حرز چیست 🔥 خواص حرز / بهترین حرز

دعا و ذکر 🔥 ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ بدون دیدگاه

حرز 🔥 حرز چیست / خواص حرز / بهترین حرز

حرز : در این مقاله از بخش مذهبی، دعاها و ذکرها در وب سایت نایریکا به حرز, حرز چیست, خواص حرز, بهترین حرز می پردازیم.

با ما همراه باشید.

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینکهای زیر استفاده کنید:

اگر درباره این مقاله اطلاعات مفید یا تجربه ای دارید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

حرز, حرز چیست, خواص حرز, بهترین حرز

حرز, حرز چیست, خواص حرز, بهترین حرز


حرز چیست

حرز در لغت به معنای پناهگاه و چیزی است که باعث حفاظت می‌شود، و در اصطلاح به دعایی گفته می‌شود که برای حفظ از شیاطین، جن، ظلم ستمگران، گزندگان و … است.

حرز, حرز چیست, خواص حرز, بهترین حرز

حرز چیست

برخی از حرزها قبل از وقوع ناگواریهای خاصی که ممکن است واقع شوند، خوانده می شود و برخی دیگر برای در امان بودن از تمام ناگواریها نوشته شده و به گریبان آویخته یا در جیب گذارده می‌شود.

همچنین بخوانید: حرز امام جواد و حرز امام علی


خواص حرز

بین همه دعاها و تعویذات دعای حرز برای دفع بلا از همه معروف تر است.

حرزها برای دفع بالایی مانند :

حرز, حرز چیست, خواص حرز, بهترین حرز

خواص حرز

دفع نگاه و زبان بد دشمنان

جلوگیری از ضرر و زیان مردم، پادشاهان، شیاطین، اجنه و دیو ها

حفظ از وسوسه مردم و شیاطین

باطل کردن انواع سحر و جادو

محفوظ ماندن از مکر و فریب و عداوت

مصونیت از زخم ها، مغروق گشتن و مغلوب شدن

حفظ از جراحت و فساد و غرق شدن و هلاکت و شکست خوردن

حفظ عزت و آبرو

محفوظ ماندن از کشته شدن و انتقام گرفتن

جلوگیری از مریضی و اذیت و آزار

رفع تنگدستی، گرسنگی و تشنگی

محفوظ شدن از کاستی در دین و معیشت


بهترین حرز

حرز را اینگونه تعریف و معنی نموده اند:

الحِرْزُ : الوعاء الحصینُ یُحفَظَ فیه الشیء .

و الحِرْزُ المکان المنیع یلجأُ إِلیه .

در اصول کافى در مورد حرز این چنین آمده:

حرز به معناى پناهگاه و جاى محکم و استوار و دعائى که بر کاغذ نویسند و براى دفع چشم زخم یا دفع بلا همراه خود نگهدارند آمده ، و تعویذ هم معناى شبیه حرز دارد و بـه مـعـنـاى پناه دادن نیز آمده و مقصود در اینجا چنانکه از دعاهائى که مى آید معلوم گـردد دعـاهـائى اسـت کـه بـا خـوانـدن یـا نـوشـتـن و همراه کردن آنها انسان از دردها و یا جانوران موذى و درندگان و ترس و دیگر چیزها در امان ماند).

حرز, حرز چیست, خواص حرز, بهترین حرز

بهترین حرز

ابن منذر گوید: خدمت حضرت صادق (ع ) از وحشت (ترس و اندوه از تنهائى ) یادآور شدم فـرمود: آیا شما را آگاه نکنم به چیزى که هرگاه آن را بگوئید نه در شب و نه در روز از تنهائى نترسید؟ (و آن اینست ): (((بسم اللّه و باللّه و توکلت على اللّه و انه من یـتوکل على اللّه فـهـو حـسبه ان اللّه بـالغ امـره قـد جـعـل اللّه لکل شى ء قـدرا، اللهم اجعلنى فى کنفک و فى جوارک و اجعلنى فى امانک و فى منعک ))) پـس فـرمود: بـه مـا رسیـده که مردى سى سال این دعا را مى خواند و یک شب آنرا ترک کرد و همان شب او را عقرب گزید.

در روایت دیگری آمده که حضرت صادق (ع ) فـرمـود: بگو، (((أَعُوذُ بِعِزَّهِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِقُدْرَهِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَلَالِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِعَظَمَهِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِعَفْوِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِمَغْفِرَهِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَهِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِسُلْطَانِ اللَّهِ الَّذِی هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ وَ أَعُوذُ بِکَرَمِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَمْعِ اللَّهِ مِنْ شَرِّ کُلِّ جَبَّارٍ عَنِیدٍ وَ کُلِّ شَیْطَانٍ مَرِیدٍ وَ شَرِّ کُلِّ قَرِیبٍ أَوْ بَعِیدٍ أَوْ ضَعِیفٍ أَوْ شَدِیدٍ وَ مِنْ شَرِّ السَّامَّهِ وَ الْهـَامَّهِ وَ الْعـَامَّهِ وَ مـِنْ شـَرِّ کـُلِّ دَابَّهٍ صَغِیرَهٍ أَوْ کَبِیرَهٍ بِلَیْلٍ أَوْ نَهَارٍ وَ مِنْ شَرِّ فُسَّاقِ الْعَرَبِ وَ الْعَجَمِ وَ مِنْ شَرِّ فَسَقَهِ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ.))) اصول کافى جلد ۴ صفحه ۳۵۷ .

(توجه شود که حرز مجرب و موثر فوق برای حفاظت و ایمنی از جمیع بلیه انس و …… و پیشگیری از هرگونه سحر و طلسم است و میتوان آنرا با گلاب و زعفران نوشت و با خود به همراه داشت.)

بطور کلی معنی حرز از لحاظ لغوی همان مامن و پناهنگاه است و هدف از نوشتن حرز، دفع آفات زمینی و آسمانی است و در واقع فلسفه انجام حرز حفاظت در برابر جمیع بلیه است.

کتب مختلفی نیز در زمینه احراز و تعویذات از علمای گذشته موجود است و روایات فراوان نیز در زمینه تاکید معصومین به انجام تعویذات و احراز وجود دارد.

نکته مهم در نوشتن تعویذات و احراز این است که ادعیه و احراز زمانی موثر است که همراه با طهارت نفس باشد و پاکی ظاهری و باطنی در آنها ملحوظ افتد.

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments