌ الله مکارم شیرازی مساعد است

۱۳۹۸/۷/۲۲

یکی از اعضای دفتر آیت الله مکارم شیرازی:

در حال حاضر وضعیت آیت الله مکارم شیرازی تثبیت شده و حال عمومی ایشان مساعد است

به احتمال زیاد ایشان طی روزهای آتی از بیمارستان مرخص شوند./فارس


بستری شدن آیت‌ الله مکارم شیرازی در تهران

۱۳۹۸/۷/۲۲

در اطلاعیه دفتر آیت الله مکارم شیرازی آمده است: “حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بنا بر توصیه پزشکان جهت انجام برخی از امور درمانی در یکی از بیمارستان‌های تهران به سر می‌برند.”


تکذیب خبر کسالت آیت الله مکارم شیرازی

۱۳۹۸/۷/۳

فرزند آیت الله مکارم شیرازی: معظم له چند ماه پیش به سبب سرماخوردگی و تب ویروسی، عفونی مجبور به استفاده از چرک خشک کن های قوی شدند که بواسطه آن و همچنین کم اشتهایی که از عوارض این بیماری می باشد به لحاظ جسمانی ضعیف شدند.


زندگی نامه آیت الله مکارم شیرازی

ناصر مکارم شیرازی (زادهٔ ۵ اسفند ۱۳۰۵ در شیراز) از مراجع تقلید شیعه است.

وی روز جمعه ۲۲ شعبان ۱۳۴۵ قمری (۵ اسفند ۱۳۰۵ خورشیدی) در شیراز به دنیا آمد. پدرش علی‌محمد و جدش محمدکریم و جد اعلایش محمدباقر و جد بالاتر محمدصادق بوده‌اند.

پدربزرگش محمّدباقر در «سرای نو» شیراز تاجر بود، لباسی شبیه لباس روحانیّت می‌پوشید و پیوسته در مسجد مولای شیراز به جماعت حاضر می‌شد و محترم و معتمد بود. جدّش محمّد کریم فرزند محمّدباقر که او نیز عمّامه‌ای بر سر داشت و در بازار در اثنای کار، کلاه پوستینی بر سر می‌گذاشت، در سرای گمرک شیراز و سپس در بازار وکیل به تجارت مشغول بود و از مرتبطین و نزدیکان محمدجعفر محلاتی؛ پدر بهاءالدین محلاتی و سید محمد جعفر طاهری به حساب می‌آمد. پدر وی، علی محمد، از تجار معروف شیراز بود. مکارم شیرازی در مورد پدرش می‌گوید:

پدرم علاقه زیادی به آیات قرآن داشت در دورانی که در مدارس ابتدایی تحصیل می‌کردم، گاهی شبها مرا به اتاق خودش فرا می‌خواند و به من می‌گفت: ناصر! کتاب آیات منتخبه و ترجمه آن را برای من بخوان (این کتاب مجموعه آیاتی بود که در زمان رضاخان در مدارس به عنوان تعلیمات دینی تدریس می‌شد) من آیات و ترجمه آن را برای او می‌خواندم و او لذّت می‌برد. وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی خود را در شیراز به پایان رسانید؛ و سپس در سن ۱۴ سالگی مشغول تحصیلات دینی شد.

زندگی علمی

آغاز دروس دینی مکارم در مدرسه آقا باباخان شیراز بود، وی پس از فراگیری علوم صرف، نحو، منطق، بیان و بدیع به رشتهٔ فقه و اصول روی آورد و مجموع دروس مقدماتی و سطح متوسط و عالی را در مدتی نزدیک به ۴ سال به پایان رساند. در همین سال‌ها گروهی از طلاب حوزه علمیه شیراز را نیز درس می‌داد. او در ۱۸ سالگی حاشیه‌ای بر کفایه الاصول آخوند خراسانی نوشت و در همان سال، وارد حوزه علمیه قم شد و نزدیک پنج سال در درس‌های اساتیدی چون سید حسین بروجردی شرکت کرد.

وی در سال ۱۳۶۹ (قمری). وارد حوزهٔ علمیه نجف شد و در سال ۱۳۷۰ (قمری). به ایران بازگشت و در قم به تدریس سطوح عالی و سپس خارج اصول و فقه پرداخت. در سال ۱۳۳۶ شمسی به اتفاق جمعی دیگر، ماهنامهٔ مکتب اسلام را زیر نظر سید محمدکاظم شریعتمداری و دارالتبلیغ اسلامی راه‌اندازی کرد.

در حال حاضر درس خارج وی یکی از پرجمعیت‌ترین و پررونق‌ترین دروس حوزه علمیه قم است و بیش از ۲۰۰۰ نفر از طلاب در درس او شرکت می‌کنند.

