زگیل تناسلی در زنان : علائم، تشخیص و درمان زگیل تناسلی + ۱۴ درمان خانگی

آمیزشی و تناسلی , بیماری های عفونی و ویروسی ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

زگیل تناسلی در زنان : علائم، تشخیص و درمان زگیل تناسلی + ۱۴ درمان خانگی

زگیل تناسلی در زنان: در این مطلب از بخش بیماری های عفونی و ویروسی در وب سایت نایریکا به زگیل تناسلی, زگیل تناسلی در زنان, علائم زگیل تناسلی, تشخیص زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی, درمان خانگی زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی در طب سنتی می پردازیم.

اگر درباره این مطلب تجربه مفیدی دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

زگیل تناسلی, زگیل تناسلی در زنان, علائم زگیل تناسلی, تشخیص زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی, درمان خانگی زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی در طب سنتی

زگیل تناسلی, زگیل تناسلی در زنان, علائم زگیل تناسلی, تشخیص زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی, درمان خانگی زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی در طب سنتی

زگیل تناسلی زنان یکی از عفونت‌های منتقله از راه جنسی است که شیوع زیادی دارد. زگیل تناسلی زنان می‌تواند روی اندام‌های تناسلی یا در اطراف آن‌ها به وجود بیاید و ممکن است به صورت برآمدگی‌های کوچک یا ضایعاتی گوشتی باشند.

زگیل تناسلی زنان نتیجه‌ی عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. افرادی که این ویروس را دارند می‌توانند از طریق واژن، مقعد یا سکس دهانی آن را انتقال بدهند. زگیل تناسلی زنان می‌تواند احساس ناراحتی ایجاد کند، اما منجر به سایر عوارض سلامتی نشده و سرطانزا نیز نمی‌باشد. پزشک می‌تواند درمان‌هایی برای تسکین علائم تجویز کند و همچنین می‌تواند زگیل‌ها را بردارد.

علائم زگیل تناسلی زنان

هر کسی می‌تواند دچار زگیل تناسلی زنان شود. زگیل تناسلی زنان می‌تواند در واژن، دهانه‌ی واژن، دهانه‌ی رحم، مقعد، ناحیه کشاله‌ی ران و بالای ران و یا اطراف این اندام‌ها ایجاد شود. ویروس پاپیلومای انسانی به این دلیل که از طریق سکس دهانی نیز قابل انتقال است، زگیل تناسلی زنان می‌تواند روی لب‌ها و در دهان و حلق نیز ظاهر شود.

زگیل تناسلی زنان معمولا به صورت ضایعات کوچک گوشتی می‌باشد. تعداد زگیل تناسلی زنان می‌تواند گوناگون باشد و ممکن است زگیل تناسلی زنان به صورت خوشه‌ای ظاهر شود و ظاهری شبیه گل کلم ایجاد کند. زگیل تناسلی زنان معمولا هم رنگ با پوست فرد یا کمی تیره‌تر است. برآمدگی‌ها و ضایعات گوشتی ممکن است نرم یا زبر باشند و همچنین ممکن است زگیل تناسلی زنان آنقدر ریز باشد که به راحتی دیده نشود.

زگیل تناسلی زنان سبب علائم خاصی نمی‌شود، اما ممکن است با این عوارض همراه باشد: خارش، سوزش، حساس شدن به لمس و خونریزی.

علت زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی زنان نتیجه‌ی ابتلا به HPV است. زگیل تناسلی زنان نوعی از بیماری‌های منتقله از راه جنسی (STD) محسوب می‌شود. کسی که مبتلا به عفونت HPV است از طریق سکس واژینال، مقعدی یا دهانی، تماس پوستی مستقیم در نواحی تناسلی و وضع حمل می‌تواند این ویروس را انتقال بدهد.

زگیل تناسلی زنان همیشه هم فورا بعد از تماس با فرد مبتلا ظاهر نمی‌شود و ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد تا زگیل تناسلی زنان خودش را نشان بدهد. بیشتر افراد بدون درمان بخصوصی از پس این ویروس برمی‌آیند و در این مورد هیچ مشکل خاصی برای سلامتی ایجاد نمی‌شود. وقتی این ویروس از بدن پاکسازی شد، فرد دیگر ناقل آن نیست.
HPV انواع متفاوتی دارد. نوعی از HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شود، سرطان‌زا نیست.

ریسک فاکتور‌های زگیل تناسلی زنان

هر کسی که فعالیت جنسی دارد در معرض ابتلا به عفونت HPV است. سایر ریسک فاکتور‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • سیگار کشیدن
  • داشتن سیستم ایمنی ضعیف
  • سنین زیر ۳۰ سال

زگیل تناسلی زنان چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

زگیل تناسلی زنان، نیاز به مراجعه به پزشک دارد. گاهی زگیل تناسلی زنان، به مرور زمان برطرف می‌شود، اما تحت درمان قرار گرفتن می‌توان خطر انتقال ویروس را کاهش داده و به تسکین علائم ناخوشایند زگیل تناسلی زنان، مثلا خارش و درد، کمک نماید.

آیا زگیل تناسلی زنان دردناک است؟

زگیل‌های تناسلی اغلب دردناک نیستند، اما می‌توانند سبب خارش، حساسیت به لمس یا احساس سوزش در ناحیه مبتلا شوند.

دوره نهفتگی زگیل تناسلی زنان چقدر است؟

مدت زمان بین ابتلا به HPV و پدیدار شدن زگیل تناسلی زنان بسیار متغییر است. از آنجایی که اغلب افراد مبتلا علائمی از خود بروز نداده و یا به زگیل مبتلا نمی‌شوند، تعیین زمان پدیدار شدن زگیل‌ها پس از ابتلا به ویروس ناممکن است. ممکن است پدیدار شدن زگیل‌ها پس از ابتلا به ویروس چندین روز، ماه یا سال به طول انجامد.

تشخیص زگیل تناسلی زنان

پزشک متخصص معمولا با معاینه‌ی فیزیکی می‌تواند زگیل تناسلی زنان را تشخیص بدهد. پزشک برای اینکه زگیل تناسلی زنان را بهتر ببیند، از یک کولپوسکوپ استفاده می‌کند. همچنین ممکن است پزشک، نمونه‌ی کوچکی از یک زگیل تناسلی زنان که قابل رویت است بردارد و آن را برای آزمایش و بررسی به لابراتوار بفرسند. این تست می‌تواند به تائید تشخیص زگیل تناسلی زنان کمک کند.

درمان زگیل تناسلی زنان

در حال حاضر درمانی برای زگیل تناسلی زنان وجود ندارد. سیستم دفاعی و ایمنی بدن فرد اغلب می‌تواند به مرور زمان بر این ویروس غلبه کند. اگر زگیل تناسلی زنان سبب احساس ناراحتی شود، پزشک می‌تواند درمان‌هایی برای کاهش علائم یا برداشتن زگیل تناسلی زنان تجویز کند.

این درمان می‌تواند به کاهش خطر انتقال ویروس به سایر افراد نیز جلوگیری نماید.

درمان‌های موضعی زگیل تناسلی زنان شامل موارد زیر می‌شود:

  • درمان زگیل تناسلی زنان با پودوفیلوکس
  • درمان زگیل تناسلی زنان با ایمی کیمود
  • درمان زگیل تناسلی زنان با پودوفیلین
  • درمان زگیل تناسلی زنان با تری کلرواستیک اسید

پزشک برای افرادی که زگیل تناسلی بزرگ‌تر یا سخت‌تری دارند ممکن است، برداشتن زگیل تناسلی زنان ر توصیه کند.

روش‌های برداشتن زگیل تناسلی زنان شامل موارد زیر می‌شود:

برداشتن زگیل تناسلی زنان با کرایوتراپی

این روش شامل فریز کردن زگیل تناسلی زنان با نیتروژن مایع می‌شود. کرایوتراپی ممکن است احساس سوزش یا درد و تاول ایجاد کند.

برداشتن زگیل تناسلی زنان با عمل جراحی

در این شیوه پزشک، زگیل تناسلی زنان را می‌بُرد و برمی‌دارد. قبل از عمل، بیمار به صورت موضعی بی‌حس می‌شود.

برداشتن زگیل تناسلی با الکتروکوتر

در این روش پزشک، زگیل تناسلی زنان را با یک ابزار الکتریکی از روی پوست می‌سوزاند. بیمار ممکن است نیاز به بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی داشته باشد.

برداشتن زگیل تناسلی زنان با لیزر

در این شیوه، جراح با استفاده از پرتوها، زگیل تناسلی زنان را نابود می‌کند. برداشتن زگیل تناسلی زنان با این روش ممکن است سبب درد و ناراحتی بعد از عمل شود.

آیا دود ناشی از لیزر باعث پخش شدن ویروس زگیل تناسلی زنان می‌شود؟

خیر استفاده از لیزر با استفاده‌ی همزمان از دستگاه وکیوم باعث پخش شدن ویروس زگیل تناسلی زنان به دیگر نقاط بدن نخواهد شد. مهم است بدانید که نباید از شیوه‌های درمانی برای سایر انواع زگیل‌ها، برای زگیل تناسلی زنان استفاده کنید، چون این کار می‌تواند علائم را بدتر کند.

برداشتن زگیل تناسلی زنان، بدن را از عفونت HPV خلاص نمی‌کند. زگیل تناسلی زنان ممکن است بعد از درمان برگردد و فرد همچنان ناقل ویروس باشد. ضمنا استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی می‌تواند به کاهش خطر انتقال ویروس کمک کند، اما به طور کامل جلوی آن را نخواهد گرفت.

عوارض زگیل تناسلی زنان

بیش از ۱۰۰ نوع متفاوت HPV وجود دارد. نوعی که باعث زگیل تناسلی زنان می‌شود، سرطانزا نیست. حتی اگر فرد درمانی برای زگیل تناسلی زنان در پیش نگیرد، زگیل‌ها سرطانی نخواهند شد.

اما فرد ممکن است در یک زمان، مبتلا به بیش از یک نوع عفونت HPV باشد و دست کم ۱۴ نوع می‌توانند سبب سرطان شوند، از جمله سرطان دهانه رحم. وقتی فرد دچار زگیل تناسلی زنان می‌شود، پزشک ممکن است بررسی‌هایی جهت علائم سرطان دهانه رحم تجویز نماید.

پزشکان توصیه می‌کنند که همه‌ی خانم‌های ۲۱ تا ۲۹ سال، غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند که به این تست، پاپ اسمیر گفته می‌شود. ضمنا زنان ۳۰ تا ۶۵ سال باید هر سه سال یک بار پاپ اسمیر انجام دهند. زنان ۳۰ تا ۶۵ سال می‌توانند هر پنج سال یک بار، فقط تست HPV انجام دهند.

اگر تست پاپ اسمیر، نتیجه‌ای نامشخص یا غیرعادی داشته باشد، به این معنی نیست که فرد سرطان دارد. پزشک دستور تست‌های بیشتر را خواهد داد تا هر گونه تغییری در سلول‌های دهانه رحم را بررسی نماید. زنان باردار که سابقه‌ی زگیل تناسلی زنان را دارند باید این مسئله را به پزشک خود اطلاع بدهند. البته سابقه‌ی زگیل تناسلی مشکلی برای بارداری یا جنین ایجاد نمی‌کند. همچنین زگیل تناسلی زنان حین بارداری می‌تواند وضع حمل را دشوار کند.

پیشگیری از زگیل تناسلی زنان

استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی، ریسک ابتلا به زگیل تناسلی زنان را کاهش می‌دهد. اما کاندوم نمی‌تواند تمام نواحی تناسلی را پوشش بدهد، بنابراین ممکن است به طور کامل در برابر انتقال HPV محافظت ایجاد نکند. سایر روش‌های پیشگیری از بارداری نیز در برابر زگیل تناسلی زنان، محافظت ایجاد نمی‌کنند.

دریافت واکسن HPV می‌تواند به محافظت در برابر انواع ویروس‌هایی که سبب زگیل تناسلی زنان یا سرطان دهانه رحم می‌شوند کمک نماید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، واکسن HPV را برای تمام بچه‌های ۱۱ یا ۱۲ سال و برای تمام خانم‌های ۱۳ تا ۲۶ سال توصیه می‌کند. هر کسی که آلرژی شدید به قارچ دارد باید پیش از واکسینه شدن با پزشک مشورت کند.

آیا انتقال زگیل تناسلی زنان از استخر واقعیت دارد؟

خیر شنا در آب استخر نقشی در انتقال این ویروس ندارد.

آیا جوش تناسلی همان زگیل تناسلی است؟

خیر جوش تناسلی یا آکنه ژنیتال یکی از انواع جوش‌های زیر پوستی در ناحیه تناسلی است که از راه تماس جنسی منتقل نمی‌شود. جوش تناسلی بیشتر به علت التهاب یا عفونت فولیکول‌های موی ناحیه آلت، انسداد مجاری غدد سباسه و غدد عرق در ناحیه آلت تناسلی ایجاد می‌شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، واکسن HPV را به زنان باردار توصیه نمی‌کند. ترک سیگار نیز می‌تواند ریسک ابتلا به زگیل تناسلی زنان را کاهش بدهد.

درمان زگیل تناسلی زنان در خانه

به این علت که زگیل تناسلی زنان می‌تواند بعد از عمل جراحی برگردد، راهکار‌های خانگی می‌توانند شیوه‌ای موثر در کنار درمان‌های استاندارد‌های پزشکی باشند. البته هر کسی که می‌خواهد از روش‌های خانگی درمان زگیل تناسلی زنان استفاده کند، باید ابتدا با پزشک مشورت نماید. راهکار‌های خانگی زیر می‌توانند پروسه‌ی رفع زگیل تناسلی زنان را سرعت بدهند، اما مشکل اصلی را برطرف نخواهند کرد.

درمان خانگی زگیل تناسلی زنان با عصاره چای سبز

عصاره چای سبز می‌تواند با زگیل تناسلی زنان مبارزه نماید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، استفاده از انواع خاصی از عصاره چای سبز را بررسی کرد. نتیجه این بود که عصاره چای سبز بهتر از دارونما بوده و به اندازه‌ی درمان‌های استاندارد موضعی زگیل تناسلی زنانه، تاثیر گذاشته است.

درمان خانگی زگیل تناسلی زنان با عصاره درخت چای

طرفداران طب سنتی مدتهاست از عصاره درخت چای برای درمان انواع عوارض پوستی استفاده می‌کنند. خواص ضد میکروبی عصاره درخت چای می‌تواند شدت برخی از ویروس‌ها از جمله ویروس‌های عامل زگیل تناسلی زنان را کاهش بدهد. کاربرد عصاره درخت چای برای زگیل تناسلی زنان هنوز چندان مورد مطالعه نبوده است، اما شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد این عصاره می‌تواند زگیل‌های سایر قسمت‌های بدن را درمان نماید.

درمان خانگی زگیل تناسلی زنان با ویچ هزل (نارون کوهی)

نارون کوهی مانند عصاره درخت چای، راهکار معروفی برای مشکلات پوستی از جمله زگیل تناسلی زنان است. نارون کوهی نسبتا ملایم است، بنابراین احتمال اینکه پوست حساس را ناراحت کند کم می‌باشد، اما نارون کوهی را نباید روی غشای موکوس از جمله داخل واژن یا مقعد استفاده نمایید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ دریافت نارون کوهی می‌تواند در مبارزه با HPV نوع ۱۶ موثر باشد. این نوع HPV گونه‌ای است که سبب زگیل تناسلی زنان می‌شود.

درمان زگیل تناسلی زنان با زردچوبه

زردچوبه خالص یک آنتی اکسیدان است که روی ویروس زگیل تناسلی زنان با محافظت از سلول‌های DNA تاثیر می‌گذارد.

درمان زگیل تناسلی زنان با سیاه دانه

یکی از درمان‌های رایج استفاده از مخلوط سیاه دانه کوبیده شده و سرکه است. این درمان گیاهی را روزانه روی زگیل‌ها بمالید.

درمان زگیل تناسلی زنان با سیر و ویتامین E

مالیدن روغن ویتامین E روی زگیل تناسلی زنان و سپس گذاشتن سیر له شده هر ۴۸ ساعت یک بار تا رفع دائم زگیل‌ها موثر است.


۱۴ روش موثر در درمان خانگی زگیل تناسلی

۱- درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و زنان با سرکه سیب می تواند مشابه داروهای تجویزی متشکل از مواد اسیدی که برای کشتن ویروس استفاده می کنند عمل کند که توسط افراد زیادی توصیه می شود.

روش درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب اینگونه است که شما می توانید یک پنبه یا گاز را به سرکه ی سیب آغشته کنید و روی زگیل بگذارید.در طول درمان ممکن است زگیل ها سیاه شوند که یک نشانه خوب است.

۲- درمان زگیل تناسلی با سیر

شواهدی وجود دارد که استفاده از عصاره ى سیر می تواند به عنوان یک روش درمان زگیل تناسلی موثر باشد.

روش درمان زگیل تناسلی با سیر به این گونه است که شما می توانید عصاره ى سیر را خریداری کنید و مستقیما روی زگیل ها بگذارید. همچنین می توانید یک پد پانسمان (گاز) آغشته به مخلوط سیر و روغن را مدتی روی زگیل بگذارید.

زگیل تناسلی, زگیل تناسلی در زنان, علائم زگیل تناسلی, تشخیص زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی, درمان خانگی زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی در طب سنتی

زگیل تناسلی, زگیل تناسلی در زنان, علائم زگیل تناسلی, تشخیص زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی, درمان خانگی زگیل تناسلی, درمان زگیل تناسلی در طب سنتی

۳- روغن درخت چای برای درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و زنان

در کنار سایر مزایای سلامتی، خواص ضد قارچی روغن های اساسی مورد مطالعه قرار گرفته اند. روغن درخت چای یک روغن اساسی است که در برابر قارچ و سایر ارگانیسم ها، از جمله شپش سر، سودمند است. روغن درخت چای به عنوان یک درمان خانگی زگییل تناسلی مفید باشد .

شما می توانید یک قطره روغن درخت چای رقیق (مخلوط یک قطره روغن با یک یا دو قطره روغن حامل مانند روغن نارگیل) و مستقیم روی زگیل بگذارید.

بعضی از افراد ممکن است به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند، بنابراین مقدار کمی روغن درخت چای رقیق شده را روی بازویتان آزمایش کنید. اگر بعد از ۲۴ ساعت هیچ واکنشی وجود نداشته باشد، قابل استفاده است.

روغن درخت چای می تواند باعث تحریک و ایجاد سوزش یا التهاب شود که این باعث کاهش اندازه زگیل می شود. از استعمال روغن درخت چای در دهان و یا واژن خودداری کنید. نیاز است از این روغن به مدت چند هفته استفاده کنید، و اگر بیش از حد تحریک کننده باشد، مصرف آن را قطع کنید.

۴- استفاده از روغن کرچک

روغن کرچک بدون بو و مزه، برای درمان مشکلات پوستی بسیاری از جمله زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. ریسینولیک اسید موجود در روغن کرچک دارای خواصی ضد التهاب و ضد ویروس می باشد که به درمان خانگی زگیل تناسلی کمک می کند.

یک گلوله پنبه را به روغن کرچک خالص آغشته کنید. (این نوع روغن، به وسیله فشار بر روی دانه ها و بدون اعمال گرما بدست می آید.) پنبه را بر روی زگیل قرار داده، آن را چسب کرده و اجازه دهید یک شب بر روی آن بماند. صبح روز بعد، پنبه را برداشته و محل را با آب گرم شستشو دهید.

به آرامی آن ناحیه را به وسیله یک پارچه یا لیف اسفنجی بسایید تا سلول های مرده برداشته شوند. این درمان را به صورت روزانه تکرار کنید تا زگیل ها تیره شده و در نهایت از بین بروند.

۵- چای سبز

استفاده از چای سبز در برابر زگیل های تناسلی موثر است. چای سبز به یک ترکیب در پمادی به نام سینه کاتچین (ورجن) اضافه شده که به صورت تجویزی در دسترس است.

شما همچنین می توانید مقدار بیشتری از عصاره چای سبز را خریداری کنید و یک یا دو قطره از آن را به روغن نارگیل اضافه کنید و به عنوان درمان خانگی زگیل تناسلی از آن استفاده کنید.

۶- استفاده از آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خواص التیام بخش آن، معمولا در درمان خانگی زگیل های تناسلی مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرد.علاوه بر این، این گیاه دارویی سرشار از خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است. همچنین، آلوئه ورا می تواند سبب تسکین پوست و رفع خارش شود.

یک برگ آلوئه ورا را بریده و ژل آن را خارج کنید. یک گلوله پنبه را آغشته به ژل کرده و آن را مستقیما بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. پنبه را به وسیله نوار چسب بر روی پوست نگه داشته و اجازه دهید یک شب به همان حالت بماند.

صبح روز بعد، گلوله پنبه را برداشته و ژل را به وسیله آب گرم از روی پوست خود بشویید. این کار را به مدت یک ماه یا تا زمان از بین رفتن زگیل ها ادامه دهید.

همچنین، می توان عصاره آلوئه ورا را نیز جهت تقویت سیستم ایمنی نوشید. این کار به بدن کمک می کند تا به سرعت با ویروس ایجاد کننده زگیل های تناسلی مقابله کند.

۷- پودر زرد چوبه

زرد چوبه یک ادویه شگفت انگیز است که توانایی هایی درمان گر دارد. این توانایی ها در متون مختلفی از علم آیورودا ستایش شده اند. علم آیورودا مانند یک طب جایگزین در هندوستان است. زرد چوبه یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی است که به درمان زخم های شدید و التیام زگیل های تناسلی ناشی از ویروس HPV کمک می کند.

این ماده، به عنوان یکی از گزینه های درمان این توانایی را دارد تا پیشرفت عفونت را کنترل کرده و آن را با موفقیت مهار کند. همچنین، زرد چوبه در کاهش خارش مفید بوده و آسیب ندیدن بافت ها را تضمین می کند. کورکومین موجود در زرد چوبه دارای اثری درمانی بوده و فرایند بهبودی را تسریع می کند. زرد چوبه یک درمان خانگی بسیار ایمن برای ویروس HPV است.

۸- مصرف سبزیجات

سبزیجات به طرق مختلف برایتان مفید است. سبزیجات زیر را امتحان کنید:

۱-کلم

۲-کلم بروکلی

۳-جوانه های بروکلی

۴-گل کلم

۶- کلم پیچ

این سبزیجات حاوی ترکیبات ۳ کربنه هستند که می توانند زگیل های تناسلی را از بین ببرند. توصیه می شود هر روز ۴ تا ۵ بار سبزیجات بخورید.

۹- پیاز برای درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و زنان

پیاز یک ماده ضد میکروبی عالی است که به کاهش انتشار ویروس ایجاد کننده زگیل تناسلی کمک می کند. علاوه بر این، سبب بهبود جریان خون و تسریع فرایند درمان می شود.

جهت درمان خانگی زگیل تناسلی، باید پیاز را به همراه نمک استفاده کرد تا بهترین نتایج بدست آیند. ۲ پیاز را برش داده و یک قاشق چای خوری نمک بر روی آن ها بپاشید. روی آن را پوشانده و بگذارید یک شب در همان حالت بماند.

صبح روز بعد، پیاز ها را در یک صافی ریخته و با یک قاشق بر روی آن ها فشار دهید تا عصاره آن ها خارج شود. این عصاره را بر روی زگیل های تناسلی اعمال کنید. اجازه دهید تا به مدت یک ساعت به این حالت باقی بماند سپس آن قسمت را با آب گرم شسته و به صورت ضربه ای (نه مالشی) خشک کنید.

این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید تا زگیل های تناسلی از بین روند.

۱۰- استفاده از عصاره آناناس

آناناس به دلیل داشتن آنزیم مفیدی به نام بروملین معروف است. این آنزیم مدت های زیادی است که در بالین برای تعدادی از مشکلات التهابی پوست مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما استفاده می شود. این عصاره زگیل های تناسلی را خشک و ترد کرده و در نهایت از بین می برد. همچنین، عصاره آناناس سرشار از منگنز است که در جلوگیری از جای زخم هایی کاربرد دارد که پس از برداشت زگیل های تناسلی به روش جراحی ایجاد می شوند.

چندین برش آناناس تازه (نه به صورت کنسروی) تهیه کرده و با فشار دادن عصاره آن ها را خارج کنید. یک گلوله پنبه ای را به آن عصاره آغشته کنید. گلوله پنبه را از قسمت نمناک بر روی زگیل ها قرار دهید. اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه به همین حالت بماند. در صورت نیاز، جهت ثابت نگه داشتن پنبه به آن چسب نواری بزنید. هنگامی که ۱۰ دقیقه به پایان رسید، پنبه را برداشته و عصاره را از روی پوست بشویید.

۱۱- نارون کوهی

استفاده از نارون کوهی جهت از بین بردن و درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و زنان شیوه محبوب دیگری برای درمان زگیل های تناسلی می باشد. نارون کوهی به اندازه یک روش درمانی زگیل تناسلی موثر است. این فندق، یک ماده کوچک کننده بوده که می تواند سبب کوچک شدن زگیل و از بین رفتن آن پس از استعمالی طولانی باشد.

زگیل هایی که به خوبی رشد کرده اند می توانند عروق خونی خود را داشته باشند. استفاده از این ماده برای درمان زگیل های تناسلی تاثیری مانند یک گیاه دارویی بر روی کوچک کردن عروق خونی دارد. این کار به طرز موثری سبب کاهش اکسیژن زگیل شده و مرگ آن را رقم می زند.

تنها کاری که باید انجام داد تهیه تقطیر نارون کوهی، اعمال آن بر روی زگیل ها و شستن آن پس از ۱۵ دقیقه می باشد. این کار را باید دو بار در هفته و حداقل به مدت ۳ هفته انجام داد

۱۲- فولات و B12

کمبود فولات و ب ۱۲ و باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس HPV می شود. مصرف مولتی ویتامین یا فولات و مکمل های B-12 ممکن است در بهبود بیماری به بدن شما کمک کند تا از عفونت ویروس HPV جلوگیری کند و باعث ازبین بردن زگیل تناسلی شود.

۱۳- پیچک دیواری

یکی دیگر از مواد درمانی در بسیاری از مشکلات پوستی، پیچک دیواری است. این ماده خیلی معتدل و ملایم بوده و به همین دلیل برای پوست ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند. قابل ذکر است که از این ماده نباید در غشای مخاطی مثل داخل واژن یا مقعد استفاده نمود. طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۴، از پیچک دیواری در درمان HPV نوع ۱۶ که شامل زگیل تناسلی است، می توان بهره برد.

۱۴- رژیم غذایی و تغییر در شیوه ى زندگی

داشتن زگیل های تناسلی فشار زیادی روی بدن شما ایجاد می کند. اگر زگیل دارید برای بدن شما دشوار است که با سایر بیماری ها مقابله کند. برای کمک به تسریع بهبود زخم، باید هر گونه عوامل استرس زائی مانند سیگار کشیدن یا رژیم غذایی سنگین یا غذاهای ناسالم را ترک کنید.

غذاهایی که در رژیم غذایی شما قرار می گیرند عبارتند از:

۱-غذاهای غنی از آنتی اکسیدان (بلوبری، زغال اخته، گیلاس، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، کدو)

۲-برگ سبزهای تیره مانند اسفناج و کلم بروکلی

۳-غلات کامل

۴-بادام ها

۵-لوبیا

۶- گوشت کمچربی

این غذاها می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند و احتمال عود پاپیلوما ویروس (HPV) را کاهش می دهد.

غذاهایی که باید از آن ها اجتناب کنید عبارتند از:

۱-هر گونه آلرژd های غذایی ممکن (لبنیات، سبوس، ذرت، مکمل های غذایی)

۲-غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی

۳-گوشت قرمز

۴-غذاهای فرآوری شده با چربی ترانس

۵-کافئین و دیگر محرک ها

خطرات و هشدارها

مهم است به یاد داشته باشید که خلاص شدن از زگیل تناسلی خارجی به این معنا نیست که شما دیگر عفونت ندارید. اگر چه در موارد نادر، HPV می تواند هم زگیل تناسلی و هم سرطان دهانه ى رحم ایجاد کند. شما ممکن است بیش از یک نوع HPV داشته باشید. مهم این است که حتی اگر درمان خانگی زگیل تناسلی را انجام دهید به دکتر مراجعه کنید.

نکته: ویروسی که زگیل های تناسلی ایجاد می کند، می تواند به مدت طولانی به صورت نهفته در بدن باقی بماند. بنابراین اگر شما زگیل هایتان را درمان کردید و از آنها خلاص شدید، ممکن است دوباره عود کنند.

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت نایریکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments