مازوخیسم: علائم و درمان / اختلال شخصیت مازوخیستی / پرسش و پاسخ

روانشناسی و روانپزشکی ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ ۶ دیدگاه

مازوخیسم: علائم و درمان / اختلال شخصیت مازوخیستی / مازوخیسم پرسش و پاسخ

مازوخیسم : در این مقاله از بخش روانشناسی و اختلالات آن در وب سایت نایریکا به مازوخیسم, مازوخیسم چیست, علائم مازوخیسم, اختلال شخصیت مازوخیستی, مازوخیسم پرسش و پاسخ, مازوخیسم نی نی سایت, آیا من مازوخیسم دارم, تفاوت مازوخیسم با خودآزاری, درمان مازوخیسم می پردازیم.

با ما همراه باشید.

اگر درباره این مقاله اطلاعات مفید یا تجربه ای دارید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

مازوخیسم, مازوخیسم چیست, علائم مازوخیسم, اختلال شخصیت مازوخیستی, مازوخیسم پرسش و پاسخ, مازوخیسم نی نی سایت, آیا من مازوخیسم دارم, تفاوت مازوخیسم با خودآزاری

مازوخیسم, مازوخیسم چیست, علائم مازوخیسم, اختلال شخصیت مازوخیستی, مازوخیسم پرسش و پاسخ, مازوخیسم نی نی سایت, آیا من مازوخیسم دارم, تفاوت مازوخیسم با خودآزاری, درمان مازوخیسم

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینکهای زیر استفاده کنید:


مازوخیسم چیست

مازوخیسم (خودآزاری یا آزارخواهی جنسی) نام خود را از فعالیت‌های لئوپولد فون زاخر-مازوخ رمان‌نویس اتریشی قرن نوزدهم گرفته است که شخصیت‌های داستان‌هایش از اینکه مردان با آنان بدرفتاری کنند و بر آنها تسلط یابند لذت جنسی می‌بردند.

تعریف مازوخیسم در اصطلاح پزشکی، تباهی و فساد اجرای عمل جنسی است به نحوی که با شکنجه و ضرب و شتم و آزارهای دیگر همراه باشد.

مازوخیسم, مازوخیسم چیست, علائم مازوخیسم, اختلال شخصیت مازوخیستی, مازوخیسم پرسش و پاسخ, مازوخیسم نی نی سایت, آیا من مازوخیسم دارم, تفاوت مازوخیسم با خودآزاری

مازوخیسم چیست

انحراف مازوخیزم در واقع نقطه مقابل انحراف سادیسم (دیگر آزاری) است.

یک فرد سادیستیک از آزار واذیت کردن دیگران لذت جنسی می‌برد، اما یک انسان مبتلا به مازوخیسم از عذاب و شکنجه‌‌ای که خودش متحمل می‌شود لذت جنسی کسب می‌کند.

مازوخیسم چیست؟

بیماری مازوخیسم نوعی بیماری روانی است که در آن فرد علاقه شدیدی به تحقیر شدن توسط جنس مخالف را دارد .

این بیماری در هر دو جنس وجود دارد اما در در مردان به مراتب بیشتر از بانوان یافت می‌شود. مازوخیسم بیماری‌ای نیست که با شرایط خاص و یا محیط خاصی به وجود بیاید.

افرادی که به این نوع انحراف مبتلا هستند بشدت تمایل دارند که چه به وسیله‌ی خود و چه از طرف دیگران، آزار ببینند یا حتی شکنجه شوند. کامیابی روانی این بیماران، جز با زجر و آزار دیدن حاصل نمی‌شود.

انواع بیماری مازوخیسم

مازوخیسم روانی، مازوخیسم احساساتی و مازوخیسم جسمی یا فیزیولوژیکی.

توجه به این نکته ضروری است که به طور معمول، حالات مذکور تا حدودی در زندگی جنسی افراد بشر وجود دارند و تا هنگامی که جنبه عادی داشته از حد و مرز معمولی تجاوز نکنند، امری کاملاً طبیعی به شمار می روند اما اگر به صورت های شدید و خاص یا به عبارت دیگر انحرافی جلوه کنند و یا بتدریج به صورت عادت در آیند، وجود انحراف مازوخیسم جنسی را محقق می‌سازند.

مازوخیسم روانی

مازوخیسم روانی حالتی است که در زندگی جنسی عادی مردم دیده می شود.

بعضی افراد در زندگی جنسی، خود را ازهر لحاظ در اختیار فرد محبوب خویش قرار می‌دهند و هر نوع خفتی را که از طرف وی به آنها تحمیل شود، می‌پذیرند.

چنین رابطه ی جنسی ای بین زن و مرد را می‌توان طبیعی و عادی دانست، اما اگر روابط از این مرز تجاوز کند و جنبه ی ارباب و غلامی پیدا کند و یکی از طرفین تا حدی که برده‌ای از اربابش اطاعت و فرمان برداری می‌کند، بنده وار خواست‌های طرف مقابلش را اجابت کند، می‌توان گفت که به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده است.

همچنین بخوانید:  استرس: انواع، نشانه ها، درمان و عوارض استرس، فشار عصبی و اضطراب

مبتلایان به این نوع مازوخیسم، جز دشنام و خفت و خواری چیزی نمی‌طلبند و زخم زبان، اهانت و ناسزا آنها را به اوج لذت جنسی می‌رساند.

البته باید توجه داشت که این نوع مبتلایان هنگام آمیزش جنسی، میلی به تحمل آزار ندارند بلکه از شنیدن کلمات رکیک و اهانت آور، لذت می‌برند.

بسیاری از زنان جوان و تحصیل کرده و برومندی که با مردانی به مراتب پست تر از خود ازدواج می‌کنند و یا به مردان درشت و قوی هیکل گرایش دارند، مبتلا به مازوخیزم روانی هستند.

این زنان در برابر قوی هیکل بودن مرد که صفتی به اصطلاح بارز به شمار می رود، کلیه ی معایب و نقایص اخلاقی و ذاتی او را بسادگی نادیده می‌گیرند.

مازوخیسم احساساتی

بعضی از افراد مبتلا به مازوخیزم که معمولا کم رو، جاهل و بی سواد هم هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می کنند و به درون خود پناه می‌برند.

این افراد می‌کوشند با تجسم صحنه های مختلف مازوخیزم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر عادی خود را ارضا کنند.

این دسته از منحرفان مازوخیزم را مازوخیزم های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیزم احساساتی گویند.

مازوخیسم فیزیولوژیکی

مازوخیزم فیزیولوژیکی که شدیدترین و واقعی ترین نوع مازوخیزم است حالتی است که انسان را وا می‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد.

برای شخصی که به انحراف مازوخیزم فیزیولوژیکی مبتلاست، درد مفهوم دیگری از خود نشان می‌دهد و حتی باعث لذت و شعف فرد می‌شود.

مبتلایان به این نوع مازوخیزم که تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است، از آزار های بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن خود لذت می‌برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را از بین خواهند برد.


علائم مازوخیسم

علائم و نشانه هایی که در افراد دارای مازوخیسم می توان دید عبارتند از:

مازوخیسم, مازوخیسم چیست, علائم مازوخیسم, اختلال شخصیت مازوخیستی, مازوخیسم پرسش و پاسخ, مازوخیسم نی نی سایت, آیا من مازوخیسم دارم, تفاوت مازوخیسم با خودآزاری

علائم مازوخیسم

به طور شدید و مکرر رفتارها، امیال یا تخیلات برانگیزنده قوی جنسی مربوط به آزار جنسی، تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا هر عمل رنج آور دیگری دیده می شود.

در واقع فرد تمایل دارد که در جریان رابطه جنسی درد، تحقیر یا به بند کشیده شدن را تجربه کند.

فعالیت آزار خواهانه مهمترین منبع تحریک جنسی است و یا برای اقناع جنسی ضروری است.

دیگر نشانه های آزارخواه و رابطه جنسی آن ها:

تحقیر شدن حین رابطه جنسی برایشان لذت بخش است.

لذت بردن از مورد فحاشی قرار گرفتن و از شنیدن الفاظ رکیک در رابطه جنسی

بسته شدن دستان و پاها و مورد آزار فیزیکی قرار گرفتن

همچنین بخوانید:  تقویت حافظه: خوراکی، دارو و کندر / تقویت حافظه و هوش برای درس خواندن

خودداری از برقراری رابطه جنسی تا زمانی که با اجبار همراه باشد

رابطه جنسی بدون ملایمت روحی

عدم تمایل به معاشقه و پیشنوازی در رابطه

مورد تجاوز قرار گرفتن یا رابطه جنسی به اجبار و تمایل به رابطه جنسی همزمان


درمان مازوخیسم

درمان مازوخیزم بسیار سخت‌تر از خودآزاری است به دلیل اینکه اختلال مازوخیزم پایدار است اما در خودآزاری به محض اینکه بیماری فرد درمان شود خودآزاری نیز درمان می‌شود.

مازوخیسم, مازوخیسم چیست, علائم مازوخیسم, اختلال شخصیت مازوخیستی, درمان مازوخیسم, مازوخیسم پرسش و پاسخ, مازوخیسم نی نی سایت, آیا من مازوخیسم دارم, تفاوت مازوخیسم با خودآزاری

درمان مازوخیسم

البته تمامی اختلالاتی که منشاء روانی دارند بوسیله هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی و مشاوره روانشناسی و روان درمانی قابل درمان می‌باشند.

همچنین همه اختلالات و انحرافات جنسی همچون ناتوانی جنسی، زود انزالی، دیر انزالی و عدم انزال، بی میلی و سرد مزاجی جنسی ،عدم ارگاسم، ترس یا فوبی جنسی، واژنیسم یا درد جنسی، همچنین انحرافات جنسی مانند تمایلات همجنس گرایانه، وسواس جنسی، فتیشیزم جنسی، مازوخیسم جنسی، سادیسم جنسی، و غیره که منشاء روانی دارند نیز قابل درمان هستند.

همچنین می‌توان از روش‌هایی شامل مدیریت و شایسته سازی الگوهای برانگیختگی جنسی و خودارضایی و درمان هایی شامل بازسازی شناختی و آموزش مهارتهای اجتماعی نیز استفاده کرد.

از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می‌شود. این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خودآزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است.


اختلال شخصیت مازوخیستی

اگر احساساتی را که در فرد به خودآزاری منجر می‌شود با هم جمع کنیم در نهایت به عقده‌های پنهان او می‌رسیم، در واقع می‌توان گفت عموماً خودآزاری نتیجه یک ناتوانی برای پیروزی بر دردهای روانی عمیق با روش‌ها سالم و نرمال است.

مازوخیسم, مازوخیسم چیست, علائم مازوخیسم, اختلال شخصیت مازوخیستی, درمان مازوخیسم, مازوخیسم پرسش و پاسخ, مازوخیسم نی نی سایت, آیا من مازوخیسم دارم, تفاوت مازوخیسم با خودآزاری

اختلال شخصیت مازوخیستی

برای نمونه فردی ممکن است شرایط سختی برای بیان، درک و متعادل کردن احساساتش پشت سر گذاشته باشد، در این صورت درد فیزیکی حواس او را از دردهای عاطفی پرت می‌کند یا کمک می‌کند بر احساساتش کنترل داشته باشد.

هم‌چنین فرد دیگری ممکن است احساس کند دائماً کرخت است یا از خودش و جهان اطرافش دور است، از همین‌رو با خودآزاری احساساتش را بیدار می‌کند.

مازوخیزم می‌تواند در هر سنی از قبل از نوجوانی تا سالمندی انجام شود.

اما فاکتورهایی مانند سن، تاریخچه خانوادگی، نوع زندگی، مشکلات مربوط به بیماری‌های ذهنی و سوءمصرف الکل می‌تواند خطر این اختلال را افزایش دهد.

متأسفانه اغلب افرادی که خودزنی می‌کنند نوجوان هستند و برخی مواقع خودآزاری بین افرادی متداول است که در خانواده‌اشان کسی خودکشی، خودزنی یا اعمالی در ردیف خود ویرانگری انجام داده است.


مازوخیسم پرسش و پاسخ

من وحیدم.

۲۸ سال سن دارم و تحصلاتم کارشناسی ارشد هست.

یه سوال دارم که واقعا میخام صادقانه جوابش رو بدونم.

لطفا جواب صادقانه بدین.

من از بچگی به روابط سلطه پذیری علاقه داشتم.

احتمالا از حدود ۴ یا ۵ سالگی. تقصیر منم نبوده. ممکنه برای هرکسی پیش بیاد.

حالا قرعه این امر به نام من دراومد.

با رسیدن به سن بلوع این فکرها کم کم شکل فانتزی جنسی بخودش گرفت و الان هم احساس میکنم فانتزی اصلی من این هست که در مقابل جنس مخالف تحقیر بشم و یا سلطه گر باشم.

همچنین بخوانید:  پنج گام موثر برای تقویت حافظه

روابط جنسی عادی و بدون این حالت برام کلا بی رنگ و بی جاذبس.

از یکطرف نمیدونم که آیا این یک بیماریه واقعا؟ (لطفا سریع روش اسم مازوخیسم و سادیسم و انحراف جنسی نذارید چون خودم به اندازه موهای سرم در این مورد مطالعه کردم)

۱- اگه واقعا واقعا بیماری هست آیا درمانی داره؟ و باید چکارش کنم؟

۲- اگر بیماری نیست و فقط فانتزیه ورود به تحریک جنسیه بازم باید برای ازدواج آیندم چکار کنم؟

فقط میخام اینو واضح بگم ک من و یا افرادی دیگه ای که با این حس ها به دنیا اومدن آدمهای بدی نیستیم.

ماهم دوست داریم تشکیل خانواده بدیم و زندگی کنیم… اما راهشو بلد نیستیم.

اگر کسی بتونه کمکم کنه در این زینه واقعا مدیونش میشم. ممنونم.

پاسخ

با سلام

یکی از علل اینکه شما زیر سلطه رفتن و تحقیر شدن در ارتباط جنسی رو دوست دارید میتونه تحقیر و رفتار خشن والدین تون در کودکی با شما باشه که این رویه در رویاپردازی – فانتزی – ارتباط جنسی تون هم ادامه پیدا میکنه .

دلیل دیگه این امر می تونه خشونت جنسی در کودکی نسبت به شما باشه و …

شما می تونید با مراجعه به یک روانشناس حاذق و باتجربه نسبت به درمان خودتون اقدام کنید .


تفاوت مازوخیسم با خودآزاری

به‌طور کلی مازوخیسم یک نوع خودآزاری جسمی است اما با خودآزاری در معنای کلی متفاوت است.

با توجه به مفهموم خودآزاری و مازوخیزم می‌توان به این نکته اشاره کرد که خودآزاری می‌تواند به علل مختلفی ایجاد شود و به تنهایی بیماری نیست بلکه به دلیل اختلالات دیگر ایجاد می‌شود.

افرادی که به انواع بیماری‌های روانی مانند اسکیزوفرنی، عقب‌ ماندگی ذهنی و اوتیسم مبتلا هستند به شیوه‌های متفاوت اقدام به خودآزاری می‌کنند.

مازوخیسم یک اختلال روانی و خودآزاری نشانه‌ای از ابتلا به بیماری‌های روانی است.

فرزندان خانواده‌هایی که به نوعی خودآزاری را تجربه کرده‌اند بیشتر به این حالات مبتلا می‌شوند، قطعاً زمانی که هر کدام از والدین این اقدامات را انجام دهند فرزندان نیز همانندسازی می‌کنند بنابراین افرادی که تجربه خانوادگی دارند بیشتر خودآزاری را تجربه می‌کنند.

مازوخیزمی‌ها از چه اعمالی لذت می‌برند؟

کانون اصلی این نابهنجاری جنسی، عمل تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن به گونه ای دیگر است اعمال آزار خواهانه‌ای که ممکن است از شریک جنسی خواسته شوند مشتمل بر مهار کردن، بستن چشم، لگد مال کردن، سیلی زدن، تازیانه زدن، کتک زدن، دادن شوک الکتریکی، بریدن و تحقیر کردن است.

فروید معتقد است که آزارخواهی، ناشی از برگشت تخیلات تخریبی به طرف خود است.

اینگونه افراد ممکن است در دوران کودکی تجاربی داشته‌اند که آنهارا متقاعد کرده است که درد کشیدن پیش شرط لذت جنسی است.

مازوخیزمی‌ها احساس می‌کنند منزوی شده، حامی ندارند و کسی آن‌ها را درک نمی‌کند، خودزنی معمولاً باعث به جا ماندن علامت یا صدمه به بافت‌ها شده و می‌تواند هریک از رفتارهای بریدن، سوزاندن (یا «داغ زدن» با اشیای داغ)، سوراخ کردن یا خالکوبی کردن افراطی بر بدن، کندن پوست یا بازکردن دوباره زخم‌ها و کندن مو (تریکوتیلومانیا)، کوبیدن سر به جایی، ضربه زدن (با چکش یا دیگر اشیا)، شکستن استخوان را شامل شود.


توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

6
نظر خود را ارسال کنید

5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین پرطرفدارترین
Notify of
فیروزه

متاسفانه بعد از عقد متوجه شدم شوهرم مازوخیسم داره (شاید فوت فتیش هم باشه) خوندم ریشه در کودکی داره ازش پرسیدم گفت پدرش کلا بداخلاق بوده و دائما توهین می کرده و فحش می داده و کتکش می زده و خیلی هم ازش می ترسیده به حدی که تا ۴ ، ۵ سالگی خودش رو خیس می کرده. تا سن بلوغش که به خاطر کنجکاوی های جنسیش یه تنبیه خیلی شدید میشه با کمربند به پشتش می زنه و چیزی که حس می کنه درد و لذت جنسی با هم بوده و بعد اون با دیدن پدرش ، کمربند و… بیشتر بخوانید »

فیروزه

سوال من اینه که این علائمی که شوهرم داره مازوخیسمه یا فوت فتیش یا هر دو رو داره؟ هر چند دونستنش برای من هیچ فایده ای نداره ودر کل راضی به مشاوره و درمان نیست و می گه اینجوری خیلی بیشتر لذت می برم ۱٫ازچرم مخصوصا لباس خواب چرم (پیدا نکردم) و دستکش چرم ،قلاده و زنجیر ، شلاق خوشش میاد ۲٫مهمترین فانتزی جنسیش : راه رفتن با کفش روی بدنش هست ۳٫از کفش پاشنه بلند بی نهایت خوشش میاد به حدی که من بیش از ۱۰جفت کفش با پاشنه نا متعارف دارم که به سختی باهاشون راه میرم ۴٫… بیشتر بخوانید »

Star_1983

ایشون صددرصد مازوخیسم دارن =|

ddddd

شما فقط به انواع شدید و عمدتا جنسی مازوخیسم پرداختید و انواع خفیف تر و شخصیتی رو نا دیده گرفتید.

Star_1983

من الان به شدت گیج شدم..
نمیدونم مشکلم خودآزاریه..
یا مازوخیسم
من کلا خوشم میاد که خودمو آزار بدم
از دردش لذت میبرم
چند وقت پیش از بس گوشواره مو تو گوشم فشار دادم جاش کبود شده
من حتی گوشمو هم سوراخ کردم
فقط برای اینکه بدونم دردش چجوریه
و چیزای دیگه
مشکل من چیه؟

فریبا

سلام شوهر منم تازه امروز متوجه شدم که مازو‌خیسم داره تازه اولش میتونم ازتون راهنمایی بگیرم نمیدونم باید چکار کنم چون اصلا تجربه ندارم فقط میگه شکنجه بهم بده