او کتاب‌هایی در رشته‌های گوناگون عقاید و معارف اسلامی و مسئلهٔ ولایت، تفسیر، فقه و اصول نوشته‌است. از آثار او تاکنون بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب به چاپ رسیده که برخی از آن‌ها بیش از ۳۰ بار تجدید چاپ شده و برخی به بیش از ۱۰ زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده و در کشورهای گوناگون انتشار یافته‌است.

مهم‌ترین اثر قرآنی وی کتاب تفسیر نمونه (۲۷ جلد به همراه یک جلد تفسیر موضوعی قرآن کریم) است که با همکاری چندین نفر (محسن قرائتی، محمدرضا آشتیانی، سید محسن شجاعی، محمد جعفر امامی، داود الهامی، عبدالرسول حسنی، سید نورالله طباطبایی، محمود عبداللهی محمد محمدی) نوشته شده‌است.

از جمله کتب فقهی او: «انوار الفقاهه»، «القواعد الفقیه» و «انوار الاصول» و «تعلیقات مستدل» و مشروحی بر تمام عروه الوثقی است که مکرر به چاپ رسیده‌است.

رسالهٔ عملیه وی (توضیح المسائل) تاکنون بارها چاپ شده و این رساله به زبان عربی و اردو و ترکی آذربایجانی و انگلیسی نیز ترجمه و منتشر شده‌است.

همچنین رساله، همراه با چند جلد از کتب استفتائات وی، اکنون به‌صورت نرم‌افزاری برای تلفن‌های همراه ارائه می‌شود.

زندگی سیاسی

وی پیش از انقلاب چند بار دستگیر و به زندان افتاد و به سه شهر چابهار، مهاباد و انارک تبعید شد، وی در انارک، به سبب نزدیکی به اصفهان، فعالیت سیاسی زیادی داشت و با مبارزان در ارتباط بود، ساواک چندین مرتبه به خانه موسی ملکی انارکی که ناصر مکارم در آنجا زندگی می‌کرد، حمله کرد.

بعد از انقلاب وی در تدوین قانون اساسی در خبرگان اول نقش مؤثری داشت.

فتواهای مهم

 • ممنوعیت برقراری ارتباط با رسانه‌ها و سایت‌های خارجی.
 • همان‌گونه که امام منصوب از جانب خداست، فقیهان از طرف امام منصوب عام به ولایت‌اند؛ و انتخاب فقیهی از میان فقیهان (بر اساس اولویت و افضلیت) برای ولایت -به‌عنوان تشخیص مصداق- باید به اهل خبره مراجعه کرد؛ ولی برای دفع تهمت استبداد و وسوسه‌های معاندان و برای اعتماد بیشتر مردم به حکومت اسلامی و مساعدت ایشان با آن، می‌توان به جهت حکم ثانویه ولی فقیه را با واسطه رأی مردم انتخاب نمود.
 • جواز ترک حجاب در ضرورت: به فتوای مکارم شیرازی، اگر دختران مسلمان در شرایطی قرار بگیرند که گذراندن دروس عالی جز با عدم رعایت حجاب امکان‌پذیر نباشد، به مقدار ضرورت می‌توانند حجاب اسلامی را رعایت نکنند. این فتوا در پاسخ به پرسشی دربارهٔ وظیفه دانشجویان زن مسلمان در کشورهایی مانند ترکیه صادر شده‌است. انتشار این فتوا در رسانه‌ها، برخی واکنش‌ها را در پی داشت. دفتر مکارم شیرازی، در توضیحی، حجاب زنان در اسلام را از ضروریات دین اسلام دانست، اما در عین حال تأکید کرد که بنابر فتوای مذکور، در موارد ضرورت، اجازه ترک حجاب داده می‌شود.
 • ممنوعیت اخذ جریمه به دلیل دیرکرد در پرداخت وام.
 • خدمات اینترنتی پرسرعت تلفن همراه و تلفن همراه نسل سوم در صورت عدم نظارت بر خلاف موازین شرعی، اخلاقی و انسانی است.
 • برابر بودن دیه ی اهل کتاب (مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و…) با دیهٔ مسلمانان
 • جواز ورق بازی: اگر ورق بازی در عرف عام از حالت قمار خارج شده باشد، بازی بدون برد و باخت مالی آن اشکالی ندارد.
 • فتوای حرمت سیگار: هرگونه استعمال یا خرید و فروش سیگار به خاطر ضررهای آن حرام است.
 • خلق پول بانکی: خلق پول بانک ها کلاهبرداری و حرام هست.
 • ممنوعیت کودک همسری و ازدواج زیر ۱۳ سال: در عصر و زمان ما عملا ثابت شده که این ازدواج ها به مصلحت دخترها و پسرها نیست و دارای مفاسدی است و با توجه به این که غبطه و مصلحت باید رعایت شود این گونه ازدواج ها باطل است و اعتباری ندارد.

اقدامات علمی

تفسیر نمونه او به چند زبان ترجمه شده. این تفسیر و تفسیر موضوعی پیام قرآن باب تازه‌ای در تفسیر قرآن گشود چرا که به زبانی ساده و در عین حال علمی به تحلیل و تفسیر قرآن می‌پردازد.

یکی دیگر از آثار مهم او، مفاتیح نوین است که با زدودن قسمت‌هایی از مفاتیح الجنان که سندیت نداشت به انجام رسید که کوششی برای ذکر احادیث و منابع و مآخذ استفاده شده در مفاتیح‌الجنان است.

ترجمهٔ قرآن وی جزء ترجمه‌های دقیق و در عین حال سلیس و نزدیک به فارسی معاصر است.

کتاب‌شناسی

برخی از تألیفات وی عبارتند از:

 • ۱۱۰ سرمشق از سخنان حضرت علی
 • ۱۵۰ درس زندگی
 • ۱۸۰ پرسش و پاسخ
 • ۵۰ درس اصول عقاید برای جوانان
 • آفریدگار جهان
 • آیات ولایت در قرآن
 • آیین رحمت
 • آئین ما (اصل الشیعه)
 • احکام بانوان (جدید)
 • احکام خانواده در پرتو فقه اسلامی
 • احکام عزاداری
 • اخلاق اسلامی در نهج البلاغه ۲ جلد
 • اخلاق در قرآن ۳ جلد
 • ارتباط با ارواح
 • از تو سؤال می‌کنند
 • استفتائات ۳ جلد
 • اسرار عقب‌ماندگی شرق
 • اسلام در یک نگاه
 • اسلام و آزادی بردگان
 • اسلام و کمک‌های مردمی
 • اعتقاد ما
 • اعتکاف، عبادتی کامل
 • انوار هدایت جلد ۱
 • اهداف قیام حسینی
 • فاجعهٔ تمدن
 • بازاریابی شبکه‌ای یا کلاهبرداری مرموز
 • بررسی طُرُق فرار از ربا
 • برگزیده تفسیر نمونه ۵ جلد
 • پاسخ به پرسش‌های مذهبی
 • پیام امام امیرالمؤمنین ۱۱ جلد
 • پیام قرآن ۱۰ جلد
 • پیدایش مذاهب
 • تعزیر و گستره آن
 • تفسیر نمونه ۲۷ جلد
 • تقیّه، سپری برای مبارزه عمیق‌تر
 • جامعه سالم در پرتو اخلاق
 • جلوه حق
 • چند نکته مهم دربارهٔ رؤیت هلال
 • چهره منافقان در قرآن حدیث غدیر: سند گویای ولایت
 • حکومت جهانی مهدی
 • حیله‌های شرعی و چاره جویی‌های صحیح
 • خدا را چگونه بشناسیم
 • خطوط اساسی اقتصاد اسلامی
 • خمس: پشتوانه استقلال بیت المال
 • دائرهالمعارف فقه مقارن جلد ۱
 • در جستجوی خدا
 • راه غلبه بر نگرانی‌ها و ناامیدی‌ها
 • ربا و بانکداری اسلامی
 • رساله احکام بانوان
 • رساله احکام پزشکی
 • رساله احکام (پسران)
 • رساله احکام (دختران)
 • رساله احکام نوجوانان
 • رساله توضیح المسائل
 • رمی جمرات در گذشته و حال
 • رهبران بزرگ و مسئولیت‌های بزرگ‌تر
 • زندگی در پرتو اخلاق
 • زهرا برترین بانوی جهان
 • سوگندهای پربار قرآن
 • سیگار پدیده مرگبار عصر ما
 • شأن نزول آیات قرآن
 • شیعه پاسخ می‌گوید
 • شیوه همسری در خانواده نمونه
 • عاشورا: ریشه‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها، پیامدها
 • عقیده یک مسلمان
 • فضیلت سوره‌های قرآن
 • فیلسوف نماها
 • قرآن کریم
 • قرآن و آخرین پیامبر
 • قهرمان توحید
 • گفتار معصومین ۲ جلد
 • مثال‌های زیبای قرآن ۲ جلد
 • مدیریّت و فرماندهی در اسلام
 • مشروعیّت سقیفه؟!
 • مشکات هدایت
 • مشکلات جنسی جوانان
 • معاد و جهان پس از مرگ
 • معراج، شقّ القمر، عبادت در قطبین
 • معمای هستی
 • مفاتیح نوین
 • مناسک جامع حج
 • مناسک حج
 • مناسک عمره مفرده
 • مناظرات تاریخی امام رضا
 • وهابیت بر سر دوراهی
 • بحثی دربارهٔ ماتریالیسم و کمونیسم
 • از تبعید تا پیروزی: زندگی‌نامه، مقالات و مصاحبه‌های ناصر مکارم شیرازی

منبع: ویکی پدیا

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments